Měsíční predikce 5.5.2020

12:12 | E V | Diskuze

Výhled ekonomiky se zhoršuje, ČNB přidá další pokles sazeb.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Česká národní banka

V květnu čekáme další snížení sazeb. Vzhledem ke zhoršujícímu se výhledu světové ekonomiky by to mohlo být o 50 bodů. Kvantitativní uvolňování by na řadu mohlo přijít o něco později, pokud by se vývoj české ekonomiky dále zhoršoval.

Makroekonomické prostředí se i nadále výrazně mění; celkově se ale výhled pro světovou ekonomiku pro letošní rok postupně posouvá pesimističtějším směrem (aktualizaci naší prognózy zveřejníme ve druhé polovině května). S tímto vývojem je konzistentní větší snížení sazeb, a proto pro květem čekáme pokles o 50 bazických bodů. Ohledně QE je situace nejistá. Tomáš Holub řekl pro Bloomberg, že k jeho zavedení by se hlavní sazba musela nacházet na technické nule. To by implikovalo, že by mohla ČNB s jeho zavedením ještě vyčkat (například pokud by se výhled ekonomiky dále zhoršil, v červnu by mohlo dojít k poklesu sazeb do blízkosti nuly a zavedení QE).

 

Inflace

K výraznějšímu zpomalení cenového růstu dojde až ve druhé polovině letošního roku, kdy se v inflaci výrazněji projeví propad domácí poptávky.

Inflace zatím příliš neklesá. To má několik důvodů. Protiinflační působení poklesu cen pohonných hmot a části služeb je kompenzováno vlivem výrazného oslabení kurzu koruny a růstem cen potravin. Druhým důvodem je silná nejistota, když výrobci a obchodníci nyní spíše vyčkávají, jak se bude situace vyvíjet a jak bude vypadat poptávka po omezení restriktivních opatření. Vzhledem k silnému propadu ekonomiky, který letos čekáme, se tento vliv nakonec do inflace dostane, ale až se zpožděním. K tomu dojde ve druhé polovině letošního a v první polovině příštího roku.

Ceny průmyslových výrobců se v dubnu opět meziměsíčně snížily, když k tomu značnou měrou přispělo další snížení cen ropy. V meziročním vyjádření inflace cen průmyslových výrobců již pravděpodobně překmitla do záporu. V dalších měsících bude tento vývoj navíc umocněn vlivem krize, jejíž protiinflační působení se projeví s mírným zpožděním.

 

Průmyslová produkce, maloobchodní tržby a obchodní bilance

V březnových datech by již mělo dojít k výraznému poklesu průmyslové produkce. Poklesne pravděpodobně také maloobchod, kde ale v březnu přetrvala vysoká poptávka po potravinách.

Průmyslová produkce letos výrazně poklesne. Vzhledem k zastavení výroby v řadě firem by se to mělo znatelně projevit již v březnových datech, kde pokles průmyslu by měl být dvojciferný. To bude platit pravděpodobně i pro duben a květen. Ve druhé polovině roku by se průmyslová produkce měla pozvolna oživat; tato rychlost ale nebude nikterak velká z důvodu jen pozvolného oživení v eurozóně.

Růst maloobchodních tržeb se v březnu již pravděpodobně znatelně propadl, k čemuž přispěla restriktivní opatření i výrazný nárůst nejistoty. Naopak ve směru mírně příznivější hodnoty působil vyšší počet pracovních dní (+1) a vysoká poptávka po potravinách. Pro celý letošní rok čekáme celkově propad maloobchodních tržeb, když ve druhé polovině roku bude jejich vývoj ovlivněn rostoucí mírou nezaměstnanosti a jen pozvolným oživením ekonomiky.

Prudký pokles ekonomiky se projeví i ve vývoji obchodní bilance, jejíž přebytek se letos sníží. Negativně bude působit především pokles vývozu v procyklických sektorech (např. výroba automobilů). Naopak kladně bude působit pokles cen ropy a tlumit negativní vliv bude také slabší koruna, která bude působit ve směru růstu vývozů.

 

Míra nezaměstnanosti

Míra nezaměstnanosti se letos významně zvýší. K tomu ale bude docházet až postupně v následujících měsících.

Aktuálně nezaměstnanost v české ekonomice zhruba stagnuje, když firmy vyčkávají na budoucí vývoj (zatím nepropouštějí). To se ale bude postupně měnit, když výrazný pokles ekonomiky se na trh práce přenese v následujících měsících. Výsledkem bude růst míry nezaměstnanosti o 2 procentní body s tím, že riziko je vychýleno směrem k většímu růstu počtu nezaměstnaných. Tento vývoj bude ale naopak tlumit i nadále vysoké číslo počtu volných pracovních míst.

 

Hrubý domácí produkt

V 1Q česká ekonomika propadne. V meziročním vyjádření ale nebude pokles HDP ještě tak výrazný, protože první dva měsíce letošního roku byly příznivé.

Propad české ekonomiky bude letos výrazný. Aktuálně počítáme s téměř 7% poklesem HDP, nicméně současná data jdou ve směru ještě většího propadu. Tyto informace zohledníme v rámci nové prognózy. Pro první čtvrtletí letošního roku ale nebude ještě meziroční pokles HDP tak výrazný, protože leden i únor byly z pohledu výkonu české ekonomiky příznivé. Z hlediska složek budou nejvíce zasaženy investice a export; významný pokles ale zaznamená také spotřeba domácností.

 

Reálné mzdy

Vlivem aktuální krize a také vysoké inflace bude růst průměrné mzdy zpomalovat. Data budou ale ovlivněna statistickým vlivem změn v míře nezaměstnanosti.

Růst mezd bude letos zpomalovat, když k tomu přispěje především aktuální krize, která negativně ovlivní trh práce. Ve směru nižšího růstu reálných mezd bude působit také vysoká inflace. Během roku ale ovlivní průměrnou mzdu také statistický vliv spojený s růstem míry nezaměstnanosti. V ekonomických krizích jsou totiž obvykle propouštěni jako první méně kvalifikovaní pracovníci, kteří mají podprůměrnou mzdu. To pak průměrnou mzdu ostatních pracovníků zvýší a ve vývoji průměrné mzdy nedojde k tak výraznému poklesu (ten se bude týkat objemu mezd a platů).

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?

Ilustrativní obrázek

Nezaměstnanost stoupá navzdory dostatku volných pracovních míst, pomoci musí flexibilnější systém rekvalifikací

Ilustrativní obrázek

Každý desátý gastro podnik karanténu nepřežil

Ilustrativní obrázek

Komentář k míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Práce na home office se stavebním společnostem neosvědčila

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 2.7.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Zlatý index: ČNB v červnu navýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na úvod týdne posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region odstartoval týden růstem

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.