Měsíční predikce - prosinec

11:11 | E V | Diskuze

Inflace se opět zvýší, ČNB sazby pravděpodobně nezmění

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Česká národní banka

V prosinci ponechá ČNB sazby pravděpodobně beze změny. Část bankovní rady by ale ráda sazby zvýšila.

V září i listopadu dopadlo hlasování v ČNB 5:2 ve prospěch stability sazeb. Podobný vývoj čekáme i v prosinci. Ačkoliv domácí ekonomika zůstává proinfační, protiinflační vývoj v eurozóně a značná rizika ve světové ekonomice potřebu zvýšit sazby tlumí. Navíc mzdový růst i inflace budou zpomalovat, což bude v následujících měsících a čtvrtletích snižovat potřebu sazby zvýšit. To je vidět i na aktuální prognóze ČNB, která obsahuje sice dvě zvýšení sazeb (do 1Q 2020), ale pak hned následuje dvojí snížení sazeb. Čekáme proto, že většina bankovní rady se nejen v prosinci, ale i příští rok přikloní k ponechání sazeb beze změny. Někteří členové budou ale pravděpodobně dál hlasovat pro růst sazeb.

 

Inflace

V listopadu se inflace opět mírně zvýšila z důvodu vyšších cen potravin. Cekově je ale stále v tolerančním pásmu kolem inflačního cíle (1-3 %).

Spotřebitelská inflace se v listopadu pravděpodobně opět zvýšila. Důvody jsou dva. Jednak je to růst cen potravin, který byl jen z části kompenzován sezónním poklesem cen dovolených. Druhým důvodem je pokles cen potravin z listopadu 2018, který z meziročních čísel po 12ti měsících vypadl a došlo tak k meziročnímu zvýšení inflace (takzvaný efekt meziroční základny). Inflace zůstane nad cílem i během příštího roku; postupně ale bude docházet k jejímu zpomalení. Ceny průmyslových výrobců v listopadu zhruba stagnovaly a meziročně zůstala jejich inflace poblíž 1 %. Hlavním důvodem jsou meziročně nižší ceny ropy a také slabší ekonomická výkonnost Německa. Spolu s očekávaným oživením německé ekonomiky se bude PPI inflace během příštího roku pozvolna zvyšovat.

 

Průmyslová produkce, maloobchodní tržby a obchodní bilance

Průmyslová produkce v říjnu slabě rostla, když jí pomohlo mírné zlepšení nálady v eurozóně. Bez očištění o kalendářní vliv ale skončila v poklesu (-1 pracovní den).

Průmyslová produkce v říjnu meziročně slabě rostla, když jí pomohl zlepšený sentiment v eurozóně (brexit). Tento vývoj by měl pokračovat i v následujících měsících, když již různé předstihové indikátory začínají pozvolna indikovat zlepšení nálady v eurozóny, což by se s mírným zpožděním mělo promítnout i do českého průmyslu. Vzhledem k tomu, že říjen 2019 měl o jeden pracovní den méně, vyjde celková neočištěná průmyslová produkce přibližně -2 %. Růst maloobchodních tržeb zůstává vysoký, když v říjnu pravděpodobně mírně přesáhl 5 %. Ve směru růstu tržeb stále působí především silný trh práce a vysoká domácí poptávka. Meziroční růst očištěný o vliv rozdílného počtu pracovních dní bude pravděpodobně kolem 4 % (když říjen 2019 měl meziročně o jeden pracovní den méně). Obchodní bilance i nadále pokračuje v silných přebytcích, když pro říjen čekáme 10,5 mld. I přes horší vývoj v Německu tak zůstává zahraniční poptávka vcelku slušná a tento vývoj bude pokračovat i v příštím roce, kdy navíc dojde k oživení v Německu. V přebytku v říjnu skončil pravděpodobně i běžný účet platební bilance.

 

Míra nezaměstnanosti

Míra nezaměstnanosti zůstává i nadále výrazně nízká, když na trhu práce zůstává silný převis poptávky po nových zaměstnancích nad jejich nabídkou.

Podíl nezaměstnaných osob i míra nezaměstnanosti nyní stagnují. Celkově se situace na trhu práce příliš nemění, když firmám i nadále chybí pracovníci. I přesto ale čekáme, že aktuální napětí na trhu práce bude pozvolna slábnout. K tomu bude ale docházet především přes slabší růst mezd. Míra nezaměstnanosti tak zůstane velmi nízká i v příštích dvou letech

 

Hrubý domácí produkt

Podle předběžného odhadu rostla česká ekonomika meziročně o 2,5 %. Čekáme mírnou revizi směrem nahoru.

I ve třetím čtvrtletí pokračoval příznivý vývoj české ekonomiky. Podle předběžného odhadu ale rostla ekonomika jen o 0,3 % mezičtvrtletně a 2,5 % meziročně. Zatím nemáme k dispozici složky HDP, které budou zveřejněny až tento pátek. Hlavním důvodem zpomalení je pravděpodobně investiční aktivita firem, která je ovlivněna obavami z různých negativních komentářů v médiích. I tak si ale myslíme, že předběžný odhad bude mírně revidován směrem nahoru. K tomu nicméně nemusí dojít hned tento týden, ale klidně později (data se revidují i s relativně velkým časovým odstupem).

 

Reálné mzdy

I přes vyšší inflaci zůstává růst reálných mezd velmi slušný, když za ním stojí především nízká míra nezaměstnanosti spojená s vysokou poptávkou firem po zaměstnancích.

Situace na trhu práce zůstává příznivá. Přetrvávající vysoká poptávka firem po zaměstnancích se i nadále promítá do nízké míry nezaměstnanosti a vysokého růstu mezd. Z něj sice ubírá téměř 3 % aktuálně vysoká inflace; i tak ale stále růst reálných mezd převyšuje růst české ekonomiky (HDP). Během příštího roku bude ale mzdový růst pozvolna zpomalovat, když se v něm více promítnou vysoké sazby ČNB a zpomalení v Německu.

Zdroj:Jiří Polanský, analytik - Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Bleskovka 5.6.2020

Ilustrativní obrázek

Firmy si pozitivní komunikací při pandemii udržely zákazníky

Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi: Update: Ekonomika si osahává dno a inflace brzdí

Ilustrativní obrázek

Dell Technologies spouští Cloud Service Provider program s prvním českým partnerem Master Internet

Ilustrativní obrázek

Koronavirové „prázdniny“: 40 % rodičů pouští dětem kvůli pracovním povinnostem televizi

Ilustrativní obrázek

Analýza makroindikátorů: Mzdový růst pokračuje v pozvolném oslabováníČti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.