Makroekonomický výhled: v hlavní roli centrální bankéři – symposium v Jackson Hole a „minutes“

14:14 | B Z | Diskuze

Tento týden budou v centru dění obzvláště centrální bankéři: Ve středu začíná symposium s tématem Výzvy pro měnovou politiku v Jackson Hole, kde by měl mít v pátek ostře sledovaný projev i Jay Powell.

Ilustrativní obrázek
Foto: Federal Reserve

Tento týden budou v centru dění obzvláště centrální bankéři: Ve středu začíná symposium s tématem Výzvy pro měnovou politiku v Jackson Hole, kde by měl mít v pátek ostře sledovaný projev i Jay Powell. Ve stejný den vyjdou FED minutes a ve čtvrtek pak ECB minutes. Boris Johnson má tento týden domluveno několik schůzek s evropskými představiteli.

Minutes z pera FEDu a ECB
Tento týden se bude točit měnové politiky a toho, co lze od jejích tvůrců v budoucnu očekávat. Tzv. „minutes“, tedy záznam z posledního zasedání, zveřejní FED ve středu 21.8. a ECB pak o den později. U obou centrálních bank investoři netrpělivě vyhlížejí jakékoli zprávy, které by naznačily, zda a příp. jak moc jsou centrální bankéři ochotni na příštím zasedání přistoupit k uvolnění měnové politiky.

Summit centrálních bankéřů v Jackson Hole
Velmi vyhlíženou událostí je ve středu začínající symposium centrálních bankéřů ve Wyomingu v Jackson Hole na téma Výzvy pro monetární politiku. Na této události má mít v pátek hlavní projev se stejnojmenným názvem jako téma konference právě šéf FEDu Jay Powell, jehož slova budou pod drobnohledem snad celého kapitálového trhu.

Johnson vyjednává s evropskými představiteli
Ministerský předseda Boris Johnson má v tomto týdnu napilno, co se týče schůzek s představiteli evropských zemí. Ve čtvrtek jej v Elysejském paláci uvítá francouzský prezident Emannuel Macron a v průběhu týdne je ohlášena i jeho návštěva německé kancléřky Angely Merkelové. Bohužel však s Jean-Claude Junckerem se určitě nesetká, protože ten se již stihl omluvit z jejich schůzky z důvodu podstoupené operace. Hlavní téma je však jasné: možnost a prostor pro změnu podmínek brexitu vyjednaných jeho předchůdkyní. Nicméně do dnešních dnů jsme od hlav členských států a představitelů evropské exekutivy neslyšely nic jiného než, že unie není ochotná měnit dohodnuté body.

Vyjednávací pozici předsedy vlády Jejího veličenstva však o víkendu začaly ještě více podkopávat uniklé vládní dokumenty. Ty totiž obsahují odbornou analýzu toho, jaký je údajně nejpravděpodobnější scénář, pokud by Británie vystoupila k 31. říjnu z unie bez řádně vyjednané dohody. Informace v nich obsažené varují před nedostatky pohonných hmot, medikamentů ale i některých potravin či ucpanými přístavišti a nepřipraveností na odbavení u francouzských hranic. Váhu tajné vládní analýzy, kterou měl údajně vynést na veřejnost bývalý člen kabinetu usilující o zabránění „divokému“ brexitu, se již pokusila vláda zlehčit se slovy, že se má jednat o snahu vykreslit nejpesimističtější možný scénář.

Makroekonomické ukazatele za USA
Ve čtvrtek se nám do rukou dostanou data z trhu práce od amerického ministerstva práce: tedy počty žádostí o výplatu dávek v nezaměstnanosti. Žádné razantní změny se neočekávají, ukazatel bude pravděpodobně nadále naznačovat solidní kondici tamního pracovního trhu.

Makroekonomická data v Evropě
Předběžný PMI ve čtvrtek napoví, v jaké kondici je v současné době evropský průmysl. Analytici podle agentury Bloomberg neočekávají změnu oproti červencovým číslům, ti však zároveň vyslovují obavy, že by se jeho pokles mohl začít přenášet na sektor služeb.

 

Zdroj: Bloomberg, The Financial Times, CNBC, Huffington Post, FX Street,

Zdroj:Miloslav Blín, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dánský centrální bankéř z ECB: poslední stimulační opatření banky jsou disproporční a neefektivní

Ilustrativní obrázek

Celní válka Čína-USA nám zatím spíš prospívá

Ilustrativní obrázek

Česká zbrojovka podle informací Hospodářských novin připravuje vstup na pražskou burzu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 11.9.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Bond Weekly: 9.9.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Klidná seance pro asijské akcie, indické si připsaly 5 % po daňové reformě

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely smíšeně

Ilustrativní obrázek

Pražskou burzu vytáhla do plusu Erste Bank

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burze otevírá na zelené nule

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše rostou; Cut FEDu doprovází neměnná politika BoJ se slovy o příp. snížení sazeb

Ilustrativní obrázek

Po snížení klíčové úrokové sazby o 25 bps. uzavírá index Dow Jones růstem o 0,13%

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.