Makroekonomický výhled pro tento týden: V hlavní roli centrální bankéři či setkání G - 7

15:51 | A O | Diskuze

V týdnu budou sledována vystoupení amerických centrálních bankéřů. 

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Někteří jejich kolegové napříč zeměkoulí budou ve čtvrtek rozhodovat o nastavení měnových podmínek. Uprostřed týdne se setkají zástupci G - 7.

Spojené státy

V centru dění budou v návaznosti na zpomalování globálního ekonomického růstu v tomto týdnu opět centrální bankéři. Ve Spojených státech budou sledovány výstupy členů Rady guvernérů či širšího Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC), a to včetně J. Powella. Ten vystoupí v úterý v Paříži, přičemž se bude jednat o jedno z jeho posledních vystoupeních před zasedáním FOMC na konci měsíce, od kterého se očekává snížení cílového pásma pro mezibankovní sazbu federal funds rate o 25 bazických bodů (v současnosti se nacházející na 2,25 % - 2,50 %). Kromě Powella budou na různých konferencích vystupovat i další američtí centrální bankéři, a to např. prezident newyorského Fedu J. Williams či jeho kolegové z Chicaga C. Evans, J. Bullard ze St. Louis, E. Rosengren z Bostonu a R. Bostic z Atlanty.

Z amerických dat příchozích v tomto týdnu stojí za zmínku úterní průmyslová výroba či maloobchodní tržby. Ve středu přijde report z tamního nemovitosního trhu ohledně započaté výstavby, ve čtvrtek žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Evropa

Uprostřed týdne proběhne setkání zemí G - 7 (právě na něm vystoupí J. Powell). V úterý bude hovořit také guvernér Bank of England Mark Carney. Ve stejný den přijdou data o průzkumech ZEW v Německu a ve středu bude zvřejněn index CPI pro celou eurozónu. Ke snižování úrokových sazeb by podle odhadů mohla přistoupit ukrajinská centrální banka (v současné chvíli se klíčová sazba nachází na 17,5 %).

Asie

Dnes byla zveřejněna data o čínském HDP, které ve druhém kvartále nadále zpomalilo tempo růstu na 6,2 % (v prvním čtvrtletí 6,4 %), což bylo zhruba v souladu s odhady analytiků. Jedná se o nejslabší tempo růstu od roku 1992. Slabší dynamika čínské ekonomiky tak opět otevírá otázky ohledně možnosti dalších stimulů ze strany tamních vládních představitelů, kteří se již v první polovině roku snažili stimulovat agregátní poptávku, a to jak fiskálními, tak i monetárními opatřeními.

V Asii budou ve čtvrtek zasedat centrální bankéři v Indonésii a Jižní Koreji. První zmiňovaná centrální banka by podle odhadů mohla snížit klíčovou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů, zatímco v Jižní Koreji by se sazby měnit neměly.

Latinská Amerika

Ve stejný den budou zasedat centrální bankéři také v Brazílii, kde se očekává stabilita měnově - politických úrokových sazeb. Na minulém zasedání tamní centrální banka překvapila snížením o 50 bazických bodů.

Afrika

Snižování úrokových sazeb bude podle odhadů na pořadu dne ve čtvrtek v Jižní Africe, kde by se sazby měly dostat o 25 bazických bodů níže ze současné úrovně 6,75 %, když projekce meziroční míry inflace odhaduje velmi slabou dynamiku (de facto stagnaci).

 

Zdroj: Bloomberg

Zdroj:František Mašek Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street mírně korigovaly dnešní ztráty

Ilustrativní obrázek

Tematické analýzy 11.10.2019

Ilustrativní obrázek

Zásoby US ropy opět vzrostly, fundamenty na libře nejsou jednoznačné

Ilustrativní obrázek

Čína je údajně otevřena částečné prozatímní dohodě s USA i navzdory posledním americkým restrikcímČti více
Ilustrativní obrázek

Německé akcie se obchodují na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy uzavírají s drobným růstem

Ilustrativní obrázek

Saúdové upsali 1,5 % akcií Aramco za 25,6 mld. USD, IPO tak firmu ocenilo na rekordních 1,7 bil. USD

Ilustrativní obrázek

Německé akcie otevřely na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie na pozitivní vlně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.