Mark Zuckerberg s manželkou věnují 99 % svých akcií Facebooku na charitu

10:06 | V Z | 1 komentář / 1 nový

Mark Zuckerberg věnuje 99 % svých akcií ve společnosti Facebook (FB), jejichž hodnota v současnosti dosahuje asi 45 miliard dolarů, na nový filantropický projekt zaměřený na lidský potenciál a rovnost. Zuckerberg s manželkou to uvedli v úterý v otevřeném dopise adresovaném jejich nově narozené dceři.

Foto: Public Domain

 

Zakladatel a CEO Facebooku svůj plán zveřejnil na svém Facebookovém profilu a obratem získal více než 360 000 „lajků“. Zuckerberg se vydává ve stopách dalších známých miliardářů, jako jsou Warren Buffett a Bill a Melinda Gatesovi, kteří založili nadace, jejichž prostřednictvím věnují svá obrovská jmění na dobročinné účely.

Jednatřicetiletý Zuckerberg, který vede novou iniciativu a zůstane i šéfem největší sociální sítě na světě, uvedl, že v následujících třech letech každý rok prodá či daruje akcie v hodnotě až 1 miliardu.

Zuckerberg si ponechá kontrolní podíl ve Facebooku, jehož hodnota ke konci úterního obchodování činila 303 miliard dolarů, v „dohledné budoucnosti“, uvedla společnost. Podle posledního hlášení společnosti Facebook Zuckerberg vlastnil 4 miliony akcií třídy A a 422,3 milionů akcií třídy B, které mají oproti třídě A desetinásobný podíl na hlasovacích právech. Celkově Zuckerberg drží 54 % hlasovacích práv ve společnosti.

Zuckerberg prohlásil, že má v plánu zůstat ředitelem společnosti „po mnoho a mnoho let“.

Tento krok není Zuckerbergovou první charitativní aktivitou. Ve 26 letech podepsal výzvu Giving Pledge, která apelovala na nejbohatší jednotlivce a rodiny na světě, aby se v průběhu života nebo ve své poslední vůli vzdali nejméně poloviny svého majetku  ve prospěch filantropie či na charitativní účely.

Warren Buffett sám věnoval Gatesově nadaci v roce 2006 akcie Berkshire Hathaway Inc (BRKa) v hodnotě 31 miliard dolarů. V té době šlo o nejvyšší jednotlivý dar.

Zdroj:Bloomberg
Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Je to borec.
Vstoupit do diskuze

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.