Lidé vylepšení umělou inteligencí jsou již za rohem, shodují se představitelé technologických společností i globální politická elita

12:43 | wa pe | Diskuze

V minulém týdnu se v Dubaji setkaly na World Government Summit technologické, podnikatelské i politické špičky, aby debatovaly nad globálními výzvami pro následující desetiletí. Jedním z hlavních témat byla také umělá inteligence a její dopady na společnost. 

Ilustrativní obrázek
Foto: BrotherUK

Mezi účastníky summitu jsme mohli zahlédnout představitele OSN, OECD či neziskových organizací jako Institut pro elektrotechnické a elektronické inženýrství (IEEE) nebo Asociace pro rozvoj umělé inteligence (AAAI). Nechyběli samozřejmě ani zástupci největších technologických korporací jako IBM, Microsoft, Facebook a Amazon.   

Mezi témata souvisejícími s umělou inteligencí na konferenci patřila otázka jejího možného nabytí vědomí či nebezpečí, které představují dnes používané algoritmy pro soukromí lidí. Patrně největší zájem však přitáhl příspěvek o augmentaci lidí umělou inteligencí. Ta již dnes není pouhou teorií a smělou vizí, každý uživatel sociální sítě Facebook dnes umělou inteligenci využívá například pro efektivnější filtrování mediálního obsahu a příspěvků přátel. Stejně tak nám umělá inteligence pomáhá třídit výsledky vyhledávání v internetových vyhledávačích jako Google a další. Umělá inteligence si dnes již poradí i s kontrolou komplexních právních dokumentů, jakými jsou obchodní smlouvy. Společnosti jako LawGeex podobné produkty s úspěchem nabízejí na trhu. Především s administrativou dnes umělá inteligence pomáhá ve zdravotnictví, výjimkou však nejsou ani algoritmy schopné přesné diagnostiky například nádorových onemocnění či asistence u chirurgických zákroků.  Všechny tyto a další příklady ukazují, jakým způsobem ovlivňuje umělá inteligence možnosti dnešních lidí.

Do budoucna se předpokládá využívání mozkových implantátů, které by byly přímo připojené na vzdálená úložiště s umělou inteligencí. Uživatelé by tak svůj Google nosili všude s sebou i bez chytrého telefonu, jak je tomu dnes. Snadno představitelná je i nositelná elektronika například ve formě sluchátek, která uživateli poskytují překlad z cizích jazyků v reálném čase. Uvažuje se například také nad chytrými kontaktními čočkami schopnými měřit úrovně glukózy u diabetiků. Pokročilá umělá inteligence by se měla v následujících desetiletích ujmout nudné opakující se vysoce formalizované práce, a umožnit tak lidem věnovat se tvořivé činnosti. Ať už je to vyplňování daňových přiznání či jiných formulářů, umělá inteligence je schopna takovýchto úkonů za zlomek času a s nižší pravděpodobností chyby než lidé. 

Skupina pro umělou inteligenci se shodla, že jednotlivé vlády nesmí před vývojem na tomto poli zavírat oči, a naopak by se měly aktivně účastnit na vývoji, užití a regulaci této technologie. Jinak by se mohlo stát, že ve svém pochopení umělé inteligence a jejích dopadů zaostanou za soukromým sektorem, což by mohlo mít potenciálně závažné negativní důsledky.

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Inovace v chytrých platbách od Visa využívají umělou inteligenci

Ilustrativní obrázek

5G bude významným přínosem pro český průmysl, jak ukazují data i první zkušenosti praxe

Ilustrativní obrázek

ČSOB Leasing a Siemens Healthcare nabízí společně program financování špičkových ultrazvukových přístrojů

Ilustrativní obrázek

Seznam.cz požaduje od společnosti Google náhradu škody v hodnotě více než devět miliard korun

Ilustrativní obrázek

Průmysl v České republice se nezotavuje podle očekávání. Může mu pomoci digitalizace?

Ilustrativní obrázek

Studenti budou soutěžit, jak pomocí digitálních technologií snížit uhlíkovou stopu. Vítěz získá 10 000 euroČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

OPEC+ dnes bude jednat o dalším zvyšování nabídky ropy, varuje před riziky

Ilustrativní obrázek

IEA očekává očištění přebytku ropy koncem roku 2021, poptávka bude postupně růst

Ilustrativní obrázek

Po náročném vyjednávání činí OPEC+ rozhodnutí o postupném zvýšení nabídky ropy v příštím roce

Ilustrativní obrázek

Korunu čeká klidnější rok

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.