Makroekonomický výhled: v hlavní roli centrální bankéři – symposium v Jackson Hole a „minutes“

14:14 | B Z | Diskuze

Tento týden budou v centru dění obzvláště centrální bankéři: Ve středu začíná symposium s tématem Výzvy pro měnovou politiku v Jackson Hole, kde by měl mít v pátek ostře sledovaný projev i Jay Powell.

Ilustrativní obrázek
Foto: Federal Reserve

Tento týden budou v centru dění obzvláště centrální bankéři: Ve středu začíná symposium s tématem Výzvy pro měnovou politiku v Jackson Hole, kde by měl mít v pátek ostře sledovaný projev i Jay Powell. Ve stejný den vyjdou FED minutes a ve čtvrtek pak ECB minutes. Boris Johnson má tento týden domluveno několik schůzek s evropskými představiteli.

Minutes z pera FEDu a ECB
Tento týden se bude točit měnové politiky a toho, co lze od jejích tvůrců v budoucnu očekávat. Tzv. „minutes“, tedy záznam z posledního zasedání, zveřejní FED ve středu 21.8. a ECB pak o den později. U obou centrálních bank investoři netrpělivě vyhlížejí jakékoli zprávy, které by naznačily, zda a příp. jak moc jsou centrální bankéři ochotni na příštím zasedání přistoupit k uvolnění měnové politiky.

Summit centrálních bankéřů v Jackson Hole
Velmi vyhlíženou událostí je ve středu začínající symposium centrálních bankéřů ve Wyomingu v Jackson Hole na téma Výzvy pro monetární politiku. Na této události má mít v pátek hlavní projev se stejnojmenným názvem jako téma konference právě šéf FEDu Jay Powell, jehož slova budou pod drobnohledem snad celého kapitálového trhu.

Johnson vyjednává s evropskými představiteli
Ministerský předseda Boris Johnson má v tomto týdnu napilno, co se týče schůzek s představiteli evropských zemí. Ve čtvrtek jej v Elysejském paláci uvítá francouzský prezident Emannuel Macron a v průběhu týdne je ohlášena i jeho návštěva německé kancléřky Angely Merkelové. Bohužel však s Jean-Claude Junckerem se určitě nesetká, protože ten se již stihl omluvit z jejich schůzky z důvodu podstoupené operace. Hlavní téma je však jasné: možnost a prostor pro změnu podmínek brexitu vyjednaných jeho předchůdkyní. Nicméně do dnešních dnů jsme od hlav členských států a představitelů evropské exekutivy neslyšely nic jiného než, že unie není ochotná měnit dohodnuté body.

Vyjednávací pozici předsedy vlády Jejího veličenstva však o víkendu začaly ještě více podkopávat uniklé vládní dokumenty. Ty totiž obsahují odbornou analýzu toho, jaký je údajně nejpravděpodobnější scénář, pokud by Británie vystoupila k 31. říjnu z unie bez řádně vyjednané dohody. Informace v nich obsažené varují před nedostatky pohonných hmot, medikamentů ale i některých potravin či ucpanými přístavišti a nepřipraveností na odbavení u francouzských hranic. Váhu tajné vládní analýzy, kterou měl údajně vynést na veřejnost bývalý člen kabinetu usilující o zabránění „divokému“ brexitu, se již pokusila vláda zlehčit se slovy, že se má jednat o snahu vykreslit nejpesimističtější možný scénář.

Makroekonomické ukazatele za USA
Ve čtvrtek se nám do rukou dostanou data z trhu práce od amerického ministerstva práce: tedy počty žádostí o výplatu dávek v nezaměstnanosti. Žádné razantní změny se neočekávají, ukazatel bude pravděpodobně nadále naznačovat solidní kondici tamního pracovního trhu.

Makroekonomická data v Evropě
Předběžný PMI ve čtvrtek napoví, v jaké kondici je v současné době evropský průmysl. Analytici podle agentury Bloomberg neočekávají změnu oproti červencovým číslům, ti však zároveň vyslovují obavy, že by se jeho pokles mohl začít přenášet na sektor služeb.

 

Zdroj: Bloomberg, The Financial Times, CNBC, Huffington Post, FX Street,

Zdroj:Miloslav Blín, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Koronavirus pozastavuje asijské investice nejen v Čechách, může se stát spouštěčem globální krize

Ilustrativní obrázek

Makroekonomický výhled pro tento týden: Minutes Fedu

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 3.2.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně oslabují na pozadí obav z rychlého rozšíření koronaviru mimo Čínu

Ilustrativní obrázek

Americké indexy dnes klesly, S&P o 0,38%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.