Mánie kolem fosilních paliv, elektromobilů a baterií se rozšiřuje na lithium

08:47 | Ne Ro | Diskuze

Údajně růžová budoucnost elektromobilů v dopravě vede mnohé investory k domněnce, že mezi budoucí horké komodity spadne i lithium.

Foto: fdecomite

Poslední dobou jsme svědky toho, jak nejrůznější vlády světa i tradiční automobiloví výrobci podnikají nezbytné kroky, aby v co nejkratší době prosadili plošný nástup elektromobilů stůj co stůj. Některé z vlád dokonce již stanovily termín, kdy má skončit éra spalovacích motorů v jejich zemi. A roste nám počet obchodů, které jsou založeny na předpokladu, že lithium bude vysoce návratovou investicí a poptávka po něm poroste.

Nárůst budoucí poptávky po lithiu se zdá být logický. Lithium tvoří totiž klíčovou surovinu lithium-iontových baterií. Ty jsou jak známo opětovně dobíjitelné a používají se od chytrých telefonů, přes notebooky až po elektromobily. Nicméně spekulovat na vývoj lithia není pro obchodníky v tuto chvíli až tak jednoduché. Obchodníci si sice mohou nakoupit fyzické lithium a schovat ho doma v garáži, než zdraží, nicméně po tom moc z nich zrovna nepase. Dosud totiž neexistuje jediná komoditní burza s čistým lithiem.

Současnou alternativu může tedy představovat nějaký z fondů, který lithium nějakým způsobem zahrnuje. Třeba ETF obsahující producenty lithia a výrobce bateriových technologií Global X Lithium & Battery Tech ETF (LIT). Tento ETF posílil během posledních 12 měsíců o cca 50 %. Sice nejde o čistý ETF s lithiem, zato jde o ETF společností s lithiovou expozicí.

Někteří z analytiků si ale myslí, že by mohla či měla vzniknout další alternativa pro investování do lithia, která by například umožňovala sázet na vývoj ceny tohoto kovu. Některé burzy již diskutují o lithiových futures kontraktech. U zavedených burz je to ovšem běh na poměrně dlouhou trať, jelikož pro jejich zavedení musí zvážit spoustu věcí, případných dopadů apod. Než k případnému zavedení lithiových futures kontraktů dojde, mohou se investoři zaměřit třeba na akcie těžařů lithia. Ostatně kdoví, zdali to s nástupem lithiové rally bude až tak horké. Je totiž možné, že růst ceny lithia bude pozvolný.

Mimochodem, v České republice jsou zajímavá ložiska lithia, což by mohlo být fajn. Rozumějme, fajn pro zahraniční společnost, která bude v ČR moci těžit. A možná fajn pro pár stovek lidí, kteří v těchto dolech najdou svou podle západoevropských standardů podprůměrně placenou práci.

Závěrem je ale třeba zachovat neutuchající optimismus ve tváři a současně důrazně varovat před několika skutečnostmi:

Plošný nástup elektromobilů je v tuto chvíli zatím ještě stále pouhopouhou hudbou budoucnosti. Momentálně je podíl elektromobilů mezi vozidly na cestách naprosto zanedbatelný. V řadě oblastí zcela chybí dostatečně košatá infrastruktura dobíjecích stanic.

Další obrovský problém představuje nejdražší část elektromobilu: jeho elektrobaterie. Ačkoli její cena v posledních letech setrvale klesá, bez investičních pobídek vlád jsou elektromobily stále ještě svou cenou naprosto nekonkurenceschopné tradičním vozidlům na benzin či naftu. Jedinou výjimku tvoří nika s luxusními vozidly, u nichž lze lépe cenu drahé baterie zakomponovat do koncové ceny vozidla. Běžný spotřebitel - alespoň v našich středoevropských podmínkách - bude s největší pravděpodobností hodně zvažovat, zdali koupit nový elektromobil anebo o pár stovek tisíc levnější, ovšem srovnatelně vybavené a výkonné vozidlo na benzin či naftu.

Vždyť to s těmi emisemi skleníkových plynů, které do ovzduší úhrnem vypouštějí auta na benzin a naftu, není až zas tak horké. Když víme, že několik největších záoceánských výletních lodí vypouští do ovzduší víc skleníkových plynů, než všechna auta na světě dohromady. A tušili jste, že třeba taková obyčejná kráva svým trávením vypouští do ovzduší methan, skleníkový plyn, který má v atmosféře větší dopad než oxid uhličitý? Možná přijde doba, kdy EU zakáže krávy. Pak by ale pro úplnost měla raději zakázat i výbuchy sopek. Ty totiž jak známo během své exploze vypouštějí do ovzduší nepředstavitelně velká množství skleníkových plynů.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Lithiové akcie se dnes chovají různě

Ilustrativní obrázek

Ministerstvo průmyslu prozatím nezamýšlí zrušení kontroverzního memoranda o těžbě lithia

Ilustrativní obrázek

Peru zvažuje stavbu dráhy pro svoz mědi z dolů

Ilustrativní obrázek

Těžař Rio Tinto vycouval ze soutěže o podíl v jednom z největších producentů lithia

Ilustrativní obrázek

Demokratická republika Kongo se chystá více jak zdvojnásobit daň z těžby kobaltu

Ilustrativní obrázek

Gundlach: Prodejte akcie (a bitcoin) a kupte komodityČti více
Ilustrativní obrázek

Uzavření amerických trhů: Index Dow Jones +1,25 % na 26115,65 bodech

Ilustrativní obrázek

Kinder Morgan hlásí kvartální EPS o 0,03 USD vyšší

Ilustrativní obrázek

Shell a BP začnou kupovat libyjskou ropu

Ilustrativní obrázek

Rusko předpokládá menší schodek letošního státního rozpočtu a vyšší výnosy z ropy

Ilustrativní obrázek

Stavba přehrady v Turecku zaplaví významnou archeologickou lokalitu

Ilustrativní obrázek

Cena ropy dnes fluktuovala oběma směry

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.