Lidé chtějí pomáhat. Sbírky na platformě Donio lámaly rekordy

16:16 | E V | Diskuze

Ačkoliv rok 2020 díky pandemii Covid-19 nemusí v každém vyvolat jen ty dobré vzpomínky, zcela jistě však existují věci, které posunul správným směrem.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Jednou z nich je také ochota lidí pomáhat a přispět na dobrou věc. Příkladem může být dobročinná a crowdfundingová platforma Donio, jejíž sbírky nejenže lámaly rekordy, ale v první řadě pomáhaly tam, kde to bylo třeba. Celkem se přes Donio nasbíralo za rok 2020 téměř 90 milionů korun od více než 90 tisíc dárců. Těmi nejúspěšnějšími byly sbírky zaměřené na pomoc v boji s pandemií. Přes 14 milionů korun darovali v březnu lidé na výrobu unikátních plicních ventilátorů, 11,5 milionů se vybralo ve sbírce #Energiilekarum, jež zajišťuje balíčky pro zdravotnický personál, a více než 8 milionů přispěli dárci na výrobu speciálních ochranných masek pro lékaře.

 

Na webu Donio jsme za uplynulý rok zaznamenali dva miliony návštěv, což nás obrovsky těší. Je úžasné vidět, jak se lidé navzdory situaci snaží pomáhat těm, kteří to opravdu potřebují. Doufáme, že v roce 2021 budeme pokračovat v tomto trendu a chuť lidí pomáhat bude ještě o něco větší. Rádi bychom také uživatele vedli k pravidelné podpoře, protože věříme, že jen tak se dá něco dlouhodobě změnit.” dodává CEO platformy Donio David Procházka.

 

Zdraví má přednost

Odvětvím, na které se lidé nejčastěji skládali a přispívali na něj, bylo zdraví. Pandemie zasáhla do života nás všech, a tak se lidé rozhodli, že pomohou, a vybrali dohromady přes 36 milionů korun. S tím zajisté souvisí také to, že měsícem, kdy lidé darovali nejvíce, byl březen. Během jeho druhé poloviny to bylo 16 000 jednotlivých příspěvků. Také děti s rodinami byly obdarovány a celkově mezi ně bylo rozděleno více než 16 milionů korun, které lidé skrze Donio přispěly. Kdo ale také v poslední roce hodně utrpěl, byli lidé pracující v kultuře. Ani na ně se nezapomnělo a celková vybraná částky sbírek na kulturu se vyšplhala na více než 12 milionů korun. V neposlední řadě se myslelo také na seniory, zvířata a komunitní sbírky. Těm bylo dohromady rozděleno necelých 8 milionů korun. Program Donio Plus, kde mohou lidé za atraktivní odměny podporovat komerční projekty, přinesl částku přesahující 7 milionů korun.

 

Platit kartou je trendy

Trendem posledních let je zvyšující se podíl plateb kartou na internetu. Příčinou je do jisté míry také rychlý vývoj chytrých telefonů a s tím soustředěnost na responzivitu webů. Před obrazovkami mobilních telefonů dnes lidé tráví většinu času, po který užívají internet. “Až 77 % všech plateb, které na Donio proběhly, bylo hrazeno kartou. Podíl návštěv z mobilních telefonů pak přesáhl 70 %. I proto klademe důraz zejména na responsibilitu našeho webu pro mobilní platformy a nadále chceme pokračovat ve zlepšování user experience,” říká Procházka.

 

Na věku nezáleží, každá koruna dokáže pomoci

Data Donio také říkají, že průměrná výše příspěvku je 300 korun. Ačkoliv se to nemusí zdát mnoho, pro jednotlivého člověka to může znamenat například rozdíl v tom, jestli bude muset spát v zimě na ulici a nebo bude moci využít čistou postel v teple. Pokud se tedy někdo další rozhodne přispět, nezáleží na tom, kolik to bude, ale že se tak rozhodne. Stejně tak není rozdílu mezi tím, jestli si děti v pubertě odpustí týdenní kapesné nebo pracující člověk jeden dovezený oběd. Oba učinili stejný krok pro dobrou věc.

 

 

O Donio

Donio je crowdfundingová platforma, která pomáhá vybrat finance na cokoliv. Každý si zde může založit sbírku či projekt - ať už potřebuje peníze na léčbu nemocného příbuzného, nebo třeba shání prostředky pro rozjezd nového startupu. Vybírání financí probíhá snadno a efektivně, 100 % vybrané částky jde zadavateli a vše je maximálně transparentní. Projekt založil David Procházka, který už od školních let rád pomáhá druhým, a pracuje na něm s desetičlenným týmem inspirativních lidí. Za dobu krátké existence se přes Donio povedlo vybrat přes 70 milionů Kč, nejde však jen o peníze - platforma se zároveň věnuje edukaci v důležitých tématech jako je pravidelné dárcovství na dobročinnost, které je v ČR na velmi nízké úrovni. Zabývá se také širokou podporou rodičů samoživitelů.

Zdroj:Tereza Vyhnanovská, HustáKomunikejšn s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Kalkulačka pro filantropy

George Soros již převedl na svou nadaci Open Society většinu svého majetku

Vyhrajte oběd s Warrenem Buffettem!

Ilustrační obrázek

10 nejbohatších Američanů

TOP 10 vrcholových manažerů, kteří mění svět kolem nás k lepšímu

EET se nevyhne ani neziskovým organizacímČti více
Ilustrativní obrázek

ČSOB Bohatství největším fondem na českém trhu

Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela výrazněji v záporu

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 22.1.2021

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.