Lidé vylepšení umělou inteligencí jsou již za rohem, shodují se představitelé technologických společností i globální politická elita

12:43 | wa pe | Diskuze

V minulém týdnu se v Dubaji setkaly na World Government Summit technologické, podnikatelské i politické špičky, aby debatovaly nad globálními výzvami pro následující desetiletí. Jedním z hlavních témat byla také umělá inteligence a její dopady na společnost. 

Ilustrativní obrázek
Foto: BrotherUK

Mezi účastníky summitu jsme mohli zahlédnout představitele OSN, OECD či neziskových organizací jako Institut pro elektrotechnické a elektronické inženýrství (IEEE) nebo Asociace pro rozvoj umělé inteligence (AAAI). Nechyběli samozřejmě ani zástupci největších technologických korporací jako IBM, Microsoft, Facebook a Amazon.   

Mezi témata souvisejícími s umělou inteligencí na konferenci patřila otázka jejího možného nabytí vědomí či nebezpečí, které představují dnes používané algoritmy pro soukromí lidí. Patrně největší zájem však přitáhl příspěvek o augmentaci lidí umělou inteligencí. Ta již dnes není pouhou teorií a smělou vizí, každý uživatel sociální sítě Facebook dnes umělou inteligenci využívá například pro efektivnější filtrování mediálního obsahu a příspěvků přátel. Stejně tak nám umělá inteligence pomáhá třídit výsledky vyhledávání v internetových vyhledávačích jako Google a další. Umělá inteligence si dnes již poradí i s kontrolou komplexních právních dokumentů, jakými jsou obchodní smlouvy. Společnosti jako LawGeex podobné produkty s úspěchem nabízejí na trhu. Především s administrativou dnes umělá inteligence pomáhá ve zdravotnictví, výjimkou však nejsou ani algoritmy schopné přesné diagnostiky například nádorových onemocnění či asistence u chirurgických zákroků.  Všechny tyto a další příklady ukazují, jakým způsobem ovlivňuje umělá inteligence možnosti dnešních lidí.

Do budoucna se předpokládá využívání mozkových implantátů, které by byly přímo připojené na vzdálená úložiště s umělou inteligencí. Uživatelé by tak svůj Google nosili všude s sebou i bez chytrého telefonu, jak je tomu dnes. Snadno představitelná je i nositelná elektronika například ve formě sluchátek, která uživateli poskytují překlad z cizích jazyků v reálném čase. Uvažuje se například také nad chytrými kontaktními čočkami schopnými měřit úrovně glukózy u diabetiků. Pokročilá umělá inteligence by se měla v následujících desetiletích ujmout nudné opakující se vysoce formalizované práce, a umožnit tak lidem věnovat se tvořivé činnosti. Ať už je to vyplňování daňových přiznání či jiných formulářů, umělá inteligence je schopna takovýchto úkonů za zlomek času a s nižší pravděpodobností chyby než lidé. 

Skupina pro umělou inteligenci se shodla, že jednotlivé vlády nesmí před vývojem na tomto poli zavírat oči, a naopak by se měly aktivně účastnit na vývoji, užití a regulaci této technologie. Jinak by se mohlo stát, že ve svém pochopení umělé inteligence a jejích dopadů zaostanou za soukromým sektorem, což by mohlo mít potenciálně závažné negativní důsledky.

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Google zaplatí 550 milionů USD za podíl v čínské JD.com

Ilustrativní obrázek

ECB a konsolidace mediálního světa

Ilustrativní obrázek

Microsoft oznámil výši dividendy

Ilustrativní obrázek

Vietnam schválil zákon o kybernetické bezpečnosti. Dotkne se Facebooku i Googlu

Ilustrativní obrázek

Facebook přiznal, že sdílel data s čínskými producenty telefonů

Ilustrativní obrázek

Microsoft koupí vývojářskou síť GitHub za 7,5 mld. USDČti více
Ilustrativní obrázek

OPEC bude údajně na vídeňské schůzce debatovat o postupném zvýšení těžby o 300 až 600 tisíc barelů

Ilustrativní obrázek

Červnové PMI by již měly naznačit stabilizaci

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská holubice

Ilustrativní obrázek

EUR/USD: Dolar zůstává silný

Ilustrativní obrázek

Zvýší letos FED sazby 3x nebo 4x?

Ilustrativní obrázek

Vývoj britské ekonomiky slabý

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.