Makroekonomický výhled pro tento týden

14:14 | E V | Diskuze

První podzimní týden přinese nové informace ohledně situace kolem Brexitu a nedávného přerušení zasedání britského parlamentu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

New York bude hostit Climate week a také 74. Valné shromáždění OSN.

Brexit

Britský nejvyšší soud by v příštím týdnu měl rozhodnout, zdali Boris Johnson nejednal v rozporu s právem, když radil britské královně přerušit zasedání parlamentu. Ta vyhověla žádosti premiéra Borise Johnsona k přerušení zasedání parlamentu od poloviny září do 14. října, ale popřel, že to má poslancům zabránit v narušení jeho Brexitových plánů. Johnson chce za každou cenu vyvést Británii z Evropské unie k 31. říjnu. Opozice Johnsonův postup označila za „puč proti parlamentu".

FED

Zářijové zasedání amerického FEDu ukázalo rostoucí odlišnost v názorech mezi centrálními bankéři. Tamější centrální banka na svém posledním zasedání snížila úrokovou sazbu o 25 bazických bodů, nicméně mezi centrálními bankéři byly tři nesouhlasné názory. Dva z nich nechtěli přistoupit k žádnému snižování sazeb a třetí si představoval snížení o 50 bazických bodů. „Současná doba je čas těžkých rozhodnutí, když můžeme vidět odlišné názory mezi „námi“,“ uvedl šéf FEDu Jerome Powell.

President FEDu v St. Louis byl tím, kdo požadoval snížení úrokové sazby o padesát bazických bodů na zářijovém zasedání. Nicméně podle posledních dat banky se zdá, že k žádnému dalšímu snižování úrokových sazeb v letošním nebo i příštím roce nedojde. Investoři proto budou bedlivě sledovat příští zasedán FEDu a vyhlížet náznaky, kterými by se centrální banka mohla později v letošním roce vydat.

V tomto týdnu se dočkáme dat z americké ekonomiky, které by investorům mohly pomoci odhadnout další konání tamější centrální banky. Během týdne přijdou data ohledně ekonomického růstu za druhé čtvrtletí, objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a osobního příjmu.

Climate week

Každoroční akce, která se koná v New Yorku od roku 2009 a účastní se jí lídři z businessu, vlády a civilních organizací, jejíž cílem najít způsob, jak dělat víc pro lepší životní prostředí. António Guterres (generální tajemník OSN) již vyzval lídry akce, aby si připravily konkrétní plány ke snížení skleníkových plynů o 45 % běhen následujících 10 let a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.

Valné shromáždění OSN

V ve dnech 23. až 26. se uskuteční 74. Valné shromáždění OSN, které umožní představitelům každého členského státu zvážit hlavní mezinárodní otázky. Donald Trump by měl mít proslov, nicméně šance setkání mezi americkým a Íránským presidentem Hassanem Rouhaniem klesly po tom, Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Mise bude zaměřena především na vzdušnou a protiraketovou obranu po útocích drony na saúdskoarabská ropná zařízení, z nichž Spojené státy viní Írán.

Zdroj: The Financial Times, Bloomberg

Zdroj:Tomáš Novák, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Tématické reporty: FED zvýší sazbu na přebytečné rezervy

Ilustrativní obrázek

Jen do března. Brexit zkrátil lhůtu pro žádosti o vrácení DPH

Ilustrativní obrázek

Události v EU - Brexit

Ilustrativní obrázek

Brexit: nekončící jednání

Ilustrativní obrázek

Měsíčník EU aktualit - BrexitČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.