Manažer na dobu určitou není jen pro krizové situace

14:14 | E V | Diskuze

Takzvané interim manažerství, tedy dožasné najímání externích zaměstnanců na manažerské a odborné pozice, je stále žádanější.

Ilustrativní obrázek
Foto: Kašpar PR

Kromě velkých korporací se tímto směrem začínají poohlížet i střední a rodinné firmy, u kterých je obsazování vyšších pozic obzvlášť náročné. Jednou z přidaných hodnot může být i rozhodování na základě faktů, nikoli emocí či sentimentu.

Najímání konzultantů není především ve velkých korporacích ničím novým. Interní odborníky v IT, financích, lidských zdrojích, logistice či projektovém managementu běžně nahrazují externí specialisté vybraní pro konkrétní projekt. „Konzultanti mohou firmě nabídnout novou a svěží perspektivu. Mezi jejich hlavní přidané hodnoty patří bohaté zkušenosti napříč firmami různých velikostí, zaměření i manažerského stylu,“ vysvětluje Stanislav Petříček, spoluzakladatel konzultační společnosti Tp Consulting, která se zaměřuje na interim management, poradenství a headhunting v automobilovém průmyslu.

 

Nejen v krizi volte externistu

Důvod, proč firmy volí interim management především jako řešení krizových situací nebo velkých změn, je prostý. Změny s sebou často přinášejí řadu bolestivých chvil a negativních emocí, které pro zaměstnance není jednoduché oddělit od osoby, která za změnami stojí. „Vyvolat v lidech důvěru není snadné, proto je volba dočasného vedení nasnadě. Důležité je, aby si poslání této role uvědomoval jak zaměstnavatel, tak samotný prozatímní manažer,“ upozorňuje Stanislav Petříček.

V západní Evropě patří interim manažeři dlouhodobě mezi žádané odborníky. Podle Stanislava Petříčka ze společnosti Tp Consulting se v Česku teprve učíme, že tito lidé nemusí být jen řešením právě oněch zmíněných nepříjemných situací. „Doba, kdy se externí manažeři najímali jen na krizový management, je za námi. Velmi obvyklé je posílení týmu při restrukturalizaci, slučování firem nebo rozjíždění nového projektu,“ popisuje. Například v oblasti automobilového průmyslu je poptávka především po technických interim manažerech do oddělení vývoje, technologie, kvality, logistiky a výroby.

Neméně výhodné je pak využít služeb interim manažera ve chvíli, kdy se na scéně objeví nečekaná nemoc, předčasné nastoupení na mateřskou dovolenou nebo ukončení pracovního poměru. Externí manažeři jsou obvykle dostupní během jednoho až tří týdnů, tedy bez dlouhých prodlev potřebných pro hledání a obsazování pozice. Interim se okamžitě stává plnohodnotným členem týmu, který ihned začíná pracovat na předem stanovených cílech. Špičková odbornost, dlouholetá zkušenost, vysoká odpovědnost a nezávislost na korporátním pohodlí se odráží i na finančním ohodnocení, které je velmi lukrativní jak ve světě, tak u nás.

 

Příliš kvalifikovaný pro dlouhodobý závazek

„Typický interim manažer je překvalifikovaný seniorní specialista s mnoha lety zkušeností a výbornou jazykovou výbavou, který může doslova naskočit do rozjetého vlaku a podle potřeby jej přibrzdit nebo naopak udržet i v plné rychlosti na kolejích,“ říká odborník ze společnosti Tp Consulting. Přestože nese zodpovědnost za svá rozhodnutí, a tedy i výsledky, díky své nezávislosti a samostatnosti není hrozbou pro současné vedení firmy. „Jeho motivací není stoupání po korporátním kariérním žebříčku, ale zajímavé výzvy a projekty,“ dodává Stanislav Petříček.

Budoucnost interim manažerů je závislá na referencích. Dobré výsledky a spokojenost klientů je pro ně proto naprosto klíčová. „Emoční inteligence a soft skills, které vedou ke správnému vyhodnocení situace, adekvátnímu přístupu a vhodnému chování s ohledem i na firemní kulturu, by tak měly být součástí jeho portfolia profesních dovedností,“ uzavírá Petříček.

Zdroj:Mgr. Pavel Kašpar
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Thyssenkrupp hodlá ve velkém propouštět zaměstnance

Ilustrativní obrázek

Stát chce učitelům přidat 2 700 Kč. Komora teď ukázala, kolik berou a na kolik vzroste plat učitelů

Ilustrativní obrázek

Banka HSBC údajně po světě propustí až 10 tis. pracovníků, píše tisk

Ilustrativní obrázek

USA: Ekonomika přidala 136 tis. nových pracovních míst při očekávání 145 tis.

Ilustrativní obrázek

Regionální pracoviště OS KOVO vede nově žena

Ilustrativní obrázek

Americký výrobce tiskáren a počítačů HP propustí až 9 tis. lidí, navyšuje dividendu a zpětný odkupČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy o vyjednávání mezi USA a Čínou rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.