Makro Měsíční predikce 4.3.2020

11:11 | E V | Diskuze

Makro vývoj pro nejbližší období zůstává nejistý.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Česká národní banka

I přes vysokou inflaci ponechá ČNB sazby pravděpodobně beze změny. Vývoj sazeb ve zbytku roku zůstává nejistý.
 
Na svém březnovém zasedání ponechá ČNB úrokové sazby beze změny. Na jedné straně sice stojí výrazná inflace; na straně druhé ale pokračuje eurozóna v relativně slabých výkonech, což bude v 1Q zesíleno negativními dopady koronaviru. Šance na pokles sazeb ve zbytku letošního roku se pomalu zvyšuje (stále jí ale vidíme pod 50 %) a bude záležet na tom, jak moc velké budou dopady koronaviru a kdy se situace začne uklidňovat.

 

Inflace

V únoru by se měla meziroční inflace mírně snížit; i přesto ale zůstane velmi vysoká.
 
V lednu meziroční inflace vystoupala dokonce již na 3,6 %. Inflaci táhnou nahoru ceny potravin a vedle nich stále silná domácí poptávka a vysoký růst mezd. V následujících měsících zůstane inflace vysoká, když k proinflačním vlivům se nově přidá zvýšení daní na líh a tabák. Během roku ale bude inflace slábnout, když se v ní začne více promítat slabá eurozóna a očekávané zpomalení růstu mezd. A v protiinflačním směru bude působit i situace kolem koronaviru. V únoru očekáváme oproti lednu mírně nižší cenovou hladinu (potraviny), což by v meziročním vyjádření mělo implikovat zpomalení inflace.
Ceny průmyslových výrobců se v lednu meziměsíčně zvýšily, když v tomto směru působily vyšší ceny ropy a růst mzdových nákladů firem. V únoru již ale trhy zasáhly obavy z šíření koronaviru, což se mimojiné projevilo k poklesu cen ropy, který tak v únoru bude hlavním faktorem stojícím za meziměsíčním snížením cen průmyslových výrobců.

 

Průmyslová produkce, maloobchodní tržby a obchodní bilance

Vývoj průmyslové produkce by se měl v lednu zlepšit. V dalších měsících bude záležet na vývoji kolem koronaviru. Maloobchod pokračuje v příznivých výkonech.
 
Spolu se zlepšením nálady v Německu i celé eurozóně by se měla průmyslová produkce v lednu oživit a meziměsíčně růst (meziročně menší pokles). V tuto chvíli je ale otázka, jak dlouho bude tento vývoj trvat. Pokud se uklidní situace kolem koronaviru, průmyslová produkce letos poroste zhruba o 2 %. Pokud by se ale koronavirus dále šířil Evropou a způsobil zavření továren, průmyslová produkce by v dalších mohla klesat.
Růst maloobchodních tržeb zůstává příznivý. Za tím stále stojí velmi nízká míra nezaměstnanosti a silný růst mezd. V letošním roce bude nicméně růst tržeb zpomalovat. Pokud se uklidní během následujících týdnů situace kolem koronaviru, zpomalení maloobchodu by mělo být kolem jednoho procentního bodu (letošní růst mírně pod 4 %). Pokud by se situace zhoršila, maloobchod může zpomalit výrazněji.
A koronavirus se projeví i ve vývoji obchodní bilance. V loňském roce skončila obchodní bilance ve výrazném přebytku, který se ale v letošním roce sníží. Pokud se uklidní situace s koronavirem, mohl by činit přebytek zhruba 100 mld Kč. Pokud se ale vývoj vývozů dále zhorší, přebytek bilance může být o pár desítek miliard nižší. Záležet bude také na vývoji kurzu koruny, jejíž nedávné oslabení částečně tlumí negativní dopady v zahraniční poptávce.

 

Míra nezaměstnanosti

Míra nezaměstnanosti zůstává i nadále výrazně nízká, když na trhu práce je stále silný převis poptávky po nových zaměstnancích nad jejich nabídkou. 
 
Podíl nezaměstnaných osob i míra nezaměstnanosti zůstávávají stále výrazně nízké, když poptávka po nových dostupných pracovnících stále značně převyšuje jejich nabídku. V případě podílu nezaměstnaných osob je únorový pokles dán především sezónním vlivem. Míra nezaměstnanosti (z dílny ČSÚ) je již sezónně očištěná a v únoru by měla zůstat stabilní.

 

Hrubý domácí produkt

V 1Q by česká ekonomika měla opět zrychlit, když k tomu přispějí investice firem a zahraniční poptávka. Nejistota z důvodu koronaviru je ale v tuto chvíli relativně výrazná.
 
Aktuální data naznačují, že by v prvním čtvrtletí měla česká ekonomika opět zrychlit, když v tomto směru působí především vývoj investic a zahraniční poptávky. S vývojem HDP v 1Q jsou ale spjaty dvě nejistoty. První souvisí s předzásobením obchodníků a výrobců tabákovými a alkoholickými produkty ve 4Q, což by pak jejich nákupy či produkci v 1Q snížilo. Druhý a podstatně vyšší vliv může mít koronavirus. Na začátku března, kdy vznikl tento text, továrny běží, ale je otázka, jak tento vývoj bude pokračovat v dalších týdnech.

 

Reálné mzdy

Vyšší inflace a slabší růst ekonomiky jsou hlavními faktory, které stojí za pozvolna slábnoucím růstem mezd. Ten bude pokračovat i v letošním roce.
 
Z důvodu zvyšující se inflace a horšího vývoje v eurozóně zpomaloval během loňského roku růst reálných mezd. Tento vývoj bude pokračovat i v letošním roce, kdy inflace zůstane vysoká, ale růst nominálních mezd z důvodu slabšího růstu HDP zpomalí. I tak ale bude růst reálných mezd převyšovat tempo růstu české ekonomiky a z tohoto pohledu tak zůstane vývoj na českém trhu práce příznivý.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Inflace, ČR- komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Přehled hlavních makroekonomických událostí týdne

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji stavebnictví a průmyslu

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Trochu jiná recese

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k poklesu nezaměstnanostiČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.