Makroekonomické události pro tento týden: čtvrteční zasedání ČNB, nejistý harmonogram brexitu

20:02 | E V | Diskuze

Tento čtvrtek se opětovně sejde Bankovní rada ČNB a bude rozhodovat o tom, jaké kroky podnikne v rámci své měnové politiky.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Napříč finančním sektorem se ale spíše očekává, že ke zvýšení nedojde. Podle slov předsedkyně vlády Jejího veličenstva by v tomto týdnu mohlo proběhnout třetí hlasování o dosud vyjednané rozvodové dohodě mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií. Média spekulovala navíc o možné rezignaci Theresy May, které v zárodku tišil ministr financí Philip Hammond. Ve čtvrtek proběhne další kolo vyjednávání na linii USA-Čína, tentokráte v Pekingu.

Tento týden v hlavní roli ČNB?
Již tento čtvrtek se opětovně sejde Bankovní rada ČNB a bude rozhodovat o tom, jaké kroky (ne)podnikne v rámci své měnové politiky. Co lze dopředu říci? Že dle dosavadních informací by se rada měla sejít v kompletním složení. Nad výší úrokových sazeb však visí nejistota. Napříč finančním sektorem se ale spíše očekává, že ke zvýšení nedojde. Co tomu nasvědčuje a co naopak? Vyšším úrokovým sazbám už v březnu nahrávají přetrvávající inflační tlaky, kurz koruny a pnutí na pracovním trhu. Tomu druhému naopak nejistota ohledně brexitu, zpomalování globální ekonomiky a u našeho nejvýznamnějšího souseda, co se týče českého exportu.  Jako logické se však také tváří vyčkávání s navyšováním sazeb až na příští květnové zasedání: tou dobou totiž bude (dobře, mělo by být) známo, jak to bude nakonec s brexitem a rada bude mít v ruce již novou prognózu.

Události na britské scéně
To, co se tento týden odehraje na britské scéně kvůli brexitu, je prozatím vcelku nejasné a zastřené rouškou nevědomosti. Podle slov předsedkyně vlády Jejího veličenstva by v tomto týdnu mohlo proběhnout třetí hlasování o dosud vyjednané rozvodové dohodě mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií. Ale také nemuselo. Podle slov Theresy May totiž závisí na tom, zda bude pravděpodobné, že by její dohoda měla možnost projít u členů britského parlamentu. Její plán na třetí hlasování trochu zkomplikovalo prohlášení Johna Bercowa, předsedy (Speakera) Dolní sněmovny, který upozornil, že hlasovat opětovně o té samé smlouvě by bylo proti ústavním zvyklostem.

Velmi zajímavým byl článek z pera The Sunday Times, který s odvoláním na informované zdroje uvedl, že premiérka je tlačena svými ministry k rezignaci, jinak na 11 členů vlády dá svůj mandát k dispozici. Ministři údajně nespokojení s premiérčiným vedením vyjednávání o brexitu by měly údajně s tímto prohlášením vystoupit na dnešním zasedání britské vlády. Nicméně ještě o víkendu tyto spekulace zaháněl ministr financí Philip Hammond či například Michael Gove, ministr pro životní prostředí. A zrovna nejdůležitější z Mayiných ministrů, Hammond, se rozpovídal i o případném druhém referendu, na jehož vrub poznamenal, že by si zasluhovalo zvážení.

Tento pátek byl původním termínem pro odchod Velké Británie z EU. Nicméně podle stanoviska summitu EU27 byl přesunut až na 12. dubna, v případě schválení dojednané dohody až na 22. května.

Další kolo vyjednávání mezi USA a Čínou
Americká strana vyšle za sebe vyjednávat na čtvrteční termín Roberta Lighthizera, amerického zmocněnce pro obchod, a ministra financí Stevena Mnuchinado Pekingu, aby se setkali s protistranou zastoupenou místopředsedou vlády Liu He. První ze zmíněných naposledy prohlásil, že v rámci dohody se učinil znatelný pokrok, nicméně k vyřešení zbývá ještě pár „opravdu velikých překážek“.

Makroekonomické ukazatele
V průběhu týdne do rukou investorů postupně doputují data za inflaci měřenou podle harmonizovaného indexu spotřebitelských cen: za Německo či Španělsko například ve čtvrtek, v případě Francie anebo Itálie pak v pátek.

 

Zdroj: Bloomberg, The Financial Times, CNBC, CNN, BBC

Zdroj:Miloslav Blín, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů: Inflace padá ze svého vrcholu

Ilustrativní obrázek

Makroekonomické události tento týden: hlasování o brexitu, data za evropský průmysl, CPI (USA i EMU)

Ilustrativní obrázek

Makroekonomický výhled pro tento týden: Jay Powell v Kongresu a data z amerického trhu práce

Ilustrativní obrázek

Makroekonomický výhled pro tento týden: Volby v USA či zasedání americké centrální banky

Počet nově prodaných domů v USA klesl na nejnižší úroveň od prosince

Srpnové prodeje nových domů v USAČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporných číslech

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v poklesu, výnosy japonských dluhopisů nejvýše od roku 2016

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v lehkém plusu, Bayer reportoval horší než očekávané 4Q a snížení dividendy

Ilustrativní obrázek

Asijským akciím se dnes dařilo

Ilustrativní obrázek

Německý trh posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, Hong Kong ztratil téměř 3 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.