Měsíční předpovědi 3.3.2020

13:13 | E V | Diskuze

Inflace se bude postupně přibližovat 4 %.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Struktura HDP potvrdí slabost výrobního sektoru a exportu při mírném oživení spotřeby domácností. Růst průměrné mzdy jen nepatrně přibrzdí, zatímco míra nezaměstnanosti stagnuje na extrémně nízkých úrovních. Inflace v těchto měsících bude dál zrychlovat a mířit ke 4 %. Pro ČNB je tento vývoj velmi nekomfortní, ale s ohledem na nejisté dopady epidemie koronaviru bude nyní vyčkávat a úrokové sazby neměnit.

Hrubý domácí produkt: Předběžný údaj o HDP za čtvrté čtvrtletí 2019 potvrdil, že česká ekonomika dál zpomalila. Po růstu o 0,4 % q/q ve třetím čtvrtletí zvolnila ve čtvrtém kvartálu na 0,2 % q/q. Meziroční tempo se snížilo na 1,7 % z předchozích 2,5 %. Zveřejnění struktury HDP by mělo potvrdit, že důvodem zpomalení je především slabý průmysl a související horší výkonnost v zahraničním obchodě. Spotřeba domácností ve třetím čtvrtletí na mezikvartální bázi stagnovala, což s ohledem na celkový vývoj trhu práce i úroveň důvěry spotřebitelů považujeme za výjimku z jinak rostoucí řady. Od spotřeby domácností tedy čekáme návrat k růstu, ale pomalejším tempem nežli v první polovině roku 2019.

Reálné mzdy:  Na utaženém českém trhu práce lze očekávat jen pozvolné zpomalování růstu mezd. Údaje z průmyslu na konci roku dokonce ukázaly zrychlení tempa růstu nominálních platů v průmyslu na 6,2 % y/y. Za celý čtvrtý kvartál čekáme mírné zpomalení tempa růstu průměrné mzdy na 6,7 % z předchozího tempa 6,9 %. Nicméně zrychlující inflace způsobí zpomalení růstu reálných mezd na 3,4 %.

Podíl nezaměstnaných: Trh práce zůstává i přes ekonomické zpomalování velmi napjatý. Zaměstnanci, kteří opustili výrobní sektor, snadno nalézají práci v jiných sektorech. Zimní měsíce vždy přinesou nárůst míry nezaměstnanosti kvůli konci sezónních prací. Ale letošní zima je velmi slabá a řada prací tak probíhá dál. Data dostupná za leden ukazují meziroční odchylku průměrné teploty od dlouhodobého normálu ve výši 3,1 °C. Shodou okolností za únor čekáme stagnaci podílu nezaměstnaných nezaměstnanosti na úrovni 3,1 %.

Spotřebitelské ceny: Inflace v lednu byla s tempem 3,6 % o 0,2 procentního bodu nad naším odhadem a pro nejbližší měsíce lze očekávat její další nárůsty. Do března porostou výrazně ceny alkoholu a cigaret z důvodu zvýšení spotřební daně. Dodavatelé energií ohlásili další zvýšení cen energií. Silná domácí poptávka stále působí pozitivně na růst cen. Ve směru nižší inflace působí nižší ceny dovážených surovin v čele s ropou. V únoru týdenní data indikují zpomalení růstu cen potravin. V průměru odhadujeme za únor  meziměsíční růst cen o 0,4 %, což by znamenalo zrychlení meziročního tempa inflace na 3,8 %. Je pravděpodobné, že v březnu inflace dosáhne 4,0 %. Od května pak má inflace velkou šanci citelně se snižovat. Pro celý rok naše prognóza za začátku roku ukazovala inflaci v průměru 3,0 %. Ale vývoj na začátku roku a výhled na nejbližší měsíce ukazuje, že výsledek může být vyšší o cca 0,3 procentního bodu.

Průmysl a zahraniční obchod:  Průmyslová výroba v posledních dvou měsících minulého roku výrazně klesla. Růst předstihových indikátorů na začátku roku dává jistou naději na pomalé zlepšení. Pro leden na meziměsíční bázi čekáme přibližně stagnaci průmyslové výroby na slabších úrovních (SA). Meziročně by průmyslový pokles měl činit zhruba 1,0 % a po očištění o kalendářní vlivy 1,5 %. Oslabený průmysl indikuje slabé exporty. Obchodní bilance se na začátku roku již tradičně zhoupne do přebytku nicméně s odhadem 13,8 mld. CZK se jedná o meziroční zhoršení o téměř 4 mld. CZK.

Maloobchodní tržby: Další snížení spotřebitelské důvěry indikuje zpomalování růstu maloobchodních tržeb. Situace českých domácností ovšem zůstává příznivá a jejich výdaje by se letos měly dál zvyšovat. V následujících měsících bude velmi problematické odhadovat a také interpretovat vývoj maloobchodu z důvodu obav z epidemie koronaviru. Lednová data tak odpoví na otázku, jaký byl apetit spotřebitelů před tím, než vzrostly obavy z epidemie. Bez započtení segmentu aut čekáme  meziroční růst maloobchodu tempem 4,7 %. Registrace aut v lednu klesly a pro celkové maloobchodní tržby se zahrnutím segmentu aut čekáme meziroční růst tržeb o 4,5 %.

Česká národní banka:  Poté, co ČNB zvýšila na minulém zasedání úrokové sazby na 2,25 %, bude nyní vyčkávat. Zajímavé bude sledovat vyjadřování k tématu koronaviru a jeho možným implikacím pro měnovou politiku. Jak jsme uváděli výše, inflace míří ke 4 %. Epidemie koronaviru může vlivem dopadu na kurz koruny a některé spotřebitelské ceny v čele s potravinami působit dále ve směru vyšší inflace a potažmo zvyšování úrokových sazeb Nicméně koronavirus je v tuto chvíli především nejistotou, na který by ČNB dle našeho názoru prozatím spíše reagovat neměla. S inflací blízko 4 % to ale bude přinejmenším krátkodobě pro ČNB nekomfortní.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Makro Měsíční predikce 4.3.2020

Ilustrativní obrázek

Bleskovka 3.3.2020

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji HDP v Evropské unii

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 28.8.2019

Ilustrativní obrázek

K růstu HDP přispěly nejvíce domácnostiČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX spolu s Evropou míří do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.