Masové přijetí rozšířené reality klepe na dveře. Co to znamená pro akcie Apple?

08:02 | wa pe | Diskuze

 Analytici Morgan Stanley se ve své studii o 49 stranách pokusili odhadnout, jaký vliv bude mít technologie rozšířené reality (AR) na tržby technologického giganta Apple.

Foto: BrotherUK

Analytička Morgan Stanley Katy Hubertyová je přesvědčena, že rozšířená realita představuje ve světě chytrých telefonů zásadní evoluční skok a společnost Apple má přitom v tomto ohledu značný náskok před srovnatelnou konkurencí. Podle ní zvýší v příštích třech letech rozšířená realita tržby Apple ze segmentu služeb o 9 miliard USD, zvýšila proto svou cílovou cenu pro akcie AAPL z 205 na 253 USD.

Apple bude v příštích letech sklízet plody svého vstřícného přístupu k vývojářům software pro rozšířenou realitu. Výhodou společnosti je také široká členská základna používající jednotný hardware, což je jeden z kamenů úrazu platformy Android. Letos v létě Apple zpřístupnil vývojářský balíček nástrojů pro rozšířenou realitu ARKit. Ten umožňuje třetím stranám vývoj software pro rozšířenou realitu běžící na operačním systému iOS.

Přestože Google již podobný balíček také zpřístupnil (Tango, ARCore), jeho nevýhodou je velké množství výrobců chytrých telefonů na platformě Android. Vývojáři jsou tak nuceni přizpůsobovat své aplikace větší paletě hardwarových konfigurací, což značně komplikuje vývoj. Oproti tomu Apple má kontrolu nad oběma klíčovými součástmi rozšířené reality, jednak vyvíjí software pro rozšířenou realitu, ale také produkuje hardware, tedy chytré telefony, na kterých aplikace poběží.

Tato kombinace by měla společnosti umožnit mnohem rychlejší přijetí rozšířené reality jak na straně vývojářů, tak především mezi spotřebiteli. Ačkoli operační systém Android nyní běží na 2,5 miliardy zařízení, pouze dvě z nich využívají platformu Google pro rozšířenou realitu Tango, jsou jimi málo rozšířené telefony Lenovo Phab 2 Pro a Asus ZenFone AR.   

Představení hry pro nový iPhone založené na technologii rozšířené reality:

zdroj: CNET

Autoři studie se domnívají, že trh s rozšířenou realitou dosáhne v následujících třech letech objemu 40 miliard USD. AR bude pro spotřebitele znamenat nejenom motivaci ke koupi nových přístrojů, ale také se navýší tržby z prodeje software a souvisejících služeb.

V případě širšího přijetí nové technologie by složená roční míra růstu (CAGR) měla v příštích třech letech dosáhnout až 20 %. Tržby Apple Service by v roce 2018 měly růst o 31 % v meziročním srovnání, zatímco v příštím roce porostou přibližně o 19 %, odhadují analytici.  Pro Apple App Store to v příštích třech letech znamená celkový přírůstek 8,6 miliardy USD tržeb.

Ačkoli je to z hlediska gigantické společnosti, jakou je Apple, relativně nízká částka, tyto služby jsou spojeny s vysokými maržemi, a budou se tak v průběhu příštích tří let podílet na celkovém zisku Apple až 1 USD na akcii. 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.