Měsíční predikce 29.10.2019

15:15 | E V | Diskuze

HDP roste stále mírně pod 3 %, ČNB sazby nezmění

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Česká národní banka

V listopadu ponechá ČNB sazby pravděpodobně beze změny. Důvody pro zvýšení sazeb vidí BR oproti září menší.

V listopadu ponechá ČNB sazby s velkou pravděpodobností beze změny. Domácí ekonomika sice stále působí proinflačně, když celková inflace je i nadále blízko hranici 3 %, vývoj v zahraničí (eurozóně) je nicméně stále slabý a rizika přetrvávají. Proto se dle nás většina členů bankovní rady znovu přikloní k ponechání stávajícího nastavení měnové politiky. Hlasování může být navíc jednoznačnější, než tomu bylo v září (5:2), když Marek Mora, který hlasoval minule pro zvýšení sazeb, vidí nyní pro tento krok menší důvody.

 

Inflace

V říjnu inflace velmi mírně zpomalí; celkově ale zůstává stále relativně vysoká.

V září došlo ke zpomalení celkové inflace, k němuž výrazně přispěl pokles cen dovolených spojený s pádem britské cestovky Thomas Cook. V říjnu se sice ceny meziměsíčně zvýšily, což souviselo především s růstem cen potravin, celkově se ale v meziročním srovnání inflace velmi mírně snížila (v říjnu 2018 došlo k významnému růstu cen, který z meziroční inflace po 12ti měsících nyní vypadl). I přesto se ale inflace pohybuje i nadále nad inflačním cílem ČNB. Ceny průmyslových výrobců v říjnu velmi mírně vzrostly z důvodu meziměsíčně vyšších cen ropy a růstu mzdových nákladů firem. V meziročním vyjádření se ale inflace cen průmyslových výrobců dále snižuje, za čímž stojí nižší ceny ropy (v říjnu 2018 stál barel ropy brent 80 dolarů oproti současným zhruba 60ti dolarům).

 

Průmyslová produkce, maloobchodní tržby a obchodní bilance

Průmyslová produkce z důvodu horšího vývoje v Německu klesá. Kladný kalendářní vliv způsobí vysoký růst neočištěné produkce.

Meziročně průmyslová produkce mírně klesá, k čemuž přispívá především horší vývoj v Německu a rizika ve světové ekonomice (brexit, obchodní války), která negativně ovlivňují investice. Celkově ale zůstává jak domácí, tak i zahraniční poptávka slušná, když české firmy mají stále dostatek zakázek. Postupně by se navíc kvůli brexitu (menší riziko jeho tvrdé varianty) měla situace uklidnit a zvýšit tak zahraniční poptávka. Září 2019 mělo oproti stejnému měsíci rok předtím o dva pracovní dny více, což bude znamenat celkový (neočištěný) růst průmyslové produkce o zhruba 4,5 %. Růst maloobchodních tržeb zůstává vysoký, když ve směru jeho růstu působí silný trh práce a vysoká domácí poptávka. V září byl navíc růst maloobchodních tržeb kladně ovlivněn dvěma pracovními dny navíc (oproti září 2018). Po očištění o tento kalendářní vliv rostly tržby zhruba o 5 %. Obchodní bilance dosáhla slušného přebytku i v září, když i přes horší vývoj v Německu stále zůstává zahraniční poptávka relativně vysoká. To potvrzuje, že citlivost české ekonomiky na vývoj v Německu se během posledních let snížila, což je dobře. A v přebytku v září skončil pravděpodobně i běžný účet platební bilance.

 

Míra nezaměstnanosti

Míra nezaměstnanosti zůstává i nadále výrazně nízká, když poptávka firem po nových pracovnících i přes horší výkon německé ekonomiky neklesá.

Podíl nezaměstnaných osob se v říjnu mírně snížil, když k tomuto vývoji přispěl kladný sezónní vliv. Celkově zůstává míra nezaměstnanosti výrazně nízká, když firmám i nadále chybí pracovníci. Tento vývoj se bude měnit jen velmi pozvolna, když čekáme velmi mírný nárůst nezaměstnanosti v následujících čtvrtletích. I tak ale půjde jen o relativně drobné změny.

 

Hrubý domácí produkt

Vývoj české ekonomiky zůstává příznivý, když k jejímu růstu přispívá jak domácí, tak i zahraniční poptávka.

I ve třetím čtvrtletí pokračuje příznivý vývoj české ekonomiky. Domácí poptávka je stále silná, když jí podporuje vývoj na trhu práce. A solidní zůstává i přes zpomalení v eurozóně a mírnou recesi v Německu také zahraniční poptávka. Ve směru vyššího růstu HDP působí také silná spotřeba vlády. V příštím roce by se měl zlepšit vývoj v Německu, ke kterému přispěje fiskální expanze německé vlády a zlepšení sentimentu ve světové ekonomice. To by pak následně mělo zhruba kompenzovat slabší domácí poptávku a celkově české HDP poroste i nadále o zhruba 3 %.

 

Reálné mzdy

I přes vyšší inflaci zůstává růst reálných mezd vysoký, když za ním stojí především nízká míra nezaměstnanosti spojená s vysokou poptávkou firem po zaměstnancích.

Situace na trhu práce zůstává příznivá. Přetrvávající vysoká poptávka firem po zaměstnancích se i nadále promítá do nízké míry nezaměstnanosti a vysokého růstu mezd. Z něj sice ubírá téměř 3 % aktuálně vysoká inflace; i tak ale stále růst reálných mezd převyšuje růst české ekonomiky (HDP). Během příštího roku bude ale mzdový růst pozvolna zpomalovat, když se v něm více promítnou vysoké sazby ČNB a zpomalení v Německu.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

MONETA spouští COVID III_do programu se mohou zapojit i neklienti banky

Ilustrativní obrázek

Soutěž CBRE Art of Space Awards vyhlásila nejlepší kancelářské, maloobchodní a industriální prostory v ČR

Ilustrativní obrázek

Rekonstrukce nemovitostí Češi aktuálně neodkládají, obejdou se bez nového vybavení

Ilustrativní obrázek

Argument „COVID“ využilo 5 % dlužníků

Ilustrativní obrázek

Krize zavádí nové trendy v oblasti IT, zejména outsourcing

Ilustrativní obrázek

Celý proces výběrového řízení na jednom místě.Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region se ve čtvrtek obchodoval smíšeně

Ilustrativní obrázek

Americké akciové indexy uzavírají středeční seanci růstem

Ilustrativní obrázek

Frankfurt posiluje

Ilustrativní obrázek

Americké akcie končí vysoko, růsty táhly banky a průmysl, S&P 500 nakonec těsně pod 3000 body

Ilustrativní obrázek

Sanofi prodá svůj dlouhodobý podíl ve společnosti Regeneron v hodnotě přibližně 13 mld. USD

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.