Makroekonomický výhled tohoto týdne: Nejistota ohledně obchodních vztahů USA-Čína a směs makro dat

14:24 | M Z | Diskuze

Tomuto týdnu bude pravděpodobně dominovat téma obchodních vztahů dvou největších ekonomik světa a jejich snahy nalézt kompromisní řešení.

Foto: The Wall Street Journal

Investorům se zároveň do rukou dostanou klíčová makroekonomická data a ukazatele: inflace (SRN, EMU), průmyslová produkce (SRN, EMU, USA), HDP (SRN, USA) či maloobchodní tržby (USA).

*V pátek po neúspěšných rozhovorech shrnul čínský místopředseda vlády
Liu He pozici své země slovy, že nelze očekávat, že by Čína ustoupia
v principiálních otázkách kvůli vytvořenému tlaku novým celním
sazebníkem a jeho odstranění pak shledává jako podmínku
pro uzavření jakékoli dohody.

Nejistota na poli obchodních vztahů USA-Čína
Jedním z hlavních témat minulého týdne byl pro mnohé nečekaný vývoj v obchodních vztazích USA a Číny. Ten bude s určitou pravděpodobností dominovat i následujícím dnům. Očekává se totiž, zda americký prezident Donald Trump opravdu přistoupí k dalšímu přitvrzení a opravdu po 25% celní sazbu nechá zahrnouti další čínský dovoz. Prozatím se hovořilo o dodatečném objemu o 300 mld. USD, nicméně už padly i zmínky o možnosti postihnout novým celním sazebníkem kompletní import z Číny. Očekává se tak i na reakci Číny, která slíbila protiopatření, které vyjdou Spojené státy draho. Po pátečním neúspěšném vyjednávání se trhy čím dál tím více obávají, že by k žádné kompromisní dohodě o nové podobě vzájemných obchodních vztahů nemuselo dojít.

Řečníci z FEDu
Tento týden vystoupí ihned několik významných osobností z Federálního rezervního systému. Z bostonské pobočky FEDu to bude její prezident Eric Rosengren a guvernér Richard Clarida, z newyorské pobočky pak její prezident John Williams a Esther George, prezident pobočky FEDu v Kansas City.

Makroekonomická data ze zámoří
Z USA se v tomto týdnu dostanou do našich rukou nejnovější čísla obzvláště za maloobchodní tržby a průmyslovou produktu. U dubnových tržeb v retailu se očekává jejich meziměsíční nárůst o 0,2 %, průmyslová produkce pak pravděpodobně zůstane beze změny.

Evropská makroekonomická data
Úterní den přinese finální čísla za inflaci v Německu. Ty za EMU budou známy až s pátkem: u ní by mohlo dojít k větší dynamice z titulu efektu velikonočních svátků na ceny.

V úterý budeme však znát ještě i data za evropskou průmyslovou produkci a poslední vývoj indexu ZEW pro Německo. Poslední čísla naznačila postupný návrat do plusových hodnot, když v dubnu skončila na 3,1 bodu. Tento mírný pozitivní trend se očekává i nadále. Březnová data za průmysl v EMU ale spíše skončí mírně negativně: analytici z Bloombergu totiž očekávají, že produkce průmyslu poklesla o 0,2 % na měsíční bázi.

Středeční dopoledne se bude nést tématikou HDP za Německo a EMU v prvním letošním čtvrtletí. Německý domácí produkt by měl růst o 0,4 % mezikvartálně, kdy by mělo být oslabení výrobního sektoru více něž vykompenzováno posílením ve stavebnictví a odvětvím služeb. Stejnou dynamiku již vykázala první data za HDP v EMU a očekává se, že se na číslech spíše nic nezmění.

 

Zdroj: Bloomberg, The Financial Times, MarketWatch, CNN, The Wall Street Journal

Zdroj:Miloslav Blín, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dánský centrální bankéř z ECB: poslední stimulační opatření banky jsou disproporční a neefektivní

Ilustrativní obrázek

Česká zbrojovka podle informací Hospodářských novin připravuje vstup na pražskou burzu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 11.9.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Bond Weekly: 9.9.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled 9.9.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX oslabuje o 0,61 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se na pozadí útoků na saúdskoarabská ropná zařízení obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Pražská burza zakončila s mírným ziskem, všechny seance v tomto týdnu růstové

Ilustrativní obrázek

Bank of America vidí pozitivně vývoj evropského farmaceutického sektoru

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy posilují; Trump připustil možnost menší prozatímní dohody s Čínou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.