Měsíční predikce 29.1.2020

11:11 | E V | Diskuze

ČNB pravděpodobně beze změny, průmysl se začne pozvolna ožívat

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Česká národní banka

I přes vysokou inflaci ponechá ČNB sazby pravděpodobně beze změny.

Inflace v české ekonomice přesahuje 3% hranici a potvrzuje tak sílu trhu práce a domácí poptávky. I přesto ale čekáme, že by ČNB mohla ponechat v únoru sazby beze změny. Ekonomický vývoj v eurozóně zůstává i nadále slabý, když se v něm aktuální zlepšení nálady projeví až v následujících měsících. Navíc rizika ve světové ekonomice (brexit a obchodní války) stále zcela nezmizela a mohou se v letošním roce znovu objevit. A dalším argumentem ve prospěch stability sazeb je také inflace, která bude v letošním roce zpomalovat a ve které se navíc začne projevovat silnější kurz koruny.

 

Inflace

Inflace se v závěru roku přehoupla přes 3 %, když kromě silné domácí poptávky k tomu významně přispěly ceny potravin. Vysoký růst cen potravin pokračoval i na začátku letošního roku. Ve směru vyšší inflace působily také spotřební daně.

V prosinci dosáhla meziroční inflace již 3,2 %, k čemuž kromě silné domácí poptávky a vývoje na trhu práce výrazně přispěl také růst cen potravin. Ceny potravin významně rostly i na začátku letošního roku. K tomu se přidaly také ceny energií a zvýšily se též spotřební daně na tabák a líh. V meziročním vyjádření tak inflace zůstala vysoká. Během letošního roku bude nicméně inflace postupně slábnout. K tomu přispěje mírné uvolnění na trhu práce (nižší růst mezd), korekce některých cen potravin a silnější kurz koruny, který zlevní dovozní ceny.

Ceny průmyslových výrobců se v lednu meziměsíčně zvýšily, když k tomu přispěl především nárůst cen energií. Tento vliv by ale měl být oproti loňskému roku slabší, a proto meziročně inflace cen průmyslových výrobců lehce zpomalí. I nadále proinflačně působí nárůst mzdových nákladů firem.

 

Průmyslová produkce, maloobchodní tržby a obchodní bilance

Vývoj průmyslové produkce by se měl začít postupně otáčet. Hlavním důvodem je zlepšení nálady v Německu, které se postupně přenese i do ČR.

V prosinci dle nás rostla průmyslová produkce meziměsíčně o 0,4 %; v meziročním vyjádření ale zůstala záporná. Od listopadu se začala velmi pozvolna zlepšovat nálada v Německu, což se bude postupně přenášet i do vývoje českého průmyslu. V tomto ohledu jsme tak pro rok 2020 mírně optimističtí, když z důvodu oživení v eurozóně a především v Německu bude růst průmyslové produkce v ČR postupně zrychlovat. Prosinec 2019 měl navíc meziročně o jeden pracovní den více, což znamená meziroční růst neočištěné produkce o necelá dvě procenta.

Růst maloobchodních tržeb zůstal příznivý i v závěru loňského roku, když byl kladně podporován vývojem na trhu práce. V prosinci byl navíc také ovlivněn vyšším počtem pracovních dní (+1). V letošním roce růst tržeb mírně zpomalí, když se v něm projeví lehce nižší mzdový růst; i tak ale zůstane vývoj v maloobchodu velmi příznivý.

Vývoj obchodní bilance byl během loňského roku příznivý, když i přes zpomalení v eurozóně zůstala zahraniční poptávka slušná. A ve směru vyššího přebytku zahraničního obchodu působila také slabá koruna. Podobně tomu bylo i v prosinci, kdy ale byla data ovlivněna negativním sezónním vlivem, a proto celkově skončil zahraniční obchod v mírném deficitu.

 

Míra nezaměstnanosti

Míra nezaměstnanosti zůstává i nadále výrazně nízká, když na trhu práce je stále silný převis poptávky po nových zaměstnancích nad jejich nabídkou. Lednový nárůst je dán sezónním vlivem.

Podíl nezaměstnaných osob i míra nezaměstnanosti zůstávávají stále výrazně nízké, když poptávka po nových dostupných pracovnících stále značně převyšuje jejich nabídku. V případě podílu nezaměstnaných osob ale došlo v lednu k jeho mírnému zvýšení, které bylo nicméně dáno sezónním vlivem. Míra nezaměstnanosti (z dílny ČSÚ) je již sezónně očištěná, a proto podobné zvýšení neobsahuje.

 

Hrubý domácí produkt

Ve 4Q ekonomika pravděpodobně dále meziročně zpomalila. To bylo kromě slabší eurozóny ovlivněno také vysokými vládními investicemi ze 4Q 2018. Letos bude docházet k oživení ekonomické aktivity.

Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku meziroční růst české ekonomiky pravděpodobně dále zpomalil. To mělo především dva důvody. Prvním byl vývoj v eurozóně, který se do české ekonomiky přenesl v podobě slabých investic. Druhým důvodem byly meziročně slabší vládní investice, když v závěru roku 2018 byla z důvodu nutnosti dokončení některých projektů vládní investiční aktivita vyšší. V letošním roce se do vývoje v ČR kladně promítne aktuální zlepšení nálady v Německu, díky čemuž se oživí investice a růst HDP bude postupně zrychlovat.

 

Reálné mzdy

Vyšší inflace a slabší růst ekonomiky jsou hlavními faktory, které stojí za pozvolna slábnoucím růstem mezd. V letošním roce by se měl růst reálných mezd pohybovat mezi 3 a 4 %.

Z důvodu zvyšující se inflace a horšího vývoje v eurozóně zpomaloval během loňského roku růst reálných mezd. I přes postupný pokles inflace čekáme také letos další zpomalování mzdového růstu (v reálném vyjádření), když se v něm negativně projeví slabší růst v eurozóně z druhé poloviny loňského roku. I tak ale bude i nadále růst reálných mezd převyšovat růst HDP, což se dá brát jako příznivý vývoj.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Poslanci ANO potopili zákaz klecových chovů slepic

Ilustrativní obrázek

Češi si za pohodlnější let rádi připlatí i desítky tisíc korun

Ilustrativní obrázek

Nový prezident společnosti Hyundai Motor Czech

Ilustrativní obrázek

T-Mobile US a Sprint Corp. se dohodly na nových podmínkách fúze v reakci na výzvu regulátora

Ilustrativní obrázek

Přeprava speciálního zboží vyžaduje i rok příprav

Ilustrativní obrázek

Výrobce motorů MTU Aero Engines ve 4Q doručil solidní výsledkyČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně oslabují na pozadí obav z rychlého rozšíření koronaviru mimo Čínu

Ilustrativní obrázek

Americké indexy dnes klesly, S&P o 0,38%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.