Měsíční předpovědi 4.6.2020

15:15 | E V | Diskuze

Ekonomika si osahává dno a inflace brzdí.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Makroekonomická data zveřejňovaná v průběhu června ukáží ekonomiku, která v dubnu pravděpodobně nalezla hluboké dno. Na datech z průmyslu či maloobchodu tak uvidíme dramatické poklesy. Inflace by měla za květen vykázat zpomalení, přičemž rostoucí ceny potravin brání ještě rychlejšímu snížení inflace. ČNB by s ohledem na horší makroekonomická data ze zahraničí mohla již v červnu přistoupit ke snížení hlavní úrokové sazby na technickou nulu.

Podíl nezaměstnaných: Ministerstvo práce a sociálních věcí již dopředu avizovalo, že v květnu míra nezaměstnanosti stoupla na 3,6 % z předchozí úrovně 3,4 %. Nebýt recese způsobené pandemií tak by nezaměstnanosti z důvodu standartní sezónnosti klesala. Výraznější nárůsty lze čekat v dalších měsících, kdy lidem vyprší výpovědní lhůty a kdy budou končit programy jako je vyšší ošetřovné pro rodiče. V letních měsících čekáme podíl nezaměstnaných nad úrovní 7 %.

Maloobchodní tržby: Maloobchodní tržby v dubnu pravděpodobně dál výrazně klesly s ohledem na uzavřené obchody a obavy obyvatel z budoucího vývoje. Propad bude patrný zejména u zbytného zboží, jako jsou automobily. Celkový údaj za maloobchodní tržby včetně motoristického segmentu by tak měl být výrazně horší, nežli tržby bez prodeje aut. Na druhou stranu ještě v březnu docházelo k určitému předzásobení potravinami, což pro duben už není tak pravděpodobné. Pro tento měsíc tak počítáme s propadem maloobchodních tržeb bez motoristického segmentu o téměř 22 % a se zahrnutím aut o 31 %.

Průmysl a zahraniční obchod: S ohledem na pozastavené provozy v řadě průmyslových podniků, výpadky v poptávce a potíže s dodávkami by průmyslová výroba měla za duben zaznamenat velký propad. Výroba aut v dubnu meziročně klesla o 31 %. Nejistota odhadu je veliká a mezi prognózami analytiků lze čekat značný rozptyl. Náš odhad ukazuje meziměsíční pokles o více než 15 %, což by znamenalo prohloubení meziročního propadu průmyslu na 20,2 % Indikátory PMI ukazují, že největšího útlumu průmysl dosáhl v dubnu. V květnu se indikátor PMI sice zlepšil, ale stále je hluboko v pásmu kontrakce, takže je otázkou, jaké zlepšení vývoje v průmyslu  konec karanténních opatření přinesl. V případě obchodní bilance za duben čekáme další zhoršení bilance vlivem propadu exportu, který bude pravděpodobně jen zčásti v dubnu vykompenzován poklesem dovozů. Od bilance tak čekáme pokles do deficitu kolem 5 mld. Kč. To by znamenalo meziroční zhoršení o 21 mld. Kč.

Spotřebitelské ceny:  Za květen v průměru čekáme nárůst spotřebitelských cen o 0,2 % především z důvodu zvýšení cen potravin. Naopak ceny dále  i když oproti březnu mírněji klesaly v případě pohonných hmot. Oslabená poptávka by se již mohla projevit v mírném poklesu cen bez potravin a energií. V souhrnu by inflace měla dále zpomalit  k mezi-ročnímu tempu 2,7 % z dubnové úrovně 3,2 %. Vliv oslabené poptávky by postupně měl získávat větší vliv. Ve druhé polovině roku čekáme sestup inflace pod dvouprocentní inflační cíl ČNB.

ČNB: Česká národní banka na svém červnovém zasedání pravděpodobně využije zbývající prostor a sníží svou základní úrokovou sazbu na technickou nulu, tedy na 0,05 %. Důvodem pro to bude zejména vývoj v zahraničí, který nyní odpovídá spíše alternativnímu scénáři nové prognózy ČNB. Na technické nule pak dvoutýdenní reposazba pravděpodobně zůstane i celý příští rok. Nutnou podmínkou normalizace měnové politiky bude totiž dvouprocentní inflace, které se však vlivem slabé poptávky nejspíše v příštím roce nedočkáme.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pavel Borovička – Nemovitostní trh udrží stabilní jeho dlouhodobost

Ilustrativní obrázek

PepsiCo ve 2Q překonala analytické odhady

Ilustrativní obrázek

Preventivní údržba silnic se v ČR podceňuje, přitom je to zásadní krok ke dlouhodobým úsporám

Ilustrativní obrázek

Tuzemská aktiva innogy získala maďarská společnost MVM Group

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování v ČR (inflace)

Ilustrativní obrázek

Vyplatí se v současné situaci investovat do nemovitostí?Čti více
Ilustrativní obrázek

Zlatý index: ČNB v červnu navýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na úvod týdne posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region odstartoval týden růstem

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.