Makroekonomický výhled pro tento týden: V hlavní roli centrální bankéři či setkání G - 7

15:51 | A O | Diskuze

V týdnu budou sledována vystoupení amerických centrálních bankéřů. 

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Někteří jejich kolegové napříč zeměkoulí budou ve čtvrtek rozhodovat o nastavení měnových podmínek. Uprostřed týdne se setkají zástupci G - 7.

Spojené státy

V centru dění budou v návaznosti na zpomalování globálního ekonomického růstu v tomto týdnu opět centrální bankéři. Ve Spojených státech budou sledovány výstupy členů Rady guvernérů či širšího Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC), a to včetně J. Powella. Ten vystoupí v úterý v Paříži, přičemž se bude jednat o jedno z jeho posledních vystoupeních před zasedáním FOMC na konci měsíce, od kterého se očekává snížení cílového pásma pro mezibankovní sazbu federal funds rate o 25 bazických bodů (v současnosti se nacházející na 2,25 % - 2,50 %). Kromě Powella budou na různých konferencích vystupovat i další američtí centrální bankéři, a to např. prezident newyorského Fedu J. Williams či jeho kolegové z Chicaga C. Evans, J. Bullard ze St. Louis, E. Rosengren z Bostonu a R. Bostic z Atlanty.

Z amerických dat příchozích v tomto týdnu stojí za zmínku úterní průmyslová výroba či maloobchodní tržby. Ve středu přijde report z tamního nemovitosního trhu ohledně započaté výstavby, ve čtvrtek žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Evropa

Uprostřed týdne proběhne setkání zemí G - 7 (právě na něm vystoupí J. Powell). V úterý bude hovořit také guvernér Bank of England Mark Carney. Ve stejný den přijdou data o průzkumech ZEW v Německu a ve středu bude zvřejněn index CPI pro celou eurozónu. Ke snižování úrokových sazeb by podle odhadů mohla přistoupit ukrajinská centrální banka (v současné chvíli se klíčová sazba nachází na 17,5 %).

Asie

Dnes byla zveřejněna data o čínském HDP, které ve druhém kvartále nadále zpomalilo tempo růstu na 6,2 % (v prvním čtvrtletí 6,4 %), což bylo zhruba v souladu s odhady analytiků. Jedná se o nejslabší tempo růstu od roku 1992. Slabší dynamika čínské ekonomiky tak opět otevírá otázky ohledně možnosti dalších stimulů ze strany tamních vládních představitelů, kteří se již v první polovině roku snažili stimulovat agregátní poptávku, a to jak fiskálními, tak i monetárními opatřeními.

V Asii budou ve čtvrtek zasedat centrální bankéři v Indonésii a Jižní Koreji. První zmiňovaná centrální banka by podle odhadů mohla snížit klíčovou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů, zatímco v Jižní Koreji by se sazby měnit neměly.

Latinská Amerika

Ve stejný den budou zasedat centrální bankéři také v Brazílii, kde se očekává stabilita měnově - politických úrokových sazeb. Na minulém zasedání tamní centrální banka překvapila snížením o 50 bazických bodů.

Afrika

Snižování úrokových sazeb bude podle odhadů na pořadu dne ve čtvrtek v Jižní Africe, kde by se sazby měly dostat o 25 bazických bodů níže ze současné úrovně 6,75 %, když projekce meziroční míry inflace odhaduje velmi slabou dynamiku (de facto stagnaci).

 

Zdroj: Bloomberg

Zdroj:František Mašek Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Článek BHS ke krizovým opatřením v Německu a USA

Ilustrativní obrázek

Johnson napsal Tuskovi: žádá o hledání alternativních řešeních

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 20.8.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 20.8.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 20.8.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Smíšené asijsko-pacifické indexy: RBA uvolní měnové podmínky, pokud bude zapotřebí

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza při úterním ránu na zelené nule

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street výrazně posílily

Ilustrativní obrázek

TradeFio – prodej 100 ks CVS

Ilustrativní obrázek

Wall Street roste

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy v zelených číslech; Trump nevěří brzké dohodě, čínská CB nakročila k dalšímu stimulu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.