Měnová politika musí projít zásadní revoluční změnou

06:00 | Ne Ro | Diskuze

Vezmeme-li v úvahu nemastné-neslané vyhlídky růstu světové ekonomiky, nabízí se otázka, zdali ekonomika nepotřebuje projít určitou zásadní, (r)evoluční změnou.

Foto: Federalreserve

 

Pokusy o kvantitativní uvolňování ve své snaze o potlačení deflační hrozby, selhávají. Nesoulad mezi něco tvrdící ekonomickou teorií a ekonomickou praxí s jejími nulovými úrokovými sazbami představuje jasnou výzvu obecně přijímaným ekonomickým názorům, zatímco se čtyři velké rozvinuté ekonomiky - EU, USA, UK a Japonsko - marně snaží o dosažení alespoň 2% inflačního cíle.

 

Myslíte si, že víte o akciích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní hru a napište si o svou odměnu.

  

Čísla týkající se inflace počátkem tohoto týdne přitom reálně vypadala takto: USA 0,8 %, UK 0,6 %, EU 0,2 % a ceny v Japonsku dokonce o 0,4 % klesly. Předpovědi ekonomů dotazovaných skrze Bloomberg News počítají s tím, že žádná ze zmiňovaných zemí svého inflačního cíle pro rok 2016 nedosáhne.

Několikaleté pumpování biliónů dolarů, eur, jenů a liber do příslušných ekonomik nakupováním vládních závazků a jiných cenných papírů nepřineslo kýžený vzestup inflace, o němž ekonomické učebnice píšou.

Výpůjční náklady, pohybující se na rekordních minimech, nepřinesly investiční vlnu ani utrácení; což by bývalo mohlo vést k vzestupu cen.

Tento stav představuje empirický důkaz, který by měl vést k přehodnocení zaujímaných stanovisek a pustit se do možná dosud největšího experimentu - změny měnové politiky, nechal se slyšet Jacob Rothshild, předseda Rothschild Investment Trust.

Neil Grossman, současný ředitel floridské banky C1 Financial a bývalý šéf investic TKNG Capital Partners, přirovnává současnou nutnost upustit od obecně přijímaných ekonomických názorů stran měny změnám, jež se svého času odehrály v přírodních vědách, a sice během prosazování zákonitostí kvantové fyziky.

Dříve než se Mark Carney stal guvernérem Britské centrální banky, britské ministerstvo financí tehdy zvažovalo, zdali by nemělo smysl změnit centrální bance, snažící se dosáhnout 2% inflačního cíle pro spotřebitelské ceny, mandát. Závěrem zmiňovaného šetření bylo, že zvednutí inflačního cíle je politicky nepřijatelné, sdělil Rupert Harrison, vedoucí makroekonomický stratég společnosti BlackRock a bývalý náčelník štábu bývalého kancléře britského ministerstva financí, jímž byl George Osborne. Alternativním přístupem by mohlo být třeba zacílení na růst nominálního hrubého domácího produktu - jinými slovy na inflaci plus růst - spíše než na spotřebitelské ceny, což se jeví složitější pro vysvětlení společnostem i spotřebitelům.

Možná změna je v tuto chvíli již ve vzduchu

John Williams, prezident Federal Reserve Bank of San Francisco, vydal počátkem tohoto týdne stať, v níž se zmiňuje o tom, že současná situace si může žádat nového, odlišného přístupu, než tomu bylo dosud. Williams upozorňuje na úpadek stávajících struktur v rámci tzv. neutrální či přirozené míry úroku, tedy takové míry výpůjčních nákladů, která růst ani nestimuluje ani nebrzdí, což Williams dokládá grafem.

Zdroj: Federal Reserve Bank of San Francisco

 

Na grafu vyobrazený pokles ponechává centrálním bankám nebezpečně malý prostor či sílu na ovlivňování ekonomiky. Jsou-li úrokové sazby i inflace na velmi nízkých hodnotách, nemají centrální banky zkrátka dostatečný prostor na jejich případné snižování v reakci na pokles ekonomiky. Klíčové faktory zmiňovaného poklesu souvisejí s celosvětovou poptávkou a nabídkou fondů, měnícími se demografickými daty, pomalejší produktivitou a ekonomickým růstem, s rozvojovými trhy, poohlížejícími se po bezpečných investicích ve velkém, a v neposlední řadě i přemíry či přebytku úspor.

Williams závěrem své stati jakožto možné řešení uvádí buďto zvýšení inflačních cílů anebo přechod k zaměření na HDP.

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii, Paul Krugman, v této souvislosti uvádí, že se poslední dobou množí důkazy o naprosté neúčinnosti tradiční měnové politiky. Krugman dále uvedl, je rád, že někdo z Fedu konečně vzal v úvahu možné zvýšení inflačního cíle. Krugman totiž již dříve psal o teorii neofisherismu - obhajuje zvyšování sazeb jakožto lepší variantu pro dění na současné ekonomické scéně, než jakým je stočení sazeb pod nulu. Možná se to bude jevit jako přespříliš radikální na to, aby to zaujalo. Ale tak či onak, vědci jsou vzhledem k současnému stavu ekonomiky i důkazům, které stávající ekonomika vzdor všem jejím teoriím podává, nuceni podrobit všechny obecně uznávané ekonomické teorie důkladné analýze. Zkrátka a dobře, je třeba vymyslet zcela novou měnovou politiku.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.