Makroekonomický výhled pro tento týden 11.11.2019

15:40 | E V | Diskuze

Tento týden bude velmi bohatý, co se událostí týče.

Ilustrativní obrázek
Foto: Federal Reserve

Důležitá řeč čeká Donalda Trumpa i Jerome Powella a dočkáme se důležitých ekonomických dat, jako je například HDP Německa.

V tomhle týdnu se dočkáme proslovu ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa a šéfa FEDu. Na straně Velké Británie se momentálně dohadují dvě hlavní strany ohledně utrácení a to částečně i v kontextu ekonomického růstu. V ranních hodinách jsme se dočkaly čerstvých čísel růstu tamější ekonomiky, která ukazují, že HDP Velké Británie ve třetím čtvrtletí vzrostlo mezikvartálně o 0,3 % (trh očekával +0,4 %) a meziročně o 1 % (trh očekával +1,1 %). Jednoprocentní meziroční změna představuje nejpomalejší tempo růstu tamější ekonomiky od prvního čtvrtletí roku 2010. Klidné investory nenechávají ani čísla HDP Německa, kterých se dočkáme již tento čtvrtek.

Španělsko se po nedělních volbách bude pokusit sestavit vládu. Ve volbách opět vyhráli tamější socialisté (PSOE), nicméně část svých křesel ztratily. Konzervativní strana (PP) skončila druhá a krajně pravicová strana Vox více než zdvojnásobila počet svých sedadel v parlamentu. Nově tak socialisté drží 120 křesel, konzervativci „Popular Party“ 88 a Vox 52 křesel. Ve středu by ve Spojených státech měla být zahájena veřejná slyšení o impeachmentu (žalobě) Donalda Trumpa. Čínské maloobchody mají v pondělí 11. listopadu největší puntík v kalendáři v roce, protože se v tamější zemi slaví tzv. Single´s Day – den určený k nakupování, který je populární zejména mezi mladými svobodnými lidmi, kteří tak oslavují hrdost svého „single“ stavu. Na Srí Lance v sobotu lidé půjdou k volebním urnám volit nového prezidenta.

Řeč Donalda Trumpa a Jerome Powella

První na řadu přijde americký prezident, který v úterý podá řeč k obchodní a ekonomické a hospodářské politice na „Economic Club of New York“. Bude zajímavé sledovat následnou reakci trhu, jelikož investoři budou bedlivě poslouchat a hledat vodítka dalšího vývoje dohody s Čínou.

Šéf FEDu ve středu podá řeč týkající se ekonomického výhled před hospodářskou komisí a ve čtvrtek před rozpočtovou radou. Očekává se, že Jerome Powell se nebude příliš odchylovat od rozhodnutí centrální banky v minulém měsíci, kdy došlo ke snížení úrokových sazeb, jež by prozatím mělo být dostatečné.

Erdogan navštíví USA

Americký prezident ve středu v Bílém domě přivítá tureckého prezidenta. Dvojice bude diskutovat vpád tureckého vojska do Sýrie proti kurdským jednotkám, jež vyvolal krizi v NATO.

Centrální banky

Ve středu o úrokové míře bude hlasovat novozélandská centrální banka. Ekonomové se spíše přiklání k scénáři, že tamější banka úrokovou sazbu sníží.

Ve čtvrtek zasednout hlavy centrálních bank v Mexiku, Egyptě a Filipínách.

V Mexiku se s ohledem na stabilní ekonomický vývoj spolu s inflací blízkou cíli dá očekávat, že úrokové sazby budou již po třetí v řadě sníženy. V Egyptě se očekává již letošní čtvrté snížení úrokových sazeb a na Filipínách jejich ponechání na stávajících úrovních.

Zdroj:Tomáš Novák, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Nová odpadová legislativa přináší citelné zdražení pro podnikatele, obce i města

Ilustrativní obrázek

Průměrné spotřebitelské úvěry v listopadu za 6,46 % hlásí Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů

Ilustrativní obrázek

V ČR pracuje jen necelá polovina maminek dětí do 5 let, jejich nástup do zaměstnání brzdí zejména nedostatek míst v předškolních zařízeních

Ilustrativní obrázek

Proti křivdě se ozve 75 % Čechů, hlavně když jde o peníze

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 6.12.2019

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji tržeb obchodníkůČti více
Ilustrativní obrázek

Saúdové upsali 1,5 % akcií Aramco za 25,6 mld. USD, IPO tak firmu ocenilo na rekordních 1,7 bil. USD

Ilustrativní obrázek

Německé akcie otevřely na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie na pozitivní vlně

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická seance se nesla v pozitivním duchu

Ilustrativní obrázek

Černé zlato přítěží

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.