Létající auta pro davy lidí. Majitel automobilky Volvo koupil firmu s létajícími auty

11:37 | Ne Ro | Diskuze

Čínská automobilka Zhejiang Geely Holding Group, která mimo jiné vlastní i značku Volvo, koupila firmu Terrafugia. Společnost Terrafugia založila čtveřice absolventů MIT, kterým se podařilo vyvinout prototyp létajícího automobilu s vertikálním vzletem i přistáním. Plánovali, že jejich létající vůz bude komerčně dostupný v roce 2023.

Foto: youtube

Popisovanou akvizicí se čínská automobilka Zhejiang Geely Holding Group rázem přidala k závodu proti několika dalším společnostem, které se taktéž snaží v co nejkratším čase přijít s prvním létajícím automobilem pro masovou výrobu.

Terrafugia jakožto společnost vznikla před deseti lety. Mezitím se jí podařilo vyvinout a sestrojit poněkud neskladnou verzi létajícího vozidla "Transition", které nemělo složitelná křídla, zato mohlo za jízdy vzlétnout. Jeho vzletová i přistávací dráha tedy byla - podobně jako u většiny letadel - horizontální. Terrafugia uvádí, že jejich vozidlo Transition již odpovídá platným právním předpisům a lze si ho objednat proti složení kauce ve výši 10 tisíc USD.

Zdroj: youtube

Zpráva z Electrek uvádí, že společnost Terrafugia v loňském roce dokonce vyvinula už i elektrickou verzi létajícího vozidla s označením TF-X. Toto vozidlo má údajně schopnost vertikálního vzletu i přistání, podobně jak to známe u helikoptéry. Dojezd vozidla prý činí 500 mil.

Li Shufu, zakladatel a předseda představenstva společnosti Zhejiang Geely Holding Group, k akvizici firmy Terrafugia uvedl, že její pracovníci jsou skálopevně přesvědčeni o tom, že se jim podaří zhmotnit svou vizi létajícího auta, čímž by vznikla "naprostá mobilita". Li Shufu považuje akvizici Terrafugia za doklad o tom, že jejich přesvědčení a vizi též sdílí. Proto přislíbil plnou podporu pro rozvoj aktivit Terrafugia, která bude nyní mít podporu velké čínské automobilky a těšit se ze vzniklých synergií.

Létající auta pro davy lidí

Odmyslíme-li si legislativní bolehlav, jenž létající auta jednoho dne beztak způsobí, jde v případě létajících aut o skvělou myšlenku, která žene mnoho vývojářů vpřed. Vyvinout svá vlastní létající auta se snaží Uber ve spolupráci s NASA, Toyota či dokonce DeLorean, společnost stojící za létajícím autem filmů Zpátky do budoucnosti.

Známý ruský výrobce zbraní Kalašnikov už představil svůj vlastní prototyp létajícího vozidla. Malá holandská firma PAV-V prohlásila, že plánuje uskutečnit cestu kolem světa ve svém vlastním létajícím autě.

Podle informací, které má Electrek k dispozici, dojde po akvizici společnosti Terrafugia k ztrojnásobení počtu jejích zaměstnanců, přičemž ve stanovené dvouletce se píše, že by se její první létající automobil měl dostat na trh už v roce 2019. A první létající vůz z vertikální vzletovou dráhou i přistáváním by se měl začít prodávat od roku 2023.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi vyvinuli unikátní rychlonabíječky pro elektromobily. Infrastrukturu dobíjecích stanic chtějí budovat celosvětově

Ilustrativní obrázek

Americká cla na auta by ohrozila až 0,4 % českého HDP

Ilustrativní obrázek

Hrozba vyšších cel na evropské automobily se stupňuje

Ilustrativní obrázek

Volkswagen souhlasí s pokutou 1 mld. EUR od německé prokuratury kvůli emisnímu podvodu

Ilustrativní obrázek

Německý regulátor údajně odhalil nedovolené funkce softwaru v dieselových autech Daimleru

Ilustrativní obrázek

Esúvečka válcují konkurenci. A bude to tak i dálČti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akcie ztrácely, výjimkou byly akcie v Hongkongu a Shanghai

Ilustrativní obrázek

ECB upřesní, kdy plánuje zvyšovat úrokové sazby

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely páteční obchodování na záporné nule

Ilustrativní obrázek

V USA v hlavní roli opět Trump; hlavní indexy na kladné nule, Nasdaq mírně v plusu

Ilustrativní obrázek

CETV odhad výsledků: Dlouhodobě silný druhý kvartál potvrdí úspěšný růst z loňského roku

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v závěru týdne oslabil takřka o jedno procento

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.