Měsíční predikce 2.10.2019

13:13 | E V | Diskuze

ČNB o snižování sazeb neuvažuje

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Česká národní banka

V listopadu ponechá ČNB sazby pravděpodobně beze změny. Znovu se ale bude hlasovat o možnosti jejich zvýšení.

V září ponechala ČNB poměrem hlasů 5:2 úrokové sazby beze změny. Důležité není jen to, že dva členové bankovní rady hlasovali pro zvýšení sazeb, nicméně i skutečnost, že ani ostatní členové BR nejsou v tuto chvíli naladění na snížení sazeb (jak stále čeká část trhu). Naopak členové bankovní rady nyní rozhodují, zdali ponechají sazby beze změny z důvodu vysokých rizik ve světě, anebo je zvýší kvůli vysoké domácí inflaci. Celkově se kloníme k první variantě, nicméně v případě hladkého vyřešení brexitu či pominutí hrozby trumpových cel na evropská auta by ČNB pravděpodobně reagovala rychle.

Inflace

V září zůstane inflace blízko hranice 3 %, když jí stále táhne nahoru silná domácí poptávka, vývoj na trhu práce a vysoké ceny potravin.

V září došlo pravděpodobně k meziměsíčnímu poklesu cenové hladiny, za kterým stál především vývoj cen potravin a dovolených. V prvním případě šlo o korekci předchozího vysokého cenového růstu u některých významných potravin; v případě cen dovolených jde o sezónní vliv spojený s koncem letní sezóny. Meziročně ale zůstává inflace stále velmi vysoká, když vedle cen potravin jí táhne nahoru silná domácí poptávka a mzdový růst. Ceny průmyslových výrobců v říjnu velmi mírně vzrostly z důvodu vyšších cen ropy. V meziročním vyjádření ale inflace cen průmyslových výrobců pozvolna zpomaluje, když se v ní odráží jednak meziroční pokles cen ropy a také horší ekonomický vývoj v eurozóně.

Průmyslová produkce, maloobchodní tržby a obchodní bilance

Průmyslová produkce z důvodu horšího vývoje v Německu zhruba stagnuje.

V srpnu růst průmyslové produkce po očištění o pracovní dny a sezónnost zhruba stagnoval. Bez tohoto očištění došlo k poklesu o necelá 3 %, když srpen 2019 měl o jeden pracovní den meziročně méně. Hlavním důvodem nízkého růstu průmyslové produkce je špatný vývoj v německém průmyslu. Na druhou stranu ale stále zůstává zahraniční poptávka i přes toto zpomalení relativně slušná. Pokud nedojde k tvrdému brexitu, průmyslová produkce by měla začít opět zrychlovat, k čemuž přispěje také očekávané oživení v Německu. Růst maloobchodních tržeb zůstává silný, když ho i nadále podporuje vývoj na trhu práce. Ve směru mírně nižšího růstu působil kalendářní vliv, když srpnem 2019 měl o jeden pracovní den meziročně méně. Vzhledem k nedostatku pracovních sil a tím vysokého růstu reálných mezd zůstane růst maloobchodních tržeb vysoký i nadále. Přebytek obchodní bilance byl v srpnu pravděpodobně relativně nízký, když ho brzdil vysoký negativní sezónní vliv. Vysoký záporný sezónní vliv ovlivňuje během letních měsíců také běžný účet platební bilance. I přes tyto výkyvy ale zůstává zahraniční obchod stále vcelku slušný.

Míra nezaměstnanosti

Míra nezaměstnanosti zůstává i nadále výrazně nízká, což bude platit také v následujících čtvrtletích.

Podíl nezaměstnaných osob se mírně snížil, když hlavním důvodem byl kladný sezónní vliv spojený s návratem učitelů do škol a částečně také zapojením studentů do pracovního procesu. Celkově se příběh nemění, když míra nezaměstnanosti zůstává výrazně nízká a přetrvává silná poptávka po zaměstnancích ze strany firem. To se bude měnit jen velmi pozvolna, když míra nezaměstnanosti zůstane pod svou rovnovážnou úrovní (cca 4 %) i v následujících letech.

Hrubý domácí produkt

Vývoj české ekonomiky zůstává příznivý, když k jejímu růstu přispívá jak domácí, tak i zahraniční poptávka.

Ve třetím čtvrtletí pokračuje příznivý vývoj české ekonomiky. Domácí poptávka je stále silná, když jí podporuje vývoj na trhu práce. A solidní zůstává i přes zpomalení v eurozóně a mírnou recesi v Německu také zahraniční poptávka. A ve směru vyššího růstu HDP působí také silná spotřeba vlády. V příštím roce by se měl zlepšit vývoj v Německu, ke kterému přispěje fiskální expanze a zlepšení sentimentu ve světové ekonomice. To by pak následně mělo mírně zrychlit také růst českého HDP.

Reálné mzdy

I přes vyšší inflaci zůstává růst reálných mezd vysoký, když za ním stojí především nízká míra nezaměstnanosti spojená s vysokou poptávkou firem po zaměstnancích.

Situace na trhu práce zůstává příznivá. Přetrvávající vysoká poptávka firem po zaměstnancích se i nadále promítá do nízké míry nezaměstnanosti a vysokého růstu mezd. Z něj sice ubírá téměř 3 % aktuálně vysoká inflace; i tak ale stále růst reálných mezd převyšuje růst české ekonomiky (HDP). Během příštího roku bude ale mzdový růst pozvolna zpomalovat, když se v něm více promítnou vysoké sazby ČNB a zpomalení v Německu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Inflace, ČR- komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k poklesu nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji tržeb obchodníků

Ilustrativní obrázek

Více než polovina Čechů se při ztrátě zaměstnání spoléhá při placení účtů na stát

Ilustrativní obrázek

Maloobchodní tržby, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali InvestmentsČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.