Makro Měsíční predikce

11:25 | B Z | Diskuze

ČNB sazby pravděpodobně nezmění

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

ČNB sazby pravděpodobně nezmění

Česká národní banka V září ponechá ČNB sazby pravděpodobně beze změny. Vzhledem k rizikům ve světové ekonomice zůstane i přes vyšší domácí inflaci ČNB nadále opatrná.

V červenci se nečekaně zvýšila inflace na 2,9 % a opět se tak těsně přiblížila horní hranici toleračního pásma (3 %) kolem inflačního cíle. To by samo o sobě pravděpodobně znamenalo potřebu dalšího zvýšení sazeb a přesně to ukazuje i nová prognóza ČNB. Vzhledem k vysokým rizikům ve světové ekonomice a blížícímu se termínu brexitu ale ČNB dle nás ponechá sazby beze změny a bude vyčkávat, jak se bude ekonomický vývoj ve světě vyvíjet.

 

Inflace

V srpnu inflace lehce zvolní z důvodu mírného poklesu cen potravin a pohonných hmot. I tak ale zůstává stále vysoká.

Meziroční spotřebitelská inflace v srpnu pravděpodobně lehce zvolní, kdž za tímto vývojem bude stát částečná korekce předchozího nárůstu cen některých potravin a další snížení cen pohonných hmot. Jádrová inflace, která více odráží ekonomický vývoj (sílu domácí poptávky a trh práce), dosáhla v červenci 2,8 % a v srpnu by měla zůstat v blízkosti této hodnoty. Ceny průmyslových výrobců v srpnu dále poklesly, když hlavním důvodem byl pokles cen ropy. Meziročně se tak pravděpodobně dostala inflace cen průmyslových výrobců letos poprvé pod 2 %. Ve směru vyšších cen i nadále působí především trh práce, kdy firmy přenášejí část vyšších mzdových nákladů do cen.

 

Průmyslová produkce, maloobchodní tržby a obchodní bilance

Průmyslová produkce byla v červenci tažena především vyšším počtem pracovních dní.

V červenci se průmyslová produkce vrátila k růstu. To bylo ale primárně způsobeno kalendářním vlivem, když červenec 19 měl o dva pracovní dny více než stejný měsíc před rokem. Bez tohoto faktoru průmyslová produkce meziročně klesala. Vzhledem ke špatnému výkonu německého průmyslu bude česká průmyslová produkce ve třetím čtvrtletí relativně slabá. V závěru roku pak bude výrazně záležet na tom, jakou podobu bude mít brexit. Podobně jako u průmyslové produkce byly i maloobchodní tržby v červenci podpořeny vyšším počtem pracovních dní. Vzhledem k silnému trhu práce a vysoké domácí poptávky zůstal růst tržeb kladný a vysoký i bez tohoto vlivu (zhruba 4,5 %). Vzhledem k nedostatku pracovních sil a tím vysokého růstu reálných mezd zůstane růst maloobchodních tržeb vysoký i nadále. Obchodní bilance dosáhla v červenci pravděpodobně letošní první záporné hodnoty. Ta byla ale způsobena výrazně negativním sezónním vlivem, po jehož očištění by vývoj obchodní bilance zůstal v přebytku. Významný negativní sezónní efekt ovlivňuje i červencový vývoj běžného účtu.

 

Míra nezaměstnanosti

I přes horší ekonomický vývoj v Německu zůstává poptávka po zaměstnancích i nadále vysoká, což se odráží v nízké nezaměstnanosti.

Poptávka po zaměstnancích zůstává i přes pravděpodobnou recesi v Německu stále vysoká, což se následně odráží na výrazně nízké nezaměstnanosti. Ta je i nadále nejnižší mezi zeměmi EU. Ačkoliv se bude od podzimu nezaměstnanost v ČR velmi mírně zvyšovat, nepůjde o nic dramatického. Rovnovážnou míru nezaměstnanosti odhadujeme pro ČR na zhruba 4 %. Podle naší aktuální prognózy zůstane skutečná nezaměstnanosti pod touto hranicí i během příštích dvou let.

 

Hrubý domácí produkt 

Vývoj české ekonomiky zůstává příznivý, když k jejímu růstu přispívá jak domácí, tak i zahraniční poptávka.

Podle předběžného odhadu rostla česká ekonomika ve druhém čtvrtletí o 0,6 % mezičtvrtletně a 2,7 % meziročně. Data byla mírně nad odhady. V rámci druhého odhadu změnu celkového čísla nečekáme; ČSÚ ale zveřejní strukturu HDP. Očekáváme, že stále nejvýznamněji přispívá k růstu spotřeba domácností. Ale kladně působí i vládní spotřeba. Vývoj investic je ovlivněn silným minulým rokem, a proto jejich příspěvek bude relativně malý. V případě čistého vývozu čekáme zhruba nulový příspěvek k růstu HDP, protože příznivý vývoj českých exportů je kompenzován silnými dovozy pro spotřební a investiční účely.

 

Reálné mzdy

I přes vyšší inflaci zůstává růst reálných mezd vysoký, když za ním stojí především nízká míra nezaměstnanosti.

Silná domácí i zahraniční poptávka a především nedostatek volných dostupných pracovníků zůstávají hlavními faktory, které stojí za vysokým růstem mezd. Ten sice mírně zpomaluje, stále však zůstává vysoko nad růstem HDP. Z důvodu zpomalení ve světové ekonomice a vyšším sazbám ČNB se bude napětí na trhu práce pozvolna snižovat, což vyústí také v nižší růst reálných mezd. K tomu dojde ale až především v letech 2020 a 2021.

 

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Koronavirus pozastavuje asijské investice nejen v Čechách, může se stát spouštěčem globální krize

Ilustrativní obrázek

Zaměstnanost a nezaměstnanost podle výsledků VŠPS - 4. čtvrtletí 2019

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 3.2.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie opět na rekordech

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v plusu po lepších, než očekávaných datech o japonském exportu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.