Loňský rok přinesl v českém podnikání rekord: Vzniklo a zaniklo nejvíce firem v historii

09:03 | fa ra | Diskuze

V České republice loni vzniklo 32.557 obchodních společností, což je meziroční nárůst o 12 procent. Zaniklo 12.100 firem, meziročně o 38 procent více. Počet vzniklých i zaniklých společností byl nejvyšší v historii Česka, vyplývá z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

Ilustrativní obrázek
Foto: justice.cz

"Pokud se na nárůst počtu nově vzniklých a zaniklých společností podíváme z pohledu meziroční dynamiky, zjistíme, že počet zaniklých společností se zvyšuje rychleji než počet nových. Počet nových společností na jednu zaniklou se tak postupně snižuje," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. V Česku je zhruba půl milionu obchodních společností.

Nejvíce nových společností vzniklo v březnu 2017, a to 3451. Nejméně jich vzniklo v červenci, kdy bylo založeno 1920 společností. Nejvíce zániků firem se uskutečnilo v listopadu, 1319. Nejméně firem naopak činnost ukončilo v únoru, konkrétně 859.

Nejvíce firem loni vzniklo v odvětví profesní, vědecké a technické činnosti, celkem 7361. Následoval obchod, ve kterém vzniklo 6978 obchodních společností, a nakládání s nemovitostmi se 4079 novými společnostmi. Nejvíce společností zaniklo v obchodu (4278), v nakládání s nemovitostmi (2419) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (1272).

Nejvíce obchodních společností vzniklo i zaniklo ve velkých regionálních centrech a jejich okolí. V Praze vzniklo 14.499 společností, v Jihomoravském kraji 4131 a v Moravskoslezském kraji 2587. Zároveň v Praze zaniklo 6071 společností a v Jihomoravském kraji 1399. Třetí největší počet firem zanikl na Ústecku, 718 společností.

Zároveň klesl loni podíl bankrotů na zánicích firem. Bankroty činily 6,4 procenta všech zániků obchodních společností. "Až do roku 2014 se bankroty podílely na zánicích obchodních společností více než jednou pětinou. Výraznější pokles pod hranici 20 procent jsme zaznamenali až v roce 2015 a v roce 2017 se poprvé tento podíl snížil pod deset procent," upozornila Kameníčková.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak hodnotí zástupci firem napříč segmenty rok 2020. A co očekávají od roku 2021

Ilustrativní obrázek

Svět potřebuje podniky, které se nebojí převzít zodpovědnost a hledají vyšší smysl své existence

Ilustrativní obrázek

Nejoblíbenějším nástrojem pro externí financování malých a středních firem je leasing

Ilustrativní obrázek

Největší rizika podnikání: znehodnocení značky, počítačová kriminalita a ekonomické zpomalení

Ilustrativní obrázek

Zásady pro úspěšnou expanzi do NěmeckaČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela ve ztrátě

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes padaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ve výraznějších ztrátách

Ilustrativní obrázek

DAX roste v čele s automobilkami po doporučení pro Volkswagen a prvních výsledcích Stellantis

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.