Makroekonomické události tohoto týdne: Čínský HDP, PMI Markit a šetření ZEW či evropský CPI

17:38 | E V | Diskuze

Tento týden přinese vcelku dost zajímavých makroekonomických ukazatelů nejen pro starý kontinent ale i pro zámoří a Čínu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Zmiňme si z nich čínský HDP, indexy nákupních manažerů ve službách Markit či šetření ZEW pro Německo a EU, evropskou inflaci měřenou CPI za měsíc březen či průmyslovou produkci USA.

Ekonomická kondice druhé největší ekonomiky světa
Ve středu nás zastihnou data o hospodářském produktu druhé největší světové ekonomiky. Analytici přitom očekávají další postupné ochlazování tamního hospodářství, které v posledním kvartálu roku minulého vyrostlo o 1,5 % mezi čtvrtletně a o 6,4 % meziročně. Odhady zveřejněné agenturou Bloomberg odkazují na očekávané zpomalení o 0,1 p.b. v obou případech, tedy na 1,4 % mezikvartálně a 6,3 % meziročně. Ekonomové přitom často poukazují na problémy s vnější poptávkou především z titulu stávajících obchodních vztahů mezi USA a Čínou, vcelku silný srovnávací základ z prvního kvartálu minulého roku, kdy tamní ekonomika rostla o 6,8 % meziročně, a opačným směrem fungující vládní stimuly pro útlum dopadů hospodářského zpomalení země.

Evropská makro data
V tomto týdnu k nám doputují dva významné měkké ukazatele silně korelující s HDP. Zítra vyjdou výsledky šetření ZEW jak pro Německo, tak i pro EU jako celek. U tohoto ukazatele pro ekonomický sentiment se bohužel očekává snižování. Předběžný dubnový index nákupních manažerů ve službách Markit bude zveřejněn ve čtvrtek pro obě ekonomiky. U složeného indexu se taktéž očekává pokles.

Středa se pak ponese ve znamení čísel za březnovou evropskou inflaci, resp. index spotřebitelských cen (CPI). Očekává se pokles jádrového CPI. Jeho dopad na celkový index by však mohl být vykompenzován efektem velikonočních svátků, které pravděpodobně v březnu tlačily na vyšší ceny například ubytování či dovolených. Analytici tak neočekávají, že by CPI zaznamenal nějaký větší pohyb, spíše odhadují, že zůstane konstantní.

Makroekonomické ukazatele za USA
Toto úterý se nám do ruky dostanou za americký trh data o průmyslové produkci, u které se očekává spíše mírný nárůst, den na to pak čísla za obchodní bilanci. Čtvrtek s daty za tržby v maloobchodu a pátek pak s počtem stavebních povolení a nově započatých staveb osobních domů.

 

Zdroj: Bloomberg, The Financial Times

Zdroj:Miloslav Blín, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Volný Velký pátek mají Češi už počtvrté. Nejdelší velikonoční volno si v Evropě užijí Dánové, nejkratší naopak Albánci

Ilustrativní obrázek

Národní parky a CHKO

Ilustrativní obrázek

Nestlé po zrychlení růstu tržeb potvrdilo výhled pro rok 2019

Ilustrativní obrázek

Společnost Avast vydala výsledek svého hospodaření

Ilustrativní obrázek

Samsung má problémy s novým modelem Galaxy Fold

Ilustrativní obrázek

Ford chce do 3 let představit na čínském trhu 30 nových modelů, 10 z toho mají být elektrovozyČti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy ve čtvrtek převážně oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Zámoří s mírnou ztrátou

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v mírném zisku, Philip Morris bez dividendy -9%

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se obchoduje v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifický region na pozadí zveřejnění HDP v Číně smíšeně

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavřel úterní seanci růstem o 0,26%.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.