Makroekonomické události tento týden: hlasování o brexitu, data za evropský průmysl, CPI (USA i EMU)

17:54 | M Z | Diskuze

Tento týden budeme pravděpodobně všichni napjatě sledovat dění na ostrovech Velké Británie, kde by se již tento týden mohlo rozhodnout, jakým směrem se celý proces rozluky mezi VB a EU nakonec vydá.

Ilustrativní obrázek
Foto: Foto zdroj: Belfast Telegraph

To pravděpodobně mediálně zastíní i data za britský HDP a Spring Statement ministra financí Philipa Hammonda. Co se samotných makroekonomických ukazatelů týče, tak klíčové bude sledovat tvrdá data za evropský průmysl, která po dnešních číslech za Německo budou o to ostřeji sledována, a indexy spotřebitelských cen na starém kontinentu i v zámoří.

Tento týden budeme pravděpodobně všichni napjatě sledovat dění na ostrovech Velké Británie, kde by se již tento týden mohlo rozhodnout, jakým směrem se celý proces rozluky mezi VB a EU nakonec vydá. To pravděpodobně mediálně zastíní i data za britský HDP a Spring Statementministra financí Philipa Hammonda. Co se samotných makroekonomických ukazatelů týče, tak klíčové bude sledovat tvrdá data za evropský průmysl, která po dnešních číslech za Německo budou o to ostřeji sledována, a indexy spotřebitelských cen na starém kontinentu i v zámoří.

Úterní hlasování o brexitu na půdě britského parlamentu
Jedna z těch nejzajímavějších a nesledovanějších událostí tohoto týdne proběhne již úterý. Tou dobo totiž členové Dolní sněmovny Spojeného království ve Westminsterském paláci a budou rozhodovat nad tím, co se stane s revidovanou dohodou premiérky Theresy Mayové. A ani tentokrát to však nenasvědčuje tomu, že by Vláda Jejího Veličenstva měla odejít ze sálu vítězně. Dokonce v médiích probíhaly spekulace, že se stane ještě něco napodruhé – že britská premiérka nakonec hlasování na poslední chvíli odloží. To však mluvčí kabinetu již popřel. Co se však stane, pokud dohoda nedostane zelenou od ostrovní ho legislativního orgánu? Inu, dle slov samotné Theresy Mayové, by pak mělo v následných dnech dojít k dalšímu hlasování, tentokráte o tom, zda má vládní kabinet pracovat oficiálně s verzí tzv. „no-deal“ brexitu či nikoli. Na čtvrteční den by pak mělo připadnout ještě jedno klíčové hlasování, a to zda vyjednávat o odložení odchodu od EU, který oficiálně připadá na 29. března.

HDP za ostrovní ekonomiku
V totéž úterý, kdy dojde k hlasování o brexitu, se zveřejní taktéž čísla za lednový hrubý domácí produkt, který ukáže, nakolik má vliv na tamní hospodářství mimo jiné i trvající nejistota ohledně rozluky s EU. Očekává se, že HDP poroste pouze velmi mírně o 0,2 % oproti poklesu o 0,4 % na konci minulého roku.

Spring statement
U Velké Británie ještě chvíli zůstaňme: ve středu totiž ministr financí Philip Hammond zveřejní tzv. „Spring Statement“. Podle očekávání by měl správce státní pokladny předstoupit s pozitivními čísly za daňový výběr, pravděpodobně však již nepřijde se žádnou závratnou novinku ze svého rezortu a jinak velmi zajímavá událost z britské hospodářské politiky upadne do stínu událostí okolo brexitu.

Data za evropský průmysl
Středa přinese trhům nové informace ohledně toho, jak se dařilo v lednu zbytku evropského průmyslu a zdali se dostává z nepříjemných čísel, kterých jsme byli svědky na konci minulého roku. Data za průmyslovou produkci již reportovala hrstka zemí EMU. První střípky informací například za španělský a italský průmysl napovídaly spíše na pozitivní scénář, když vzrostly o 3,4 %, resp. o 1,7 %. Nicméně dnes reportovaná data za Německo nesmazala investorům vrásky z čela, když jeho průmyslová výroba meziměsíčně nečekaně propadla o 0,8 %.

Inflace v USA a v EMU
V průběhu týdne se nám do ruky dostanou i nejnovější čísla vztahující se k inflačnímu vývoji v USA i v Evropě. V úterý se trhu dostane informací k průběhu spotřebitelských cen v podobě CPI a ve středu pak zase cen výrobních ve formě PPI. A o dva dny později, v pátek, již budeme znát konečná čísla odkazující na inflaci v eurozóně.

 

Zdroj: Bloomberg, The Financial Times, Belfast Telegraph

Zdroj:Miloslav Blín, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Nvidia zveřejnila výsledky za první čtvrtletí, její akcie posílily o 2 %

Ilustrativní obrázek

Americká farmaceutická společnost AbbVie obdržela oprávnění k léku Mavyret

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 17.5.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 17.5.2019

Ilustrativní obrázek

Applied Materials zveřejnila výsledky svého hospodaření za 2Q, její akcie posílily o 6,1 %

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 16.5.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Morgan Stanley snižuje cílovou cenu pro akcie ČEZ na 556 z předchozích 566

Ilustrativní obrázek

Asijsko-Pacifické indexy se během páteční seance pohybují smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street v závěru obchodování mírně korigovaly

Ilustrativní obrázek

Pražská burza nepatrně ztratila

Ilustrativní obrázek

Wall Street po otevření posiluje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.