Makroekonomický výhled pro tento týden: Summit G - 20, minutes Fedu a HDP v USA či v ČR

11:43 | S L | Diskuze

Na konci týdne se sejdou zástupci zemí G - 20. Ve čtvrtek budou zveřejněny minutes z posledního zasedání FOMC Fedu. V týdnu se dočkáme dat o americkém a českém HDP. V USA také přijdou data o Fedem sledovaném indexu spotřebitelských cen PCE. Data o inflaci měřenou CPI posléze přijdou také v Německu a celé eurozóně.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Setkání G - 20

Investoři v posledním listopadovém týdnu budou opět bedlivě sledovat politické dění a vyjednávání hned na několika úrovních. V pátek a sobotu se na konferenci G - 20 v Buenos Aires sejdou prezidenti Spojených států a Číny. Investoři tak budou zaměřeni na to, zda se v závěru týdne svět dočká postupu ve vyjednávání ohledně obchodních vztahů na trase Washington - Peking.

Brexit

Podle očekávání se o víkendu Evropská unie dohodla s Velkou Británií na podobě brexitu. O mnoho těžší však bude pro T. Mayovou protlačit dohodu v britském parlamentu. Jak představitelé Evropská unie, tak i T. Mayová a spol. se na víkendovém summitu vyjádřili v tom smyslu, že lepší dohodu se již vyjednat nepodaří. Pokud by v Británii dohoda neprošla, reálnou variantou by se tak na konci března stal tzv. „tvrdý brexit“.

Minutes Fedu

Ve čtvrtek bude zvěřejněn záznam z posledního zasedání Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) Fedu, který rozhoduje o nastavení měnových podmínek ve Spojených státech. Na posledním zasedání ponechal Fed cílové pásmo pre mezibankovní sazbu federal funds rate beze změny na 2,00 - 2,25 %. Současně však centrální banka indikovala pokračování graduálního zvyšování úrokových sazeb. Trhy očekávají další zvýšení hned na píštím prosincovém zasedání.

Vystoupení členů FOMC

V týdnu bude také několik členů FOMC vystupovat na různých konfrencích. Postupně vystoupí předseda rady guvernérů Fedu Jay Powell, prezident newyorského Fedu John Williams, prezidentka clevelandské pobočky Loretta Mester či prezident atlantského Fedu Raphael Bostic.

Makroekonomická data

Z amerických dat stojí za zmínku středeční HDP za třetí kvartál, které by podle odhadu analytiků oslovených agenturou Bloomberg mělo zpomalit meziroční tempo růstu na 3,6 %. Ve stejný den bude zveřejněn také Fedem sledovaný index jádrových výdajů na osobní spotřebu (PCE) za třetí čtvrtletí. Ve čtvrtek posléze budou zveřejněna data o PCE za listopad.

V České republice se data za HDP ve třetím čtvrtletí zveřejnění v pátek (očekávání růstu o 2,3 % meziročně). Ve stejný den se dočkáme také dat o CPI v eurozóně. Ve čtvrtek bude CPI zveřejněno v Německu.

 

Zdroj: Bloomberg; The Financial Times

Zdroj:František Mašek Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Bleskovka - HDP

Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi: Druhá vlna silně omezila maloobchod, výroba však jede dál

Ilustrativní obrázek

Brexit: nekončící jednání

Ilustrativní obrázek

Měsíčník EU aktualit - Brexit

Ilustrativní obrázek

HDP Česká republika, 3Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali InvestmentsČti více
Ilustrativní obrázek

Po náročném vyjednávání činí OPEC+ rozhodnutí o postupném zvýšení nabídky ropy v příštím roce

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na čisté nule

Ilustrativní obrázek

Akcie v asijsko-pacifickém regionu převážně rostly, ztrátu vykazuje pouze Japonsko

Ilustrativní obrázek

Korunu čeká klidnější rok

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření mírně klesá

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.