Měsíční předpovědi 6.11.2019

12:12 | E V | Diskuze

Ekonomika ve třetím čtvrtletí mírně zpomalila

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Maloobchodní tržby: Situace českých domácností zůstává příznivá. Některé obory sice již ukazují pokles zaměstnanosti, ale míra nezaměstnanosti zůstává extrémně nízko, či se ještě nepatrně snižuje. Mzdový růst zpomaluje jen zvolna. Na druhou stranu důvěra domácností v ekonomiku je stále nadprůměrná ale postupně se snižuje. Pokles registrací aut v září indikuje jejich slabší prodej. Bez segmentu aut odhadujeme na září přibližně stagnaci maloobchodních tržeb. Meziroční výhoda dvou pracovních dnů navíc nicméně způsobí, že meziročně vykazovaná statistika ukáže na silný růst maloobchodních tržeb kolem 7 % a to s i bez zahrnutí prodeje aut.

Průmysl:  Průmyslová výroba čím dál více pociťuje slábnoucí poptávku v zahraničí při současně rostoucích mzdových nákladech. Ukazují na to především „dotazníkové“ indikátory aktivity. Letní měsíce jsou pak, co do vykazovaných dat, silně zkreslené a tím spíše bude zajímavé sledovat, jak se výroba vyvíjela po prázdninách. S ohledem na nízké úrovně předstihových indikátorů a vývoj průmyslu v Německu počítáme s meziměsíčním poklesem výroby o 0,8 % (data očištěná o sezónnost a počet pracovních dnů). Nicméně letošní září mělo oproti loňskému výhodu dvou pracovních dnů navíc. V meziročním srovnání by tak průmysl měl vykázat opticky slušný růst o 3,6 %, k čemuž přispěl i nárůst produkce aut (cca 1 % y/y). Bez výhody dvou pracovních dnů by ovšem statistika měla vykázat pokles kolem 1.8 % (hlavní údaj ČSÚ).       

Zahraniční obchod:  S ohledem na odhadovaný meziroční nárůst průmyslu v září čekáme růst exportu o necelá 4 % y/y. Nižší investiční aktivita firem způsobuje nižší tempo importů (odhad 0,5 % y/y). V souhrnu tak obchodní bilance pravděpodobně opět vykáže příznivý výsledek kolem 21 mld CZK, což představuje meziroční zlepšení o 10 mld. CZK.

Podíl nezaměstnaných měřený MPSV v říjnu velmi pravděpodobně mírně klesl na 2,6 %. Ačkoliv některé výrobní firmy hlásí pokles počtu zaměstnanců, trh práce jako celek zůstává velmi utažený a najít zaměstnance za přijatelnou mzdu je nesmírně těžké. Domníváme se, že nezaměstnanost dosahuje nyní skutečného dna a s očekávaným zpomalením ekonomiky bude v příštím roce mírně růst. K jejímu zvýšení dojde samozřejmě také s nástupem zimy.

Inflace mírně zpomalí a na přelomu roku opět zrychlí

Spotřebitelské ceny: Vyšší ceny potravin a piva,  mírné zdražení u čerpacích stanic a zdražování v jádrových položkách zřejmě vedlo k průměrnému meziměsíčnímu nárůstu spotřebitelských cen v říjnu o 0,2 %.  Meziroční míra inflace by tak zpomalila na 2,5 %. Inflace tedy zůstává nad cílem ČNB a v dalších měsících bude pravděpodobně opět zrychlovat. Nicméně od ČNB změnu úrokových sazeb na nadcházejícím zasedání 7. listopadu nečekáme.

Hrubý domácí produkt: Dle předběžných odhadů by česká ekonomika měla ve třetím čtvrtletí vykázat mírné zpomalení. Hlavním tahounem bude spotřeba domácností. Nicméně situace spotřebitelů už se nezlepšuje tak rychle a pro třetí čtvrtletí tak počítáme s mírným zpomalením růstu spotřeby. Po překvapivě silném příspěvku čistého exportu ve druhém čtvrtletí čekáme ve třetím čtvrtletí drobnou korekci dolů. U investic do fixního kapitálu naopak po poklesech v první polovině roku vidíme šanci na malý nárůst neboť ekonomická situace se vyvíjela lépe, než se mnohé firmy obávaly. Nicméně v souhrnu by měla ve třetím čtvrtletí ekonomika začít mírně zpomalovat a pokud nedošlo k růstu investic do zásob, tak by zpomalení mohlo být výraznější. S ohledem na Německo nacházející se na hraně recese by to nemělo být velkým překvapením.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Živnostníci marodí třikrát méně než zaměstnanci. Na neschopence ale stráví dvaapůlkrát více času

Ilustrativní obrázek

Automobilka Daimler zveřejnila střednědobou strategii, v rámci níž oznámila snižování stavů

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k HDP v České republice a Německu

Ilustrativní obrázek

Hospodářské výsledky Raiffeisenbank za 3. Q 2019

Ilustrativní obrázek

V prvním až třetím čtvrtletí Česko získalo třetinu z investic do nemovitostí ve střední a východní EvropěČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Německý DAX pod nulou

Ilustrativní obrázek

DAX zavítal se středečním ránem do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region poslala do červených čísel slova D. Trumpa

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy vyčkávají na další vývoj hlavních událostí

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.