Lidé se bojí ztráty zaměstnání. Straší je krize i roboti

15:15 | E V | Diskuze

Lidé se stále více bojí příchodu ekonomické krize a ztráty zaměstnání.

Ilustrativní obrázek
Foto: Profesia

Bojí se, že budou bez práce nebo části příjmu v souvislosti s důsledky karanténních opatření, s poklesem ekonomiky, ale i postupující robotizací či podobnými kroky ke zvyšování efektivity. Ohrožení práce a příjmu totiž může znamenat neschopnost splácení sjednaných úvěrů. Potvrzují to i data BNP Paribas Cardif Pojišťovny týkající se růstu pojištění úvěrů na riziko ztráty zaměstnání.

Reálné obavy z důsledků lockdownu

Zkušenost jarních i podzimních karanténních omezení nahání mnoha zaměstnancům strach. Rozsáhlé restrikce totiž nejen že některé části ekonomiky opakovaně na dlouhé týdny odstřihávají od fungování, ale omezení přinášejí důsledky pro restaurace, hotely, bary a celý navázaný dodavatelsko-odběratelský řetězec. Podobné problémy mají i organizátoři sportovních a kulturních akcí a jejich zaměstnanci. Nejistotu navíc prohlubuje fakt, že nevědí, na jaká omezení a v jakém časovém horizontu se mají připravit. Otázkou je, zda a jak se jim podaří tyto časy překonat.

Pokles ekonomiky

Ekonomika byla dlouho na vrcholu, ale nyní je již jasné, že nějaká forma krize přijde. Otázkou je jen jak rychle a v jaké intenzitě. A jak silně jednotlivé segmenty zasáhne. Je patrné, že zejména pohostinství, cestovní ruch, automotive průmysl, kultura, sport a další budou sčítat citelné ztráty.

Je tedy pochopitelné, že lidé působící v ohrožených oborech cítí nejistotu, zejména když v ČR funguje většina lidí bez rezervy a dle aktuálního průzkumu BNP Paribas Cardif by mělo při výpadku příjmů až 63 % lidí potíže se splácením svých závazků a pokrytím běžných výdajů.

Robotizace

Jedním z důsledků koronavirové pandemie bude podle odborníků i urychlení procesu digitalizace ve všech oblastech podnikání. Z aktuálního průzkumu společnosti Profesia.cz vyplývá, že část pracovníků tuzemských firem se v souvislosti s automatizací bojí o své místo. Obavy z toho, že robotizace v blízké době ovlivní jejich práci, vyjádřilo 17 % respondentů, a dalších 14 % lidí už kvůli ní muselo dokonce svou pozici změnit.

Zvyšování efektivity práce

Dalším z fenoménů, které přicházejí na řadu v době ekonomického útlumu, je zvyšování efektivity práce a s tím spojené propouštění zaměstnanců. Pracovní trh je v současné době ve výrazném přerodu a firmy jsou nuceny buď na jedné straně šetřit a osekávat své zbytné části nebo naopak investovat do řešení, která přinesou úspory. Každopádně zaměstnanci v takovéto atmosféře cítí opět nejistotu.

Sdílené služby

Jedním z příkladů zvyšování efektivity je růst využívání sdílených služeb a sdílení jednoho zaměstnance více firmami. „Sdílení pracovníků již v některých oborech funguje – jako firma, která zajišťuje správu budov, se často setkáváme s tím, že firmy sdílejí některé specializace. Často například pro více objektů různých majitelů funguje jeden facility manažer, údržbář nebo požární technik. Příkladem sdílení je i naše dohledové centrum, které zajišťuje bezpečnostní služby pro řadu společností,“ uvádí konkrétní příklady z praxe Radek Škrabal ze společnosti SSI Group.

Zdroj:Petr Jarkovský, ASPEN.PR s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 4.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 4.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.12.2020

Ilustrativní obrázek

3 odvětví českých firem, kde se nejvíce podceňuje úklidČti více
Ilustrativní obrázek

Online obchod Answear.cz prodal během listopadu a Black Friday zboží za 66 milionů, o 50 % více než loňský rok

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdanění tabákových výrobků

Ilustrativní obrázek

Růst mezd se zastavuje, ve 2. čtvrtletí se průměrná mzda reálně snížila o 2,5 %

Ilustrativní obrázek

Ryanair koupí od Boeingu letadla typu 737 Max v hodnotě 9,4 mld. USD

Ilustrativní obrázek

Společnost Dollar General zveřejnila za 3Q růst porovnatelných tržeb a oznamuje dividendu

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu mezd

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.