Libra se dočasně nadechla

22.07.2016 08:20 | fa ra | Diskuze

Právě uplynuly čtyři týdne od chvíle, kdy britští voliči vyjádřili svou vůli opustit Evropskou unii. Přestože předvolební průzkumy byly poměrně vyrovnané, výsledek hlasování překvapil (nejenom) finanční trhy. V první reakci britská libra dramaticky oslabila.

Foto: Public Domain

Během prvních dvou týdnů po referendu ztratila vůči dolaru nakonec více než 13 % své hodnoty. Nicméně další dva týdny již byly ve znamení stabilizace situace na trhu s librou, když si od svého dna připsala dolarové zisky přesahující tři procenta. Má britská libra to nejhorší za sebou?

Libru podpořilo mimo jiné to, že se nakonec britská centrální banka na svém červencovém zasedání neodhodlala k uvolnění měnových podmínek. V tomto týdnu jí pomohla i solidní makroekonomická data. Míra nezaměstnanosti klesla překvapivě na 4,9 %; pod pět procent se dostala poprvé od roku 2005. Průzkum Bank of England zaměřující se na hodnocení podnikatelských podmínek pak ukázal, že krátkodobě nehodlají britské firmy omezovat své investiční plány včetně záměrů týkající se tvorby pracovních míst.

Dlouhodobě ovšem libra vyhráno nemá. Nejistota související s uspořádáním vztahů mezi Velkou Británií a Evropskou unií bude investiční aktivitu britských firem ovlivňovat negativně. Navíc na srpnovém zasedání Bank of England měnové podmínky uvolní, jak na minulém zasedání avizovala.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.