Měsíční předpovědi 4.9.2019

13:13 | E V | Diskuze

Dovolené zahýbou průmyslem, inflace neochotně zpomalí

Ilustrativní obrázek
Foto: public

ČNB v září úrokové sazby nezmění a hlasování členů bude pravděpodobně jednomyslné. Inflace začne slábnout, ale zatím jen neochotně. Průmysl v červenci by po mizerném výkonu v červnu mohl překvapit lepším výsledkem, ke kterému přispěje meziročně vyšší počet pracovních dní. Ovšem čím lepší bude výsledek za červenec, tím spíše bude slabší výsledek za srpen kvůli čerpání dovolených.

Maloobchod: Maloobchodní tržby by měly za červenec vykázat slušný nárůst z několika důvodů. Stále je zde silný trh práce a ochota spotřebitelů utrácet. Letošní červenec měl navíc meziroční kalendářní výhodu dvou pracovních dnů navíc, přičemž rozložení svátků nelákalo k čerpání dovolené tak silně jako loni. Nárůst registrací aut navíc ukazuje i větší prodeje právě v automobilovém segmentu.

Průmyslová výroba: čerpání dovolených výrazně ovlivňuje vývoj průmyslové výroby v průběhu léta. Letošní červenec by nemusel být z hlediska čerpání dovolených tak výrazný a značná část dovolených se měla posunout až na srpen. Červnový pokles průmyslové výroby byl navíc velmi silný a s ohledem na informace o růstu výroby automobilů očekáváme pro červenec mírný meziměsíční nárůst průmyslu o 0,5 %, což by znamenalo akceleraci meziročního tempa na 6,9 % z červnového meziročního poklesu o 3,8 %. Nicméně ani takový výsledek by nebyl důvodem k bezbřehé radosti. Pokud v červenci byla výroba silnější, o to slabší byla zřejmě v srpnu. Alespoň vývoj předstihových indikátorů ukazuje na slabou výrobu v nejbližších měsících.

Zahraničnímu obchodu se letos daří. Pro červenec s ohledem na odhadovaný opětovný nárůst průmyslu čekáme drobný přebytek obchodní bilance ve výši 0,9 mld Kč. To by znamenalo meziroční zlepšení o více než deset miliard.

Podíl nezaměstnaných měřený MPSV se v srpnu velmi pravděpodobně nezměnil a setrval poblíž 2,7 %. Je pravděpodobné, že poblíž této úrovně se bude nezaměstnanost nacházet i v nejbližších měsících.

Spotřebitelské ceny: Inflace v ČR stále zůstává nad cílem i prognózou ČNB a prozatím nejeví ochotu zpomalovat. Cenová hladina v srpnu podle našeho odhadu meziměsíčně stagnovala, když klesaly ceny u čerpacích stanic, ale naopak mírně vzrostly ceny potravin. Celková meziroční inflace tak podle nás zpomalila pouze o desetinu procentního bodu na 2,8 % po předchozím tempu 2,9 %.

Očekáváme, že průměrná inflace v letošním roce dosáhne 2,6 %. Regulované ceny zůstanou vysoko kvůli zvýšení cen elektřiny na začátku roku. Ještě výše jdou ceny potravin, které zvyšuje špatná úroda kvůli nepříznivému počasí. Jádrová inflace bude slábnout jen postupně celkovou inflaci brzdit. Nicméně v příštím roce inflace zůstane opět výš kvůli nárůstu spotřební daně.

Zdroj:Monika Junicke, Michal Brožka, KB
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Lufthansa bude používat Google Cloud ve snaze o sjednocení různorodých IT systémů a procesních dat

Ilustrativní obrázek

Firemní výsledky pro tento týden: Netflix, IBM, Intel, Johnson & Johnson, American Airlines

Ilustrativní obrázek

Článek k ekonomickému vývoji v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 1.11.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region na pozadí obav z koronaviru oslaboval

Ilustrativní obrázek

Rozbřesk: Koruna testuje nová maxima, nad trhy hrozí čínský koronavir

Ilustrativní obrázek

Frankfurt se středečním ránem posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy rostou i přes obavy z dalšího šíření koronaviru

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.