Listopad přinesl obchodníkům nadprůměrné výdělky

13:15 | E V | Diskuze

Maloobchodní tržby pokračovaly v listopadu v nadprůměrném růstu. Vydělal především obchod s nepotravinářským zbožím, dařilo se však i obchodníkům s potravinami. Vše nasvědčuje tomu, že Vánoce loni byly opravdu bohaté.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Statistiky maloobchodních tržeb překonaly očekávání i v listopadu, kdy obchodníci zvýšili své tržby o 6,1 % meziročně. Očištěny o kalendářní efekty, kdy spotřebitelé měli o jeden den k nakupování více než rok před tím, vzrostly o solidních 5 % meziročně, přičemž jenom oproti říjnu se zvýšily o 1,4 %. Dařilo se jak prodejcům s nepotravinářským (8,9 % y/y), tak i potravinářským zbožím (2,8 % y/y). Ti si dokonce připsali solidních 2,7 % oproti říjnu, za čímž můžeme vidět jak listopadový pokles cen potravin (-1,1 % m/m), tak i zvýšenou poptávku po potravinách kvůli nadcházejícím svátkům.

Domácnosti v listopadu pokračovaly s přípravou na Vánoce. Tradičně se nejvíce vedlo prodejcům přes internet (22,6% y/y), kterým pomohla i přítomnost slevových akcí Black Friday a následného Cyber Monday. Jejich tržby rostou ale až na malé výjimky prakticky nepřetržitě dvouciferným tempem už od roku 2012. Podobně se v listopadu dařilo také prodejcům elektroniky (11,7%), spotřebitelé projevili zvýšený zájem i o kulturu a rekreace (6,4%).

Za vyšším spotřebitelským apetitem můžeme i nadále vidět rostoucí kupní sílu, ke které minulý rok přispěla rekordně nízká nezaměstnanost a solidně rostoucí mzdy. Podle našeho odhadu si spotřebitelé za své výplaty loni mohli v průměru koupit o 6 % více zboží a služeb než v roce 2017. Letos už reálné mzdy tak rychle neporostou, přesto jejich téměř 4% dynamika zůstane nad dlouhodobým průměrem. Přesto vysoká důvěra spotřebitelů v ekonomiku a jejich optimistická očekávání ukazují, že spotřeba domácností zůstane tahounem české ekonomiky i nadále.

Zdroj:Monika Junicke, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Růst české ekonomiky v 1. čtvrtletí pokračoval

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 14.6.2019

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v záporu

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled: 14/06/19

Ilustrativní obrázek

Pohyb obyvatelstva - 1. čtvrtletí 2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Češi věří penzijním fondům. Neznalostí se ale připravují o podporu od státu

Ilustrativní obrázek

Akcie německé aerolinky Lufthansa se utápí hluboko v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Sektor konopí jako investice

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.