MAKRO Bleskovka

15:15 | E V | Diskuze

Lednové oživení průmyslové produkce.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Průmysl v lednu meziročně poklesl o 1,4 %


V lednu vykázala průmyslová produkce meziměsíčně nárůst o 1,1 %, což meziročně znamená pokles o 1,4 %. Oproti závěru loňského roku tak došlo v lednu ke zlepšení vývoje a tato čísla lze hodnotit jako příznivá.

 

Koronavirus ovlivní až březen a pak 2Q


I pro únor lze čekat příznivý vývoj průmyslové produkce. Na úplném začátku roku se zlepšil vývoj ekonomické aktivity v Německu i celé eurozóně a to se příznivě odrazí na únorových číslech.


Od března se ale do dat bude dostávat negativní vliv koronaviru a to jak v podobě výpadku někerých součástek, které se dovážejí z Číny, tak i nižší zahraniční poptávky po českém zboží. V prvním případě jde o to, že zboží putuje po moři z Číny řadu týdnů (klidně i přes měsíc) a navíc měly české firmy část součástek na skladech. Pro březen už ale řada z nich může zaznamenat výpadky, které sníží jejich produkci. Na straně poptávky je nyní s velmi vysokou pravděpodobností eurozóna v poklesu HDP (výpadek sektoru služeb a částečně i průmyslu), což se odrazí na českých vývozech.

 

Letošní rok zůstává otevřený


V loňském roce průmyslová produkce poklesla, když k takovému vývoji přispěla slabší zahraniční poptávka a nepříliš příznivý vývoj německé ekonomiky. Prognózovat vývoj v letošním roce je značně komplikované, a to vzhledem k okolnostem, které vývoj hospodářství v současné chvíli ovlivňují. Jak bylo zmíněno, aktuální data dění spjaté s epidemíí zatím nezohledňují, a proto je nutné vyčkat na budoucí čísla, která by mohla již napovědět více.


Aktuální vývoj v eurozóně ale implikuje zhruba stagnaci jejího HDP pro letošní rok. To ale předpokládá, že od třetího čtvrtletí se eurozóna začne navracet k normálnějšímu fungování ekonomiky a znovu se rozjede sektor služeb, který je nyní výrazně zatížen.


V takovém případě by české HDP rostlo letos zhruba o jedno procento. Rizika jsou vzhledem k obtížné predikovatelnosti chování koronaviru výrazná a to obousměrně. Ale samozřejmě jsou vychýlená směrem dolů.


ČNB je nyní ve složité situaci. Na jedné straně je téměř 4% inflace; na straně druhé očekávané výrazné zpomalení ekonomiky. To sebou přinese pravděpodobně i značné zpomalení inflace, které ukáže potřebu snížit sazby. Vedle toho bude ČNB čelit i psychologickému a politickému tlaku.


Proto čekáme, že by k jednomu až dvěma snížením sazeb mohlo dojít. A to i přesto, že současné oslabení koruny (z 24,80 na 26,06) odpovídá zhruba poklesu sazeb o 100 bazických bodů. 

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář k makroekonomickým indikátorům

Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Jaké profese nejvíce ovlivní koronavirus?

Ilustrativní obrázek

Pohostinství a obchody tvoří šestinu české ekonomiky, koronaviru se ale obává i nejsilnější průmyslČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX spolu s Evropou míří do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.