Měsíční predikce 2.10.2019

13:13 | E V | Diskuze

ČNB o snižování sazeb neuvažuje

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Česká národní banka

V listopadu ponechá ČNB sazby pravděpodobně beze změny. Znovu se ale bude hlasovat o možnosti jejich zvýšení.

V září ponechala ČNB poměrem hlasů 5:2 úrokové sazby beze změny. Důležité není jen to, že dva členové bankovní rady hlasovali pro zvýšení sazeb, nicméně i skutečnost, že ani ostatní členové BR nejsou v tuto chvíli naladění na snížení sazeb (jak stále čeká část trhu). Naopak členové bankovní rady nyní rozhodují, zdali ponechají sazby beze změny z důvodu vysokých rizik ve světě, anebo je zvýší kvůli vysoké domácí inflaci. Celkově se kloníme k první variantě, nicméně v případě hladkého vyřešení brexitu či pominutí hrozby trumpových cel na evropská auta by ČNB pravděpodobně reagovala rychle.

Inflace

V září zůstane inflace blízko hranice 3 %, když jí stále táhne nahoru silná domácí poptávka, vývoj na trhu práce a vysoké ceny potravin.

V září došlo pravděpodobně k meziměsíčnímu poklesu cenové hladiny, za kterým stál především vývoj cen potravin a dovolených. V prvním případě šlo o korekci předchozího vysokého cenového růstu u některých významných potravin; v případě cen dovolených jde o sezónní vliv spojený s koncem letní sezóny. Meziročně ale zůstává inflace stále velmi vysoká, když vedle cen potravin jí táhne nahoru silná domácí poptávka a mzdový růst. Ceny průmyslových výrobců v říjnu velmi mírně vzrostly z důvodu vyšších cen ropy. V meziročním vyjádření ale inflace cen průmyslových výrobců pozvolna zpomaluje, když se v ní odráží jednak meziroční pokles cen ropy a také horší ekonomický vývoj v eurozóně.

Průmyslová produkce, maloobchodní tržby a obchodní bilance

Průmyslová produkce z důvodu horšího vývoje v Německu zhruba stagnuje.

V srpnu růst průmyslové produkce po očištění o pracovní dny a sezónnost zhruba stagnoval. Bez tohoto očištění došlo k poklesu o necelá 3 %, když srpen 2019 měl o jeden pracovní den meziročně méně. Hlavním důvodem nízkého růstu průmyslové produkce je špatný vývoj v německém průmyslu. Na druhou stranu ale stále zůstává zahraniční poptávka i přes toto zpomalení relativně slušná. Pokud nedojde k tvrdému brexitu, průmyslová produkce by měla začít opět zrychlovat, k čemuž přispěje také očekávané oživení v Německu. Růst maloobchodních tržeb zůstává silný, když ho i nadále podporuje vývoj na trhu práce. Ve směru mírně nižšího růstu působil kalendářní vliv, když srpnem 2019 měl o jeden pracovní den meziročně méně. Vzhledem k nedostatku pracovních sil a tím vysokého růstu reálných mezd zůstane růst maloobchodních tržeb vysoký i nadále. Přebytek obchodní bilance byl v srpnu pravděpodobně relativně nízký, když ho brzdil vysoký negativní sezónní vliv. Vysoký záporný sezónní vliv ovlivňuje během letních měsíců také běžný účet platební bilance. I přes tyto výkyvy ale zůstává zahraniční obchod stále vcelku slušný.

Míra nezaměstnanosti

Míra nezaměstnanosti zůstává i nadále výrazně nízká, což bude platit také v následujících čtvrtletích.

Podíl nezaměstnaných osob se mírně snížil, když hlavním důvodem byl kladný sezónní vliv spojený s návratem učitelů do škol a částečně také zapojením studentů do pracovního procesu. Celkově se příběh nemění, když míra nezaměstnanosti zůstává výrazně nízká a přetrvává silná poptávka po zaměstnancích ze strany firem. To se bude měnit jen velmi pozvolna, když míra nezaměstnanosti zůstane pod svou rovnovážnou úrovní (cca 4 %) i v následujících letech.

Hrubý domácí produkt

Vývoj české ekonomiky zůstává příznivý, když k jejímu růstu přispívá jak domácí, tak i zahraniční poptávka.

Ve třetím čtvrtletí pokračuje příznivý vývoj české ekonomiky. Domácí poptávka je stále silná, když jí podporuje vývoj na trhu práce. A solidní zůstává i přes zpomalení v eurozóně a mírnou recesi v Německu také zahraniční poptávka. A ve směru vyššího růstu HDP působí také silná spotřeba vlády. V příštím roce by se měl zlepšit vývoj v Německu, ke kterému přispěje fiskální expanze a zlepšení sentimentu ve světové ekonomice. To by pak následně mělo mírně zrychlit také růst českého HDP.

Reálné mzdy

I přes vyšší inflaci zůstává růst reálných mezd vysoký, když za ním stojí především nízká míra nezaměstnanosti spojená s vysokou poptávkou firem po zaměstnancích.

Situace na trhu práce zůstává příznivá. Přetrvávající vysoká poptávka firem po zaměstnancích se i nadále promítá do nízké míry nezaměstnanosti a vysokého růstu mezd. Z něj sice ubírá téměř 3 % aktuálně vysoká inflace; i tak ale stále růst reálných mezd převyšuje růst české ekonomiky (HDP). Během příštího roku bude ale mzdový růst pozvolna zpomalovat, když se v něm více promítnou vysoké sazby ČNB a zpomalení v Německu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k zářijové míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Bleskovka: Inflaci táhnou dolů dovolené

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 8.10.2019

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k maloobchodu

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k nezaměstnanostiČti více
Ilustrativní obrázek

Německé akcie se obchodují na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy uzavírají s drobným růstem

Ilustrativní obrázek

Saúdové upsali 1,5 % akcií Aramco za 25,6 mld. USD, IPO tak firmu ocenilo na rekordních 1,7 bil. USD

Ilustrativní obrázek

Německé akcie otevřely na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie na pozitivní vlně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.