Letošní rok přinese celosvětově méně fúzí a akvizic, pokles může signalizovat zpomalení ekonomiky

08:42 | Redakce W4T | Diskuze

Auditorská a poradenská společnost BDO očekává, že letošní rok nebude na poli fúzí a akvizic na takové úrovni jako rok 2017. První čtvrtletí 2018 zatím přineslo 1620 těchto transakcí, což je o 26 % méně než v posledním kvartále minulého roku.

Ilustrativní obrázek
Foto: pxhere.com

Na druhou stranu průměrná výše jedné M&A transakce byla v letošním prvním čtvrtletí ve výši 115 milionů dolarů, čímž se překonal rekord z roku 2014. Současná situace ve světěohledně počtu M&A transakcíale není tak špatná, jak se může zdát. První kvartál bývá tradičně nejslabším obdobím téměř každého roku a hodně investorů vposlední době cílí na velké společnosti mimo jiné proto, že střední trh je již nasycen.Co se týče počtu akvizic, tak oproti světovému trendu je v Česku situace zcela odlišná. Podle analytiků BDO počet akvizic naopak roste. Jedním z hlavních důvodů je generačníobměnám ve vedení podniků

Výrazně úspěšný rok 2017

Velký počet fúzí a akvizic vposledním kvartále roku 2017 byl mimořádný, první kvartál letošního rokuale tento výsledek rozhodně nekopíroval. Ohledně objemu M&A transakcí přinesl více než čtvrtinový pokles (26 %). První letošní tři měsíce byly voblasti středně velkých firem nejslabším čtvrtletím od čtvrtého kvartálu 2016. Rok 2017 byl výrazně úspěšný se zhruba 2100 transakcemi na jednočtvrtletí.

Pokles transakcí napříč světovými regiony

Pokud porovnáme první kvartál minulého roku sletošním, kroměStředního východu, všech ostatních 16 sledovaných světových regionů zaznamenalo pokles objemů fúzí a akvizic. Nejvýraznější snížení hlásí Afrika (57 %), Velká Británie a Irsko (38 %), Indie (34 %) a bývalý východní blok s Tureckem(33 %).„Severní Amerika, tradičně nejsilnější M&A region, vygenerovala vrámci letošního prvního čtvrtletí 436 transakcí vcelkové výši 50,6miliarddolarů. Vporovnání sprvním čtvrtletím 2017 se jedná o 24% pokles co do počtu uskutečněných transakcí a 0,8% pokles souhrnné částky“, uvádí Lukáš Hendrych ze společnosti BDO.Nejvíce M&A transakcí zaznamenal průmysl, výroba a zpracování chemikálií, technologické firmy a média. Společně vprvním letošním kvartále uvedené obory tvořily 44 % všech transakcí voblasti středně velkých firem.

Opačný trend v Česku i Číně

Naopak zvýšený počet transakcí zaznamenala Čína, a to převážně domácích. Obdobná situace je i v České republice: „Oproti většině ostatních světových regionů množství fúzí a akvizic v České republice naopak roste, tuzemský trh tak jde i spolu s tím čínským proti proudu. Důvodem rostoucího trendu je především generační výměna ve vedení firem, a tedy nové impulzy pro další expanzi stávajících podniků,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské společnosti BDO.

Přes 8 tisíc společností je na prodej

Podle zjištění BDO bylo vprvním čtvrtletí letošního roku oficiálně i neoficiálně celosvětově na prodej 8 289 firem, což je zhruba stejný počet jako vposledním kvartáleroku 2017. Začátkem loňského roku bylo kdispozici 7962 společností. Počet příležitostí kfúzi či akvizici tak meziročně vzrostl o 4 %. Největší mezičtvrtletní růst příležitostí na přelomu minulého a letošního roku hlásil Izrael (11,8 %), Afrika (8,8 %) a Japonsko (5,7 %). Naopak největší propad vykázal Střední východ (-17,4 %) a Benelux (- 6,3 %). Nárůst počtu společností na prodej nejvíce zaznamenal sektor obchodních služeb (11 %), spotřební průmysl (6,5 %) a sektor energetiky a těžby (6,4 %).

Zdroj:Auditorská a poradenská síť BDO
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Česká národní banka schválila fúzi pojišťoven Kooperativa a Pojišťovna České spořitelny

Ilustrativní obrázek

Největší potenciál pro fúze a akvizice je v oblasti maloobchodu

Ilustrativní obrázek

Moneta: Navrhovaná akvizice Air Bank a Home Credit CZ & SK (+ komentář analytika)

Ilustrativní obrázek

Michael Kors se blíží k nákupu Versace za zhruba 2,35 miliardy dolarů - WSJ

Ilustrativní obrázek

Coca-Cola koupí řetězec kaváren Costa za 5,1 mld. dolarů

Ilustrativní obrázek

NN Group kupuje společnosti Aegon Česká republika a Aegon SlovenskoČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v pátek ráno klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická oblast se nakonec udržela v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Společnost Levi Strauss vstoupila na burzu

Ilustrativní obrázek

Hlavní americké akciové indexy v úvodu čtvrteční seance posilují

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám ropy a pohonných hmot

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.