Měsíční předpovědi: Česká ekonomika zůstala v Q2 odolná vůči propadu v zahraničí

12:57 | A O | Diskuze

Český HDP ve druhém čtvrtletí vzrostl o 2,8 % podpořený rekordním přebytkem zahraničního obchodu a solidní soukromou spotřebou.

Ilustrativní obrázek
Foto: pixabay

Za poklesem průmyslu v červenci najdeme jak zpomalení ve výrobě aut, tak i negativní vliv kalendářních efektů. Situace na trhu práce se začíná normalizovat, podíl nezaměstnaných v červenci vzroste ale především kvůli příchodu absolventů. Inflace ve stejném měsíci pravděpodobně zrychlila o desetinu procentního bodu na 2,8 %.

HDP: Měsíční statistiky potvrzují, že domácí ekonomika zůstává vůči hospodářskému zpomalení Německa odolná. Průmysl ve druhém čtvrtletí zaznamenal oživení, zatímco stavební sektor trochu zaostával. Dobrý výsledek průmyslu pak podpořil zahraniční obchod. Předpokládáme, že obchodní bilance dokonce ve druhém čtvrtletí dosáhla svého historického rekordu a výrazně tak podpořila hospodářský růst. Skvělé výsledky obchodu šly částečně na vrub i slabší dovozní dynamice, která vyplynula ze zpomalující investiční aktivity. Investice po loňském zrychlení díky přílivu fondů EU (do konce roku musela být část alokace pro Česko vyčerpána) letos v podstatě stagnují. Naproti tomu soukromá spotřeba zůstala na své rostoucí trajektorii a dynamice HDP slušně přispěla. Celkově předpokládáme, že ekonomika ve Q2 19 vzrostla o 0,7 % q/q, což přestavuje meziroční růst o 2,8 %, tedy stejně jako v Q1 19. Celoroční růst by měl dosáhnout 2,7 %. 

Průmyslová výroba vykázala podle posledních statistik nebývalou odolnost vůči propadu v zahraničí. Přesto předstihové indikátory ukazují, že se situace brzy změní. Odhadujeme, že se na konci druhého čtvrtletí dostal do útlumu. Tomu nasvědčuje jak pokles výroby aut, tak i fakt, že červen byl v nevýhodě jednoho pracovního dne oproti loni.

Zahraničnímu obchodu se od počátku roku nebývale daří. I přes pokles výroby v červnu očekáváme solidní přebytek bilance zahraničního obchodu, který bude jen o málo menší než v květnu.

Stavebnictví v červnu dožene, co v květnu kvůli deštivému počasí zanedbalo. Jeho meziroční dynamiku tak táhly dolů především kalendářní efekty, stavebnictví brzdí ale i stále utažená situace na trhu práce.

Podíl nezaměstnaných měřený MPSV v červenci poprvé od ledna vzroste. Důvodem je především sezónní příliv absolventů, od začátku roku ale ubývá ale i počet volných pracovních míst a situace na trhu práce se začíná normalizovat.

Maloobchodní tržby se po květnovém propadu opět vrátí k solidnímu růstu. Podporuje je stále solidní důvěra spotřebitelů v ekonomiku, která se i přes pokles drží na vysokých úrovních. Dolů je potáhnou pouze prodeje aut, které v červnu zaznamenaly meziroční pokles. Celkově by tržby se započítáním prodejů aut měly oproti loňskému červnu vzrůst o 1,4 %.

Spotřebitelské ceny: Inflace v Česku zůstává silná. Cenová hladina v červenci podle našeho odhadu meziměsíčně vzrostla o 0,3 %. Projevuje se silný kalendářní efekt v cenách dovolených. Nicméně část tohoto sezónního nárůstu se odehrála již v červnu, a tak by červencová dynamika měla být o něco pomalejší než obvykle. Na druhou stranu bude působit sezónnost v cenách potravin, které v červenci obvykle klesají. Dolů jdou i ceny pohonných hmot, které sledují vývoj cen ropy na světových trzích. Celková meziroční inflace tak podle nás o desetinu procentního bodu zrychlila na 2,8 % i přes mírný pokles v jádrové složce.

Očekáváme, že průměrná inflace v letošním roce dosáhne 2,6 %. Regulované ceny zůstanou vysoko kvůli zvýšení cen elektřiny na začátku roku. Ještě výše půjdou ceny potravin, které zvyšuje špatná úroda kvůli nepříznivému počasí. Jádrová inflace ale bude postupně slábnout směrem ke dvěma procentům a bude celkovou inflaci brzdit.

 

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Kdy stavebnictví ukazuje blížící se problémy v celé ekonomice

Ilustrativní obrázek

Zahraniční obchod meziročně vzrostl o 50 miliard, vývoz se zvýšil o 3,6 %

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Stavebnictví se daří třetí rok v řadě, 2020 bude možná posledním

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji tržeb obchodníkůČti více
Ilustrativní obrázek

Produkce plastů láme rekordy.

Ilustrativní obrázek

Německé akcie se obchodují mírně v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy obchodovaly smíšeně, Japonská ekonomika ve 4Q zřejmě oslabila více, než se čekalo

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na červené nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v plusu, výjimkou Japonsko

Ilustrativní obrázek

Poptávka po ropě vzroste v tomto roce nejslaběji od roku 2011, informuje EIA

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.