Měsíční předpovědi: Druhá vlna silně omezila maloobchod, výroba však jede dál

11:11 | E V | Diskuze

Tržby v maloobchodě vlivem druhé vlny pandemie a opatřením proti jejímu šíření pravděpodobně v říjnu klesly a za listopad lze pak zřejmě čekat ještě hlubší propad.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Od průmyslové výroby naopak v říjnu čekáme pokračující meziměsíční expanzi. Růst spotřebitelských cen by měl dál zvolna brzdit, ačkoliv druhá vlna pandemie má opět potenciál s cenami zahýbat. ČNB v současné situaci bude pouze vyčkávat na další vývoj a komentovat současnost. 

 

Hrubý domácí produkt: HDP ve třetím čtvrtletí vzrostl podle předběžného odhadu ČSÚ mezičtvrtletně o 6,2 %.Meziroční pokles ekonomiky se tak zmírnil z předchozích 10,9 % na 5,8 %. Zpřesněný odhad podle nás žádnou zásadnější revizi nepřinese. Nadále tak bude platit, že po uvolnění restriktivních opatření z jara ekonomika během třetího čtvrtletí silně ožila. Pomohla jí k tomu zejména obnovená chuť domácností spotřebovávat a také vyšší poptávka ze zahraničí. S nárůstem důvěry zřejmě došlo i k mírnému zvýšení investiční aktivity. Největší nárůst přidané hodnoty zaznamenal pravděpodobně průmysl a odvětví obchodu. Absence zahraničních turistů a pokračující důraz na omezení společenských kontaktů naopak vedly k jen nepatrnému oživení v oblasti služeb. Vlivem druhé vlny koronaviru bude poslední čtvrtletí letošního roku ve znamení ekonomických ztrát. Meziroční pokles ekonomiky se tak podle naší prognózy opět prohloubí zpět k 10 %. 

 

Maloobchodní tržby: Zhoršení epidemické situace a zavedení vládních opatření v podobě zavřených obchodů a škol pravděpodobně vedlo k poklesu maloobchodních tržeb v říjnu. To potvrzuje i snižující se objem transakcí platebními kartami ve druhé polovině měsíce. Na útratách se kromě uzavřených obchodů zřejmě projevil i propad spotřebitelské důvěry. Pro maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut čekáme meziroční pokles o 3,3 %, po předchozím růstu o 0,4 %. Registrace aut v říjnu oproti loňsku klesly o 15,6 %, přičemž pro samotný prodej motorových vozidel odhadujeme snížení o 16,8 %. Celkový pokles maloobchodních tržeb pak podle naší prognózy v říjnu činil 7,0 %. Listopad s největší pravděpodobností přinese ještě horší údaje, neboť obchody byly zavřené po většinu měsíce a spotřebitelská důvěra klesla na úroveň srovnatelnou s jarem. Prosinec má již naději na zlepšení v důsledku ustupující epidemie a částečného rozvolnění restriktivních opatření, nejistota těchto odhadů je však stále vysoká. 

 

Průmyslová výroba: Říjnový index nákupních manažerů i nadále indikoval pokračující expanzi výrobního sektoru.Anekdotická evidence rovněž ukazuje, že výrobní firmy mají stále dostatek objednávek a tedy i snahu navyšovat produkci. Výroba aut se dle sdružení automobilového průmyslu poprvé od února přehoupla v říjnu do kladných čísel, když vykázala růst o 2,8 %. Od října však mohou další navyšování průmyslové produkce výrazněji omezovat potíže s nedostatkem pracovní síly vlivem protiepidemických opatření a případně také problémy s dodávkami výrobních vstupů. Zatím se ale nezdá, že by se toto omezení týkalo velké časti průmyslu. Pro říjen tak čekáme další zvýšení průmyslové výroby o 2,3 % meziměsíčně (SA).V meziročním vyjádření by tak produkce klesla o 2,7 %, nicméně po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dnů pravděpodobně meziročně stagnovala

 

Spotřebitelské ceny: Je otázka, jak druhá vlna pandemie zacloumá s cenami. Nicméně od vývoje v listopadu nečekáme výrazné změny a celkový růst spotřebitelských cen podle nás zpomalí na 2,7 %.V inflaci se ještě mírně odrazí předchozí snížení cen elektrické energie. Od potravin čekáme lehké zdražení a u cen u čerpacích stanic spíše stagnaci. Hlavní otázkou zůstává vývoj jádrové inflace a tedy vliv slabší poptávky na vývoj cen. Zde čekáme mírné zpomalení meziměsíčního růstu na 0,2 % SA (ceny rekreací asi moc neporostou), což by vedlo k mírnému zpomalení jádrové inflace na 3,6 % y/y z předchozího tempa 3,7 % y/y. Rychlejšímu poklesu brání předchozí oslabení koruny. Nicméně v průběhu pandemie je otázkou, jak věrně je standardizovaný spotřební koš schopen zachytit skutečný cenový vývoj. 

 

ČNB: Česká národní banka na svém prosincovém zasedání zřejmě ponechá úrokové sazby beze změny. Základní repo sazba tak podle nás bude i nadále činit 0,25 %. Hlavním důvodem proti dalšímu uvolnění měnové politiky je tuzemská inflace, která stále zůstává poblíž horní hranice tolerančního pásma ČNB. Ve vyšším růstu spotřebitelských cen se odráží předchozí oslabení kurzu koruny, a také to, že dosud nedošlo k výraznějšímu poklesu příjmů domácností. K tomu přispěla dosud relativně příznivá situace na trhu práce odrážející se v jen mírném nárůstu nezaměstnanosti. Ten byl tlumen i expanzivní fiskální politikou. Na současné úrovni zůstanou podle naší prognózy měnově politické úrokové sazby alespoň do konce příštího roku.Vliv na bude mít především jen pozvolné oživení ekonomiky v příštím roce, které je stále spojeno s velkou mírou nejistoty ohledně dalšího vývoje koronavirové pandemie. Rizikem vyšších sazeb v roce 2021 je pak zejména rychlé rozšíření vakcíny proti nemoci covid-19, jenž by umožnilo ekonomice růst rychlejším tempem. 

Zdroj:Martin Gürtler, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

6 trendů, které budou formovat svět produktového managementu v roce 2021

Ilustrativní obrázek

K zachování zaměstnanosti napomůže existence funkčního systému dalšího vzdělávání

Ilustrativní obrázek

Prognóza vývoje české ekonomiky - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Výběr firemních zařízení pro zaměstnance není jen rozhodnutím IT oddělení

Ilustrativní obrázek

Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Ve kterých oborech nemají lidé perspektivní vyhlídky?Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX obchoduje na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně v zeleném, ztrácela Čína

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.