Letiště Václava Havla dnes bylo znovu svědkem protestů taxikářů proti službě Uber

17:48 | wa pe | Diskuze

Zásahové policejní jednotky dnes opět dohlížejí na pražském letišti na taxikáře, kteří tam protestují proti konkurenční společnosti Uber.

Foto: Free Grunge Textures - www.freestock.ca

Vedení pražského letiště spory mezi dopravci vadí a usiluje o to, aby se nedotkly cestujících. Společnost Uber řidičům doporučila, aby incidenty řešili oficiální cestou a hlásili je policii.

Taxikáři před největším tuzemským letištěm protestovali v pátek, kdy se jich tam sešlo zhruba 50. Při dnešní akci byla účast zhruba dvojnásobná. Obě akce vypadaly podobně. Taxikáři chodí po parkovištích kolem terminálů a na auta spadající pod Uber lepí samolepky s tvrzením, že jde o nelegální transport. Taxikáře doprovázejí převážně zakuklení policisté ze zásahové jednotky.

Protesty vadí i společnosti Taxi Praha, jež je jedním ze dvou oficiálních partnerů, kteří pro letiště zajišťují taxislužbu. Podle jednatele firmy Patrika Altmana sice společnost důvody taxikářů chápe, preferovala by ale kultivovanější formu. "Protesty na ulici vždy otočí veřejné mínění proti taxikářům," uvedl Altman. Vadí mu nicméně současný stav, kdy Uber a další firmy, které se označují za mobilní platformu pro sdílenou ekonomiku, mají proti klasické taxislužbě mnohé úlevy. Přitom forma podnikání je prakticky identická. I Taxi Praha má mobilní platformu pro kontakt se zákazníkem a řidiči přijímají platbu i jinak než hotovostí ve voze, řekl Altman. Druhým oficiálním partnerem letiště je taxislužba Fix.

Pražské letiště situaci podle mluvčí Mariky Janouškové intenzivně řeší a spolupracuje s policií. Pasažérům se snaží pomáhat prostřednictvím svých pracovníků, takzvaných parkovacích asistentů, kteří se pohybují na parkovacích místech i v terminálech. "Aby se nemohlo stát, že někomu nebude umožněn výjezd třeba po překlenutí 15 minut kvůli tomu, že by ho někdo zdržel na parkovišti právě z důvodu té protestní akce," řekla ČTK Janoušková.

Společnost Uber považuje zastrašování jakéhokoliv charakteru v moderní společnosti za nepřijatelné a nemělo by také být tolerováno. "V situacích jako je tato, je nejdůležitější bezpečnost všech našich uživatelů. Proto jsme řidičům doporučili, aby případné incidenty vždy řešili oficiální cestou a ohlásili policii," sdělila ČTK mluvčí Uberu Miroslava Jozová.

Řidičům taxi zejména vadí to, že za Uber jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Často také nemají vozidla označená názvem provozovatele a svítilnou s nápisem.

Podobně se k jednání řidičů Uberu staví i pražský magistrát. "Již v září 2014 informovalo ministerstvo dopravy společnost Uber, že řidiči musí provádět přepravu v souladu se zákonem o silniční dopravě. To se ale stále neděje," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Za prvních osm měsíců město zkontrolovalo 106 řidičů Uberu a uložilo pokuty za 725.000 Kč.

Služba Uber je alternativou taxi. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Klient pak zaplatí za čas strávený na cestě a ujeté kilometry. Řidiči společnosti jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci. Vydělávají si jízdou ve vlastním autě. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale nabízí spolujízdu v rámci takzvané sdílené ekonomiky.

Společnost Uber v první polovině letošního roku v hlavním městě přepravila o 340 procent více lidí než ve stejném období loni, konkrétní počet uskutečněných jízd nechce sdělit. Uber v Česku působí tři roky, nyní ale pouze v Praze. Původně fungoval i v Brně, kvůli soudním sporům však přerušil činnost. Spory má firma i s pražským magistrátem, podle něhož řidiči Uber porušují zákon.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.