Měsíční předpovědi 4.9.2019

13:13 | E V | Diskuze

Dovolené zahýbou průmyslem, inflace neochotně zpomalí

Ilustrativní obrázek
Foto: public

ČNB v září úrokové sazby nezmění a hlasování členů bude pravděpodobně jednomyslné. Inflace začne slábnout, ale zatím jen neochotně. Průmysl v červenci by po mizerném výkonu v červnu mohl překvapit lepším výsledkem, ke kterému přispěje meziročně vyšší počet pracovních dní. Ovšem čím lepší bude výsledek za červenec, tím spíše bude slabší výsledek za srpen kvůli čerpání dovolených.

Maloobchod: Maloobchodní tržby by měly za červenec vykázat slušný nárůst z několika důvodů. Stále je zde silný trh práce a ochota spotřebitelů utrácet. Letošní červenec měl navíc meziroční kalendářní výhodu dvou pracovních dnů navíc, přičemž rozložení svátků nelákalo k čerpání dovolené tak silně jako loni. Nárůst registrací aut navíc ukazuje i větší prodeje právě v automobilovém segmentu.

Průmyslová výroba: čerpání dovolených výrazně ovlivňuje vývoj průmyslové výroby v průběhu léta. Letošní červenec by nemusel být z hlediska čerpání dovolených tak výrazný a značná část dovolených se měla posunout až na srpen. Červnový pokles průmyslové výroby byl navíc velmi silný a s ohledem na informace o růstu výroby automobilů očekáváme pro červenec mírný meziměsíční nárůst průmyslu o 0,5 %, což by znamenalo akceleraci meziročního tempa na 6,9 % z červnového meziročního poklesu o 3,8 %. Nicméně ani takový výsledek by nebyl důvodem k bezbřehé radosti. Pokud v červenci byla výroba silnější, o to slabší byla zřejmě v srpnu. Alespoň vývoj předstihových indikátorů ukazuje na slabou výrobu v nejbližších měsících.

Zahraničnímu obchodu se letos daří. Pro červenec s ohledem na odhadovaný opětovný nárůst průmyslu čekáme drobný přebytek obchodní bilance ve výši 0,9 mld Kč. To by znamenalo meziroční zlepšení o více než deset miliard.

Podíl nezaměstnaných měřený MPSV se v srpnu velmi pravděpodobně nezměnil a setrval poblíž 2,7 %. Je pravděpodobné, že poblíž této úrovně se bude nezaměstnanost nacházet i v nejbližších měsících.

Spotřebitelské ceny: Inflace v ČR stále zůstává nad cílem i prognózou ČNB a prozatím nejeví ochotu zpomalovat. Cenová hladina v srpnu podle našeho odhadu meziměsíčně stagnovala, když klesaly ceny u čerpacích stanic, ale naopak mírně vzrostly ceny potravin. Celková meziroční inflace tak podle nás zpomalila pouze o desetinu procentního bodu na 2,8 % po předchozím tempu 2,9 %.

Očekáváme, že průměrná inflace v letošním roce dosáhne 2,6 %. Regulované ceny zůstanou vysoko kvůli zvýšení cen elektřiny na začátku roku. Ještě výše jdou ceny potravin, které zvyšuje špatná úroda kvůli nepříznivému počasí. Jádrová inflace bude slábnout jen postupně celkovou inflaci brzdit. Nicméně v příštím roce inflace zůstane opět výš kvůli nárůstu spotřební daně.

Zdroj:Monika Junicke, Michal Brožka, KB
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Průzkum: Jak přežili drobní podnikatelé lockdown a co si nově myslí o rizicích podnikání?

Ilustrativní obrázek

Ekonomika ve svěrací kazajce čeká na rozvolnění

Ilustrativní obrázek

Mojmír Hampl: Jako kdyby se změnil celý řád věcí

Ilustrativní obrázek

Optimismus na hliněných noháchČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.