Lukrativních míst pro bydlení ubývá, staronovým trendem jsou klidné lokality dobře dostupné metropolím. Za půl roku vzrostl zájem o 15 %

16:16 | E V | Diskuze

Dlouhodobě roste zájem o bydlení v Praze i v jejím okolí a spolu s ním i cena domů a bytů.

Ilustrativní obrázek
Foto: Getberg

Postupně se rozšiřující prstenec několika desítek kilometrů nejdostupnějších obcí kopíruje růst zájmu o byty v hlavním městě, ale má ještě něco navíc. Vychází vstříc trendu bydlení mimo metropoli a koronakrize přinesla další argument pro bydlení kousek od přírody. 

„V posledních šesti měsících sledujeme další vlnu růstu zájmu o nemovitosti v blízkosti hlavního města o 15 %. Zájemci, kteří se rozhodují mezi Prahou a okolím, častěji vybírají bydlení za městem,“ uvádí na základě analýzy poptávky Jiří Švec z Evropa Realitní kancelář. Přitom zájem o tyto lokality roste dlouhodobě a ve srovnání s rokem 2015 je o 28 % vyšší. 

Ceny nemovitostí v hlavním městě rostou již mnoho let a nejrychleji v ČR. Řada lidí se tak rozhodla, že než na hranici svých možností pořizovat byt v Praze, půjde raději kousek za město. Stále platí, že za cenu pražského bytu lze pořídit za Prahou dům se zahradou. Další vlnu růstu zájmu o nemovitosti okolo hlavního města eskalovala karanténní opatření vlády. 

Středočeská města nacházející se do 30 kilometrů od Prahy v posledních letech zaznamenávají růst zájmu o nemovitosti a s tím spojený příliv obyvatel. „S tím, jak ceny přímo v metropoli vystoupaly do ještě nedávno nepředstavitelných výšin, se trend stěhování za její hranice ještě umocnil. Města jako Říčany, Strančice či Jesenice tak procházejí překotným rozvojem,“ říká Jiří Bonk, ředitel stavební společnosti Wirtuuu. 

Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, navíc jsou vlivem opatření ČNB pro lidi hůře dostupné hypoteční úvěry, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste. Lze podle něho sledovat, že především podél dálnice se rozšiřuje vzdálenost, odkud jsou lidé ochotni do města dojíždět.

 

Větší zájem je o bydlení poblíž železničních zastávek 

V oblastech poblíž železničních stanic je patrné, že zde je o nemovitosti výrazně větší zájem, a ty pak stojí až o 20 procent více než jinde. „Železniční zastávka se stává epicentrem, které mění ceny nemovitostí stejným způsobem jako v Praze stanice metra. A troufám si tvrdit, že jsme teprve na začátku. Městské nájemní i prodejní ceny přestávají pro mnohé zájemce dávat smysl,“ tvrdí Hendrik Meyer, výkonný ředitel portálu Bezrealitky, který na českém trhu pokrývá pětinu všech prodejů a pronájmů.

 

Karanténa zájem ještě zvýšila 

Koronavirová pandemie ovlivnila i nemovitostní trh. A jedním z důsledků je i další posílení poptávky po bydlení v příměstských oblastech. „V okolí Prahy je patrný růst zájmu zejména v Říčanech, Strančicích a okolí. Lidé oceňují, že zde v případě plošné karantény nezůstanou zavření v bytě uvnitř města,“ uvádí ředitel společnosti Getberg Egor Khlebnikov. Jako příklad oblíbené lokality na okraji Prahy uvádí Strančice, ve kterých je možné zůstat v dosahu velkoměsta, a přitom žít v klidu venkova. Právě tam Getberg začíná budovat novým projekt rezidenčního bydlení East Gardens. 

Rostoucí poptávku po nemovitostech i značné populační přírůstky lze sledovat i v dalších městech na dosah Prahy, například v Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Unhošti, Černošicích či Berouně.

 

 

 

 

Zdroj:Petr Jarkovský, ASPEN.PR s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zrušení stropů na výši nájemného v Berlíně

Ilustrativní obrázek

Hypotéky budou zdražovat. I tak jsou nemovitosti dobrou investicí

Ilustrativní obrázek

Digitální hypotéka je tu: poprvé v Česku si klienti Monety sjednali novou hypotéku na dálku a plně online

Ilustrativní obrázek

Ceny nemovitostí porostou v průměru o 5%

Ilustrativní obrázek

Češi kvůli pandemii žádají stát o pomoc s bydlením

Ilustrativní obrázek

Trh stavebních prací poklesne o 1,4 %Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.