Mezi účastníky summitu jsme mohli zahlédnout představitele OSN, OECD či neziskových organizací jako Institut pro elektrotechnické a elektronické inženýrství (IEEE) nebo Asociace pro rozvoj umělé inteligence (AAAI). Nechyběli samozřejmě ani zástupci největších technologických korporací jako IBM, Microsoft, Facebook a Amazon.
Mezi témata souvisejícími s umělou inteligencí na konferenci patřila otázka jejího možného nabytí vědomí či nebezpečí, které představují dnes používané algoritmy pro soukromí lidí. Patrně největší zájem však přitáhl příspěvek o augmentaci lidí umělou inteligencí. Ta již dnes není pouhou teorií a smělou vizí, každý uživatel sociální sítě Facebook dnes umělou inteligenci využívá například pro efektivnější filtrování mediálního obsahu a příspěvků přátel. Stejně tak nám umělá inteligence pomáhá třídit výsledky vyhledávání v internetových vyhledávačích jako Google a další. Umělá inteligence si dnes již poradí i s kontrolou komplexních právních dokumentů, jakými jsou obchodní smlouvy. Společnosti jako LawGeex podobné produkty s úspěchem nabízejí na trhu. Především s administrativou dnes umělá inteligence pomáhá ve zdravotnictví, výjimkou však nejsou ani algoritmy schopné přesné diagnostiky například nádorových onemocnění či asistence u chirurgických zákroků. Všechny tyto a další příklady ukazují, jakým způsobem ovlivňuje umělá inteligence možnosti dnešních lidí.
Do budoucna se předpokládá využívání mozkových implantátů, které by byly přímo připojené na vzdálená úložiště s umělou inteligencí. Uživatelé by tak svůj Google nosili všude s sebou i bez chytrého telefonu, jak je tomu dnes. Snadno představitelná je i nositelná elektronika například ve formě sluchátek, která uživateli poskytují překlad z cizích jazyků v reálném čase. Uvažuje se například také nad chytrými kontaktními čočkami schopnými měřit úrovně glukózy u diabetiků. Pokročilá umělá inteligence by se měla v následujících desetiletích ujmout nudné opakující se vysoce formalizované práce, a umožnit tak lidem věnovat se tvořivé činnosti. Ať už je to vyplňování daňových přiznání či jiných formulářů, umělá inteligence je schopna takovýchto úkonů za zlomek času a s nižší pravděpodobností chyby než lidé.
Skupina pro umělou inteligenci se shodla, že jednotlivé vlády nesmí před vývojem na tomto poli zavírat oči, a naopak by se měly aktivně účastnit na vývoji, užití a regulaci této technologie. Jinak by se mohlo stát, že ve svém pochopení umělé inteligence a jejích dopadů zaostanou za soukromým sektorem, což by mohlo mít potenciálně závažné negativní důsledky.