Letošní divoké karty analytiků Citigroup pro ropný trh

13:50 | Ne Ro | Diskuze

Cena ropy se ve středu nacházela na své nejvyšší úrovni od roku 2014. To by mohlo dokazovat, že omezení ropné produkce velkých ropných producentů zafungovalo, zatímco poptávka po ropě zůstává nadále silná…

Ilustrativní obrázek
Foto: XcBiker

Tým analytiků z Citigroup, vedený Edwardem Morsem, představil několik divokých karet pro letošní ropný trh. Jde o "nečekané" události, které by mohly ropný trh vykolejit, pakliže by došlo k jejich realizaci. U každé z nich analytici uvádějí i míru pravděpodobnosti, že se daná událost letos odehraje (1 = extrémně nepravděpodobné vs. 10 = extrémně pravděpodobné).

Následuje popis divokých karet analytiků z Citigroup pro rok 2018:

Divoká karta 1:  USA odstoupí od JCPOA

Míra pravděpodobnosti: 6

JCPOA  (Joint Comprehensive Plan of Action) je dohoda, uzavřená v roce 2015 mezi Íránem na jedné straně a Německem s pěticí stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Jde o dohodu, podle níž budou mezinárodní sankce proti Íránu odstraněny za podmínky, že tato země upustí od svého jaderného zbrojního programu. Prezident Spojených států, Donald Trump, v říjnu 2017 pohrozil, že USA od této dohody odstoupí.  Zatím ovšem nic v tomto směru nepodnikl, takže možná šlo jen o výhrůžku. Pokud by USA dohodu JCPOA vypověděly, mohly by pak opět proti Íránu uvalit nové sankce, a to podle toho, jak by se jim to zrovna politicky hodilo. Mohly by kupříkladu pod pohrůžkou sankcí po Íránu požadovat, aby neexportoval svou ropu do některých zemí apod. Analytici z Citigroup si myslí, že odstoupení USA od JCPOA mohlo vést k "dislokaci minimálně 500 tisíc barelů íránského ropného exportu denně, především pak té části, která míří do Koreje, Japonska a do některých evropských zemí. Výsledkem by podle analytiků byl počáteční nárůst ceny ropy o 5 USD za barel, jelikož by tyto země přišly o část ropných dodávek a musely by se poohlédnout po ropě odjinud, nicméně v situaci, kdy dohoda OPEC snižuje její nabídku na trhu.

Divoká karta 2: USA uvalí nové sankce na Írán a hnutí Hizballáh

Míra pravděpodobnosti: 7,5 (pro zavedení nových sankcí od USA)

Analytici z Citigroup připomínají, že Trump nebyl v rámci USA jediným politikem, který vyjádřil svou nespokojenost ve věci podmínek výše zmiňované dohody s Íránem. Snaží se proto o nalezení legislativních skulin, které by USA umožňovaly uvalit na Írán nové sankce jak za jeho raketový program, tak i za jeho další aktivity v dané oblasti. Tato Trumpova snaha nicméně naráží na odpor dalších signatářů (Číny, Ruska, Spojeného království, Francie a Německa). Analytici předpovídají, že v případě uvalení nových sankcí vůči Íránu budou Spojené státy cílit především na íránský režim, zvláště pak na islámské revoluční hnutí a hnutí Hizballáh, což jsou muslimská politická hnutí neslučitelná se Západní civilizací. Soustřeďují se sice v zemích jako je Írán či Libanon, nicméně financují a ovládají různé společnosti a neziskové organizace v zahraničí. Celou situaci čím dál tím více komplikuje probíhající islamizace západoevropských zemí, mj. všech tří výše zmíněných.

Analytici z Citigroup si myslí, že pokud se USA podaří prosadit více sankcí vůči Íránu, mohlo by to vést oponenty zmiňované íránské jaderné dohody, z níž nemá Írán ekonomický užitek, k neakceptování JCPOA, čímž by mohly být zneplatněny všechny dosud platné sankce vůči Íránu podle zákona USA. Efekt v případě realizace 2. divoké karty by byl podobný jako v případě karty 1., nicméně navíc s tím, že by posílil obě výše zmiňovaná muslimská politická hnutí v této oblasti.

Divoká karta 3: Větší narušení dodávek "křehké pětice" OPEC

Míra pravděpodobnosti: 4,5

Poté co ropné dodávky v září 2017 klesly na své pětileté minimum, mohlo by v letošním roce dojít k dalšímu poklesu dodávek ropy, především v některých členských zemí ropného kartelu OPEC. Narušení světových dodávek ropy se na sklonku roku 2017 týkalo 2 miliónů barelů ropy denně. Ekonomická a sociálně-politická nestabilita křehké pětice zemí (Írán, Irák, Libye, Nigérie, Venezuela) bude pokračovat i v letošním roce, což by se mohlo podepsat na dalších výpadcích ropných dodávek z těchto zemí. Analytici z Citigroup odhadují, že by letos mohlo dojít k výpadku ropných dodávek i více než 3 miliónů barelů ropy denně. Pokud by se tak stalo v první polovině roku 2018, mohly by ceny ropy vyletět až do pásma 70-80 USD za barel.

Divoká karta 4: Atak anebo ústup břidličných těžařů

Míra pravděpodobnosti: Různá míra pravděpodobnosti pro těžaře ropy z břidlic a producenty, kteří jsou/nejsou členy kartelu OPEC.

Je třeba si uvědomit, že popisované divoké karty analytiků z Citigroup přicházejí v době, kdy se trhům obecně daří a kdy se ceny zotavují po sedmi turbulentních letech, daných masivní přezásobeností trhu ropou a relativně nízkou poptávkou po ní. Rozhodnutí členů kartelu OPEC i některých nečlenů (po výtce Ruska) omezit výši světové produkce ropy je dáno snahou přivodit zotavení cen ropy. Nicméně, stále více prosazují producenti ropy z břidlic v USA, kteří snahy OPEC podkopávají, jelikož svou ropnou produkci dál navyšují. Odtud také pramení značně rozdílné scénáře analytiků pro vývoj ropné nabídky v letošním roce. Otázkou je, zdali letošní produkce jednotlivých skupin těžařů bude vyšší anebo nižší než ta, co se očekává. A podle toho, který z těchto scénářů letos nastane, se také budou vyvíjet letošní ceny ropy.

Míra pravděpodobnosti, že těžaři ropy z břidlic v USA letos vytěží víc či naopak méně, než se očekává, je podle základního scénáře 5. Vytěžit více ropy z břidlic, než se očekává, by znamenalo více než 1,0 - 1,2 miliónu ropy denně. A naopak méně, než se očekává, by znamenalo těžbu ropy z břidlic menší než 0,8 - 1,0 milión barelů ropy denně.

Míra pravděpodobnosti, že členové OPEC a/nebo zpříznění nečlenové OPEC předčasně ukončí platnou dohodu o omezení ropné produkce, je poměrně malá, na stupni 4. A to že ropnou produkci tyto země omezí ještě nad rámec této dohody, je extrémně nepravděpodobné, na stupni 1. A míra pravděpodobnosti toho, že se OPEC na svém zasedání v červnu 2018 rozhodne omezení ropné produkce zúžit, je poměrně nepravděpodobné, čili na stupni 5.

Na letošním červnovém zasedání by se členové OPEC také mohly dohodnout o postupném zužování omezení ropné produkce či na dřívějším ukončení dohody o omezení ropné produkce. Ale stejně tak pravděpodobné se jeví, že se rozhodnou ponechat aktuálně platnou dohodu beze změny, minimálně do ledna 2019.

Co lze konstatovat o cenách ropy v roce 2018?

Směrování cen ropy budou podle analytiků z Citigroup v letošním kalendářním roce určovat jak členové ropného kartelu OPEC svou případnou revizí aktuálně platné dohody o omezení ropné produkce, tak i američtí těžaři ropy z břidlic výší své ropné produkce oproti tomu, co se obecně očekává.

  • Pokud se od dohody OPEC odstoupí dříve než podle její aktuální platnosti, pak lze od poloviny roku 2018 očekávat rychlý pokles ceny ropy Brent do pásma 50 - 60 USD a výhledově zpět do pásma 40 - 50 USD za barel, a to i kdyby byl vývoj těžby ropy z břidlic podle očekávání.
  • Opačný scénář počítá s celkovou podzásobeností trhu ropou kvůli nedostatečné produkci ropy z břidlic a současnému zachování nezměněné dohody OPEC v platnosti. Pak by mohla cena ropy Brent vyletět až do pásma 70 - 80 USD za barel, aniž by došlo k nějakému většímu narušení produkce ropy z pětice nestabilních ropných producentů.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Chevron hodlá v USA masivně investovat do roponosných břidlic

Cena ropy po osmi dnech růstu klesla

Ilustrační foto

Cena ropy klesla, obchodníci jsou skeptičtí v otázce poptávky po surovině

Cena ropy kvůli vysoké těžbě opět oslabuje

BP: cena ropy dosáhne v příštím roce maximálně 55 USD za barel

Reuters: Barclays a Citi budou BHP pomáhat při prodeji břidlicového byznysuČti více
Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely středeční seanci růstem.

Ilustrativní obrázek

Americké akciové trhy se pohybují v zeleném teritoriu.

Ilustrativní obrázek

Americké indexy se obchodují v plusu

Ilustrativní obrázek

USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 7. prosinci poklesly méně, než se očekávalo

Ilustrativní obrázek

Německý DAX ve středu solidně posílil

Ilustrativní obrázek

Pražská burza částečně redukovala ztráty z úvodu týdne

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.