MAKRO Bleskovka

15:15 | E V | Diskuze

Inflace zůstává výrazně nad cílem.

Ilustrativní obrázek
Foto: public
  •  V červenci růst cenové hladiny dále zrychlil a to o 0,4 % meziměsíčně. Data jsou značně nad očekáváním trhu i nás.
  •  Za meziměsíčním růstem stály především ceny dovolených, vyšší ceny aut a alkoholických nápojů.
  •  Inflace tak zůstává vysoká, když krizový vývoj zatím příliš nereflektuje. To souvisí s rychlým oživením ekonomiky a značnou vládní podporou.

Vývoj v červenci: Cenová hladina se v červenci meziměsíčně zvýšila o 0,4 %. K tomu přispěl především sezónní vliv spojený s růstem cen dovolených a dále pak vyšší ceny alkoholických nápojů a aut. V meziročním vyjádření pak inflace činila 3,4 % a oproti červnu se o jednu desetinku zvýšila. V meziročním vyjádření je inflace ovlivněna především trhem práce a silnou domácí poptávkou z doby před nástupem krize. To je nelépe vidět na jádrové inflaci, která je nejvyšší od začátku měření (2007). Růst spotřebitelských cen tak prozatím vliv současné krize příliš nereflektuje. Důvodem je rychlé oživení české ekonomiky, avšak svou roli hrají také programy vládní podpory, jejichž cílem je udržení zaměstnanosti.

Prognóza: V průběhu následujících měsíců by měla inflace mírně zpomalovat, když hlavní příčinou bude pozvolna se zvyšující nezaměstnanost. K takovému vývoji míry nezaměstnanosti by mělo začít docházet zhruba od konce léta, a především pak od podzimu. Očekáváme tak, že poblíž 2% cíle by se měla inflace nacházet na začátku příštího roku. Riziko je ale vychýleno směrem nahoru, když v průběhu následujícího roku bude docházet k postupnému obnovování inflačních tlaků pramenících z ekonomického zotavení a obnovené poptávky domácností.

Vliv na ČNB: Dnešní data přinesla více inflační vyznění než ta z minulého měsíce, kdy inflace dosáhla meziročně 3,3 %. I tak by ale neměla postoj ČNB nijak významně ovlivnit, když z důvodu silné nejistoty s velkou pravdědobností zůstanou sazby stabilní ještě několik čtvrtletí.

Na srpnovém zasedání ponechala bankovní rada centrální banky úrokové sazby na stávající úrovni, když hlavní sazba dosahuje i nadále hodnoty 0,25 %. Argumentem pro zachování stabilních sazeb bylo zejména již probíhající oživování české ekonomiky, ale také přesvědčení, že stávající měnové podmínky se dají označit za odpovídající soudobé ekonomické situaci. Na základě naší prognózy by sazby měly setrvat beze změny také ve zbytku letošního roku, když jejich první zvýšení by ČNB mohla doručit během třetího čtvrtletí příštího roku (zhruba v srpnu). Ve zpřísňování měnových podmínek by měla měnová autorita pokračovat i v roce 2022, když se bude snažit předejít vysokým hodnotám inflace.

Rizika zůstávají významná. Ohrožení příznivého ekonomického vývoje představují především další vlny nákazy. Ty by zapříčinily výraznější pokles ekonomiky, když náš alternativní scénář zahrnuje pokles v rozsahu 10 %. V takovém případě by ČNB přistoupila k dalšímu uvolnění měnové politiky a snížila by sazby na úroveň tzv. technické nuly, kterou v českých podmínkách reprezentuje hodnota 5 bodů. Naproti tomu rychlejší nežli očekáváné oživení ekonomiky by mohlo vést k dřívější růstu úrokových sazeb, a to zhruba již v polovině příštího roku.

 

Zdroj:Nicole Gawlasová, Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi jsou nejvášnivější chataři v Evropě, na chaty a chalupy vyráží až na 8 milionů pobytů ročně

Ilustrativní obrázek

GLP představuje svůj první logistický projekt v České republice

Ilustrativní obrázek

Stále více Čechů chce bydlet kousek za městem

Ilustrativní obrázek

Jak jsou restaurace připraveny na druhou vlnu covidu

Ilustrativní obrázek

General Mills zveřejnila výsledky za 1Q, růst tržeb zpomalil, přesto překonaly očekávání

Ilustrativní obrázek

Google ve spolupráci s partnery pomůže s digitalizací českých firemČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.