Mánie kolem fosilních paliv, elektromobilů a baterií se rozšiřuje na lithium

08:47 | Ne Ro | Diskuze

Údajně růžová budoucnost elektromobilů v dopravě vede mnohé investory k domněnce, že mezi budoucí horké komodity spadne i lithium.

Foto: fdecomite

Poslední dobou jsme svědky toho, jak nejrůznější vlády světa i tradiční automobiloví výrobci podnikají nezbytné kroky, aby v co nejkratší době prosadili plošný nástup elektromobilů stůj co stůj. Některé z vlád dokonce již stanovily termín, kdy má skončit éra spalovacích motorů v jejich zemi. A roste nám počet obchodů, které jsou založeny na předpokladu, že lithium bude vysoce návratovou investicí a poptávka po něm poroste.

Nárůst budoucí poptávky po lithiu se zdá být logický. Lithium tvoří totiž klíčovou surovinu lithium-iontových baterií. Ty jsou jak známo opětovně dobíjitelné a používají se od chytrých telefonů, přes notebooky až po elektromobily. Nicméně spekulovat na vývoj lithia není pro obchodníky v tuto chvíli až tak jednoduché. Obchodníci si sice mohou nakoupit fyzické lithium a schovat ho doma v garáži, než zdraží, nicméně po tom moc z nich zrovna nepase. Dosud totiž neexistuje jediná komoditní burza s čistým lithiem.

Současnou alternativu může tedy představovat nějaký z fondů, který lithium nějakým způsobem zahrnuje. Třeba ETF obsahující producenty lithia a výrobce bateriových technologií Global X Lithium & Battery Tech ETF (LIT). Tento ETF posílil během posledních 12 měsíců o cca 50 %. Sice nejde o čistý ETF s lithiem, zato jde o ETF společností s lithiovou expozicí.

Někteří z analytiků si ale myslí, že by mohla či měla vzniknout další alternativa pro investování do lithia, která by například umožňovala sázet na vývoj ceny tohoto kovu. Některé burzy již diskutují o lithiových futures kontraktech. U zavedených burz je to ovšem běh na poměrně dlouhou trať, jelikož pro jejich zavedení musí zvážit spoustu věcí, případných dopadů apod. Než k případnému zavedení lithiových futures kontraktů dojde, mohou se investoři zaměřit třeba na akcie těžařů lithia. Ostatně kdoví, zdali to s nástupem lithiové rally bude až tak horké. Je totiž možné, že růst ceny lithia bude pozvolný.

Mimochodem, v České republice jsou zajímavá ložiska lithia, což by mohlo být fajn. Rozumějme, fajn pro zahraniční společnost, která bude v ČR moci těžit. A možná fajn pro pár stovek lidí, kteří v těchto dolech najdou svou podle západoevropských standardů podprůměrně placenou práci.

Závěrem je ale třeba zachovat neutuchající optimismus ve tváři a současně důrazně varovat před několika skutečnostmi:

Plošný nástup elektromobilů je v tuto chvíli zatím ještě stále pouhopouhou hudbou budoucnosti. Momentálně je podíl elektromobilů mezi vozidly na cestách naprosto zanedbatelný. V řadě oblastí zcela chybí dostatečně košatá infrastruktura dobíjecích stanic.

Další obrovský problém představuje nejdražší část elektromobilu: jeho elektrobaterie. Ačkoli její cena v posledních letech setrvale klesá, bez investičních pobídek vlád jsou elektromobily stále ještě svou cenou naprosto nekonkurenceschopné tradičním vozidlům na benzin či naftu. Jedinou výjimku tvoří nika s luxusními vozidly, u nichž lze lépe cenu drahé baterie zakomponovat do koncové ceny vozidla. Běžný spotřebitel - alespoň v našich středoevropských podmínkách - bude s největší pravděpodobností hodně zvažovat, zdali koupit nový elektromobil anebo o pár stovek tisíc levnější, ovšem srovnatelně vybavené a výkonné vozidlo na benzin či naftu.

Vždyť to s těmi emisemi skleníkových plynů, které do ovzduší úhrnem vypouštějí auta na benzin a naftu, není až zas tak horké. Když víme, že několik největších záoceánských výletních lodí vypouští do ovzduší víc skleníkových plynů, než všechna auta na světě dohromady. A tušili jste, že třeba taková obyčejná kráva svým trávením vypouští do ovzduší methan, skleníkový plyn, který má v atmosféře větší dopad než oxid uhličitý? Možná přijde doba, kdy EU zakáže krávy. Pak by ale pro úplnost měla raději zakázat i výbuchy sopek. Ty totiž jak známo během své exploze vypouštějí do ovzduší nepředstavitelně velká množství skleníkových plynů.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Demokratická republika Kongo odmítá zmírnění poplatků za těžbu nerostných surovin

Ilustrativní obrázek

Cena ropy klesá, zatímco saúdsko-íránská třenice pokračuje

Ilustrativní obrázek

Spojené státy si diktují podmínky, vynětí z dovozních cel bude EU něco stát

Ilustrativní obrázek

First Cobalt koupí firmu U.S. Cobalt

Ilustrativní obrázek

Evropská unie a Japonsko společně bojují o výjimky z cel na dovoz oceli a hliníku do USA

Ilustrativní obrázek

Chilská vláda navyšuje pro společnost Albemarle horní limit těžby lithiaČti více
Ilustrativní obrázek

Počet aktivních vrtů na ropu a zemní plyn v USA vzrostl v tomto týdnu o 5

Ilustrativní obrázek

Do dozorčí rady společnosti Gazprom usedl vzdálený příbuzný Vladimira Putina

Ilustrativní obrázek

Cena zlata posílila od středečního zasedání FEDu už o 13 %. Investoři se zajišťují proti riziku obchodní války

Ilustrativní obrázek

Cena ropy se dnes vrátila nad úroveň 70 USD za barel

Ilustrativní obrázek

Deriváty čínské oceli a železné rudy oslabily kvůli nárůstu obchodního napětí vůči USA

Ilustrativní obrázek

Cena ropy po vyjádření Saúdů roste

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.