Měsíční predikce 29.1.2020

11:11 | E V | Diskuze

ČNB pravděpodobně beze změny, průmysl se začne pozvolna ožívat

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Česká národní banka

I přes vysokou inflaci ponechá ČNB sazby pravděpodobně beze změny.

Inflace v české ekonomice přesahuje 3% hranici a potvrzuje tak sílu trhu práce a domácí poptávky. I přesto ale čekáme, že by ČNB mohla ponechat v únoru sazby beze změny. Ekonomický vývoj v eurozóně zůstává i nadále slabý, když se v něm aktuální zlepšení nálady projeví až v následujících měsících. Navíc rizika ve světové ekonomice (brexit a obchodní války) stále zcela nezmizela a mohou se v letošním roce znovu objevit. A dalším argumentem ve prospěch stability sazeb je také inflace, která bude v letošním roce zpomalovat a ve které se navíc začne projevovat silnější kurz koruny.

 

Inflace

Inflace se v závěru roku přehoupla přes 3 %, když kromě silné domácí poptávky k tomu významně přispěly ceny potravin. Vysoký růst cen potravin pokračoval i na začátku letošního roku. Ve směru vyšší inflace působily také spotřební daně.

V prosinci dosáhla meziroční inflace již 3,2 %, k čemuž kromě silné domácí poptávky a vývoje na trhu práce výrazně přispěl také růst cen potravin. Ceny potravin významně rostly i na začátku letošního roku. K tomu se přidaly také ceny energií a zvýšily se též spotřební daně na tabák a líh. V meziročním vyjádření tak inflace zůstala vysoká. Během letošního roku bude nicméně inflace postupně slábnout. K tomu přispěje mírné uvolnění na trhu práce (nižší růst mezd), korekce některých cen potravin a silnější kurz koruny, který zlevní dovozní ceny.

Ceny průmyslových výrobců se v lednu meziměsíčně zvýšily, když k tomu přispěl především nárůst cen energií. Tento vliv by ale měl být oproti loňskému roku slabší, a proto meziročně inflace cen průmyslových výrobců lehce zpomalí. I nadále proinflačně působí nárůst mzdových nákladů firem.

 

Průmyslová produkce, maloobchodní tržby a obchodní bilance

Vývoj průmyslové produkce by se měl začít postupně otáčet. Hlavním důvodem je zlepšení nálady v Německu, které se postupně přenese i do ČR.

V prosinci dle nás rostla průmyslová produkce meziměsíčně o 0,4 %; v meziročním vyjádření ale zůstala záporná. Od listopadu se začala velmi pozvolna zlepšovat nálada v Německu, což se bude postupně přenášet i do vývoje českého průmyslu. V tomto ohledu jsme tak pro rok 2020 mírně optimističtí, když z důvodu oživení v eurozóně a především v Německu bude růst průmyslové produkce v ČR postupně zrychlovat. Prosinec 2019 měl navíc meziročně o jeden pracovní den více, což znamená meziroční růst neočištěné produkce o necelá dvě procenta.

Růst maloobchodních tržeb zůstal příznivý i v závěru loňského roku, když byl kladně podporován vývojem na trhu práce. V prosinci byl navíc také ovlivněn vyšším počtem pracovních dní (+1). V letošním roce růst tržeb mírně zpomalí, když se v něm projeví lehce nižší mzdový růst; i tak ale zůstane vývoj v maloobchodu velmi příznivý.

Vývoj obchodní bilance byl během loňského roku příznivý, když i přes zpomalení v eurozóně zůstala zahraniční poptávka slušná. A ve směru vyššího přebytku zahraničního obchodu působila také slabá koruna. Podobně tomu bylo i v prosinci, kdy ale byla data ovlivněna negativním sezónním vlivem, a proto celkově skončil zahraniční obchod v mírném deficitu.

 

Míra nezaměstnanosti

Míra nezaměstnanosti zůstává i nadále výrazně nízká, když na trhu práce je stále silný převis poptávky po nových zaměstnancích nad jejich nabídkou. Lednový nárůst je dán sezónním vlivem.

Podíl nezaměstnaných osob i míra nezaměstnanosti zůstávávají stále výrazně nízké, když poptávka po nových dostupných pracovnících stále značně převyšuje jejich nabídku. V případě podílu nezaměstnaných osob ale došlo v lednu k jeho mírnému zvýšení, které bylo nicméně dáno sezónním vlivem. Míra nezaměstnanosti (z dílny ČSÚ) je již sezónně očištěná, a proto podobné zvýšení neobsahuje.

 

Hrubý domácí produkt

Ve 4Q ekonomika pravděpodobně dále meziročně zpomalila. To bylo kromě slabší eurozóny ovlivněno také vysokými vládními investicemi ze 4Q 2018. Letos bude docházet k oživení ekonomické aktivity.

Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku meziroční růst české ekonomiky pravděpodobně dále zpomalil. To mělo především dva důvody. Prvním byl vývoj v eurozóně, který se do české ekonomiky přenesl v podobě slabých investic. Druhým důvodem byly meziročně slabší vládní investice, když v závěru roku 2018 byla z důvodu nutnosti dokončení některých projektů vládní investiční aktivita vyšší. V letošním roce se do vývoje v ČR kladně promítne aktuální zlepšení nálady v Německu, díky čemuž se oživí investice a růst HDP bude postupně zrychlovat.

 

Reálné mzdy

Vyšší inflace a slabší růst ekonomiky jsou hlavními faktory, které stojí za pozvolna slábnoucím růstem mezd. V letošním roce by se měl růst reálných mezd pohybovat mezi 3 a 4 %.

Z důvodu zvyšující se inflace a horšího vývoje v eurozóně zpomaloval během loňského roku růst reálných mezd. I přes postupný pokles inflace čekáme také letos další zpomalování mzdového růstu (v reálném vyjádření), když se v něm negativně projeví slabší růst v eurozóně z druhé poloviny loňského roku. I tak ale bude i nadále růst reálných mezd převyšovat růst HDP, což se dá brát jako příznivý vývoj.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak evropští podnikatelé reagují na změny na trhu, aby získali konkurenční výhodu

Ilustrativní obrázek

Pád finančních trhů a nejistota hodnoty měny nahrává investicím do nemovitostí

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Čtyřleté ojetiny loni zlevnily téměř o 5 %

Ilustrativní obrázek

V Česku se za uplynulý měsíc díky koronaviru výrazně změnily objemy online prodejů zboží v jednotlivých segmentech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke snížení úrokových sazebČti více
Ilustrativní obrázek

Rusko volá po nové dohodě na omezení těžby ropy na širší platformě než jen OPEC

Ilustrativní obrázek

Špičky Volkswagenu vyzývají ECB k uspíšení nákupů na trhu s komerčními dluhopisy

Ilustrativní obrázek

ČEZ získal 51% podíl ve firmě Geomet zabývající se projektem těžby lithia na Cínovci

Ilustrativní obrázek

Frankfurt s pátečním ránem oslabuje; většina titulů v červené barvě

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše rostou; USA obsadily prvenství v počtu evidovaných nakažených

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá čtvrteční seanci růstem o 6,38%

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.