Lidé vylepšení umělou inteligencí jsou již za rohem, shodují se představitelé technologických společností i globální politická elita

12:43 | wa pe | Diskuze

V minulém týdnu se v Dubaji setkaly na World Government Summit technologické, podnikatelské i politické špičky, aby debatovaly nad globálními výzvami pro následující desetiletí. Jedním z hlavních témat byla také umělá inteligence a její dopady na společnost. 

Ilustrativní obrázek
Foto: BrotherUK

Mezi účastníky summitu jsme mohli zahlédnout představitele OSN, OECD či neziskových organizací jako Institut pro elektrotechnické a elektronické inženýrství (IEEE) nebo Asociace pro rozvoj umělé inteligence (AAAI). Nechyběli samozřejmě ani zástupci největších technologických korporací jako IBM, Microsoft, Facebook a Amazon.   

Mezi témata souvisejícími s umělou inteligencí na konferenci patřila otázka jejího možného nabytí vědomí či nebezpečí, které představují dnes používané algoritmy pro soukromí lidí. Patrně největší zájem však přitáhl příspěvek o augmentaci lidí umělou inteligencí. Ta již dnes není pouhou teorií a smělou vizí, každý uživatel sociální sítě Facebook dnes umělou inteligenci využívá například pro efektivnější filtrování mediálního obsahu a příspěvků přátel. Stejně tak nám umělá inteligence pomáhá třídit výsledky vyhledávání v internetových vyhledávačích jako Google a další. Umělá inteligence si dnes již poradí i s kontrolou komplexních právních dokumentů, jakými jsou obchodní smlouvy. Společnosti jako LawGeex podobné produkty s úspěchem nabízejí na trhu. Především s administrativou dnes umělá inteligence pomáhá ve zdravotnictví, výjimkou však nejsou ani algoritmy schopné přesné diagnostiky například nádorových onemocnění či asistence u chirurgických zákroků.  Všechny tyto a další příklady ukazují, jakým způsobem ovlivňuje umělá inteligence možnosti dnešních lidí.

Do budoucna se předpokládá využívání mozkových implantátů, které by byly přímo připojené na vzdálená úložiště s umělou inteligencí. Uživatelé by tak svůj Google nosili všude s sebou i bez chytrého telefonu, jak je tomu dnes. Snadno představitelná je i nositelná elektronika například ve formě sluchátek, která uživateli poskytují překlad z cizích jazyků v reálném čase. Uvažuje se například také nad chytrými kontaktními čočkami schopnými měřit úrovně glukózy u diabetiků. Pokročilá umělá inteligence by se měla v následujících desetiletích ujmout nudné opakující se vysoce formalizované práce, a umožnit tak lidem věnovat se tvořivé činnosti. Ať už je to vyplňování daňových přiznání či jiných formulářů, umělá inteligence je schopna takovýchto úkonů za zlomek času a s nižší pravděpodobností chyby než lidé. 

Skupina pro umělou inteligenci se shodla, že jednotlivé vlády nesmí před vývojem na tomto poli zavírat oči, a naopak by se měly aktivně účastnit na vývoji, užití a regulaci této technologie. Jinak by se mohlo stát, že ve svém pochopení umělé inteligence a jejích dopadů zaostanou za soukromým sektorem, což by mohlo mít potenciálně závažné negativní důsledky.

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Průzkum IBM: Obyvatelé střední Evropy důvěřují umělé inteligenci

Ilustrativní obrázek

Zámořské indexy smíšeně, technologie pod taktovkou Applu a Amazonu (-3,6%) výrazněji ztrácí

Ilustrativní obrázek

Komentář k výsledkům: Google nenaplnil očekávání investorů

Ilustrativní obrázek

Společnost Alphabet vydala výsledek svého hospodaření za 3Q FY 2018

Ilustrativní obrázek

Firemní výsledky pro tento týden: Amazon, Alphabet, Microsoft, McDonald’s, Visa, Daimler či DBK

Ilustrativní obrázek

IBM za 3Q zklamal na úrovni nových businessůČti více
Ilustrativní obrázek

Komodity investory přitahují, přesto sázka na ně mnohým nevychází

Ilustrativní obrázek

Euro odepsalo dnešní zisky během tiskové konference prezidenta ECB

Ilustrativní obrázek

Vývoj měnových párů: Euro oslabuje o 0,05 % na EUR/CZK 25,83

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-0,63 %), měď (+0,97 %), pšenice (+0,71 %)

Ilustrativní obrázek

USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 7. prosinci poklesly méně, než se očekávalo

Ilustrativní obrázek

UniCredit doporučuje spekulovat do konce roku na oslabení koruny

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.