Lithium

Rate this post

Těžba lithia: Fakta a čísla, která potřebujete vědět Elektromobily mohou významně přispět k ochraně životního prostředí. Těžba lithia, které se používá pro jejich baterie, je ale často předmětem kritiky. Debata se týká těžby surovin domovská stránka v solných pouštích Jižní Ameriky. Zde jsou některé údaje, pokuste se objasnit.

Kolik lithia je na světě potřeba? Globální trh s lithiem alkalického kovu rychle roste. Mezi lety 2008 a 2018 se celková roční produkce hlavních producentských zemí zvýšila z 25 400 na 85 000 tun. Jedním z nejdůležitějších motorů růstu bylo jeho použití v bateriích elektrických vozidel, ale lithium se používá také v bateriích počítačů a chytrých telefonů, stejně jako ve sklářském a keramickém průmyslu. Kde je nejdostupnější?

Největší dosud známé zásoby lithia má Chile s 8 miliony tun

následuje Austrálie s 2,7 miliony tun, Argentina s 2 miliony a Čína s 1 milionem. Místo Evropy je v Portugalsku malé množství.

Globální zásoby se odhadují na přibližně 14 milionů tun, tedy 165násobek objemu produkce v roce 2018. Kde se nejvíce těží?

Podle údajů Geologického průzkumu Spojených států byla v roce 2018 hlavním dodavatelem lithia Austrálie s 51 000 tunami před Chile (16 000), Čínou (8 000) a Argentinou (6 200). Tyto národy jsou těmi, které historicky dominovaly scéně, přičemž Austrálie v posledních letech získala náskok před Chile. Jak se mění metody extrakce?

Největší dosud známé zásoby lithia má Chile s 8 miliony tun

Lithium, které pochází z Austrálie, se těží v dolech, zatímco v Chile a Argentině se nachází ve slaných pouštích, takzvaných slaništích. V druhém případě je ve vodě podzemních solných jezer přítomno lithium, které je vynášeno na povrch a odpařováno ve velkých nádržích. Výsledný solný roztok se dále zpracovává, dokud není lithium připraveno k použití. Proč je těžba lithia kritizována?

Dotazy na těžbu lithia v solných pánvích jsou na denním pořádku. V některých oblastech si obyvatelé stěžují na nárůst sucha, které zatěžuje chovy hospodářských zvířat nebo způsobuje vysychání vegetace. Odborníci stále nevědí, zda dlouhodobé sucho skutečně souvisí a do jaké míry s těžbou lithia.

Jisté je, že k výrobě lithia není potřeba pitná voda; otázkou je, do jaké míry vede těžba slané vody k přílivu sladké vody a jak to ovlivňuje vodonosné vrstvy, které se nacházejí na okraji solných pánví.

Výzkum pokračuje, ale například v poušti Atacama v Chile dosud nebylo shromážděno dostatek údajů o podzemních vodách. Kromě toho je třeba vzít v úvahu i další faktory, jako je těžba mědi, cestovní ruch, zemědělství a změna klimatu.

Odkud pochází lithium používané koncernem Volkswagen?

Koncern Volkswagen úzce spolupracuje s výrobci baterií, abychom zajistili, že budeme používat lithium extrahované udržitelným způsobem v celém dodavatelském řetězci.

Loni Skupina podepsala memorandum o porozumění s čínskou společností Gangfeng, která těží lithium z několika dolů v Austrálii. Lithium z Chile se používá také pro elektromobily Volkswagen.

Podle laureáta Nobelovy ceny M. Stanleyho Whittinghama, který položil vědecký základ pro dnes používané baterie, “lithium bude i nadále důležité po dalších 10-20 let.” Očekává se přitom, že počet elektromobilů bude nadále růst: samotný koncern Volkswagen si klade za cíl uvést do roku 2029 na silnice zhruba 26 milionů elektromobilů.

Ale opět z dlouhodobého hlediska bude mnoho surovin recyklováno, což sníží potřebu těžit „nové“ lithium. Tento proces však nebude mít velkou váhu až do roku 2030, kdy budou použité baterie „vráceny“ na konci životního cyklu vozu ve velkém množství.

V internetovém periodiku „The Conversation“ vyšel zajímavý článek o závislosti obnovitelných zdrojů na neobnovitelných materiálech. Zde je shrnutí.

Obnovitelná energie je obecně považována za dlouhodobé řešení změny klimatu. Je tu však problém: obnovitelná energie závisí na přírodních zdrojích, které na planetě Zemi existují v pevném množství a jsou z velké části neobnovitelné. Problematika prvků vzácných zemin, používaných v mnoha technologiích včetně solárních panelů a baterií, je dobře známá. I když tyto položky nejsou vždy tak vzácné, jak název napovídá, jsou omezené a neobnovitelné. Také u Pouze jedna země, Čína, má v současnosti monopol na výrobu většiny těchto prvků, což vyvolává otázku energetické bezpečnosti.

Ale kromě vzácných zemin existují i jiné neobnovitelné materiály používané pro obnovitelné zdroje energie – a lithium je toho dobrým příkladem. Protože je vysoce reaktivní a relativně lehké, je lithium ideální pro použití v bateriích. A schopnost ukládat velké množství energie je pro obnovitelnou energii rozhodující, protože slunce a vítr jsou i přerušovaný.

Důležitá aplikace lithia je v bateriích elektrických a hybridních vozidel

Tato vozidla mají jistě velký potenciál snížit emise oxidu uhličitého, ale z dlouhodobého hlediska bude jejich životaschopnost zpochybněna používáním lithia v jejich bateriích.

Rychlý výpočet ukazuje, že pokud by všechna konvenční auta (ta, která používají benzín/plyn nebo naftu) byla nahrazena elektromobily, světu by lithium došlo přibližně za pět desetiletí.

US Geological Survey odhaduje, že v současné době existuje na celém světě 14 milionů tun prokázaných zásob lithia. Baterie kompaktního elektromobilu (Nissan Leaf) dnes spotřebuje asi 4 kg lithia. To znamená, že k výrobě dostatečného množství elektromobilů, které by nahradily lithia, by bylo ročně potřeba asi 250 000 tun lithia.

Důležitá aplikace lithia je v bateriích elektrických a hybridních vozidel

Těžba lithia: Fakta a čísla, která potřebujete vědět

Elektromobily mohou významně přispět k ochraně životního prostředí. Těžba lithia, které se používá pro jejich baterie, je ale často předmětem kritiky. Debata se týká těžby surovin ve slaných pouštích Jižní Ameriky. Zde jsou některé údaje, pokuste se objasnit. Kolik lithia je na světě potřeba?

Globální trh s lithiem alkalického kovu rychle roste. Mezi lety 2008 a 2018 byla celková roční produkce hlavních producentských zemí 25 400 a 85 000 tun. Jedním z nejdůležitějších růstových faktorů bylo jeho použití pro baterie elektrických vozidel, ale lithium se používá také pro baterie počítačů a chytrých telefonů, stejně jako ve sklářském a keramickém průmyslu. Kde je nejdostupnější?

Chile má s 8 miliony tun největší zásoby lithia, jaké dnes známe, následuje Austrálie s 2,7 miliony tun, Argentina s 2 miliony a Čína s 1 milionem. Místo Evropy je v Portugalsku malé množství. Globální zásoby se odhadují na zhruba 14 milionů tun, což je 165 procent objemu produkce v roce 2018. Kde se nejvíce těží?

Podle údajů Geologického průzkumu Spojených států byla v roce 2018 hlavním dodavatelem lithia Austrálie s 51 000 tunami před Chile (16 000), Čínou (8 000) a Argentinou (6 200).

Tyto národy jsou těmi, které historicky mají scénu, přičemž Austrálie v posledních letech získala náskok před Chile. Jak se mění metody extrakce?

Lithium, které pochází z Austrálie, se těží v dolech, zatímco v Chile a Argentině se nachází ve slaných pouštích, takzvaných solných pánvích. V druhém případě je ve vodě podzemních solných jezer přítomno lithium, které je vynášeno na povrch a odpařováno ve velkých nádržích.

Výsledný solný roztok se poté zpracovává

dokud není lithium připraveno k použití. Proč je těžba lithia kritizována?

Dotazy na těžbu lithia v solných pánvích jsou na denním pořádku. V některých oblastech si obyvatelé stěžují na nárůst sucha, které zatěžuje chovy hospodářských zvířat nebo způsobuje vysychání vegetace. Pro odborníky zatím není jasné, zda dlouhodobé sucho skutečně souvisí a do jaké míry s těžbou lithia.

Výsledný solný roztok se poté zpracovává

Jisté je, že k výrobě lithia není potřeba pitná voda

problémem je, do jaké míry vede těžba slané vody k přílivu sladké vody a jak to ovlivňuje vodonosné vrstvy, které leží na okrajích solných pánví.

Výzkum pokračuje, ale například v poušti Atacama v Chile dosud nebylo shromážděno dostatek údajů o podzemních vodách. Kromě toho by měly být brány v úvahu i další faktory, jako je těžba mědi, cestovní ruch, zemědělství a změna klimatu.

Odkud pochází lithium používané koncernem Volkswagen?

Koncern Volkswagen úzce spolupracuje s výrobci baterií, aby bylo zajištěno udržitelné využívání extraktu lithia v celém dodavatelském řetězci. Loni Skupina podepsala memorandum o porozumění s čínskou společností Gangfeng, která těží lithium v Austrálii. Lithium z Chile se používá také pro elektromobily Volkswagen. Tvrdí nositel Nobelovy ceny M. Stanley Whittingham, který položil vědecké základy