Maďarská centrální banka ponechala sazby beze změny

08:32 | fa ra | Diskuze

Maďarský forint včera ztratil pouze 0,1 % (na 307 HUF/EUR) a i nadále se držel poblíž nejsilnějších úrovní za posledních sedm měsíců. Maďarská centrální banka prohlásila, že je připravena v březnu dále uvolnit měnové podmínky, pokud tato potřeba vyplyne z březnové inflační zprávy. Spíše než o snížení klíčové úrokové sazby by se však jednalo o využití nekonvenčních nástrojů měnové politiky.

Foto: Dávid Kótai

V minulých měsících již centrální banka rozhodla, že bude například snižovat objem prostředků nabízených v aukcích 14denních depozitních facilit, zvýší nabízené objemy úrokových swapů o 20 %, snížila O/N sazbu. Všechna tato opatření vytvářejí tlak na pokles úrokových sazeb a především motivují banky k nákupům domácích vládních dluhopisů, což v konečném důsledku vede i k poklesu závislosti na externím financování. Polský zlotý během včerejšího obchodování ztratil 0,3 %, když oslabil na 4,37 PLN/EUR.

Kurz koruny se včera v dopoledních hodinách krátce podíval k hladině 27,08 CZK/EUR. Odpoledne však své ztráty zkorigoval a zamířil zpět k úrovni 27,03 CZK/EUR. Vliv cen průmyslových výrobců (které se v lednu propadly o 1,6 % m/m, největší pokles od listopadu 2008) tedy dlouho nevydržel.

V České republice bude dnes zveřejněna důvěra v domácí ekonomiku. Ta se v posledních měsících díky dobré kondici domácí ekonomiky šplhá nahoru. Zvyšuje se jak důvěra podnikatelů, tak i spotřebitelů a ani únor by z tohoto trendu nemusel vybočit.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.