Žebříček tvoří dohromady 63 zemí a je sestavován na základě celoroční průměrné míry inflace a nezaměstnanosti. Odhadované pořadí pro rok 2016 vychází z mediánu průzkumů za poslední tři měsíce. Za rok 2015 obsadila nelichotivou první příčku se svou raketovou inflací a nezaměstnaností 6,8 % Venezuela a své prvenství by měla uhájit i letos. Druhá Argentina z jihoamerického sousedství na ni ztrácí dokonce čtyřnásobně.
Za zbídačený stav venezuelské ekonomiky může hlavně přetrvávající nízká cena ropy na světových trzích. Černé zlato tvoří až 95 % veškerého jejího exportu a je hlavní příjmovou položkou v rozpočtu. Významní ekonomové vidí mezi důvody současného stavu také přísné státní regulace a pevný kurz měny, které země zdědila z dob, kdy byl v prezidentském úřadu Hugo Chávez, který prosazoval vlastní vizi socialismu 21. století, jak ji sám nazýval.
Výpadek ropných příjmů Venezuela řešila mohutným zadlužením, které s sebou nese tíživé úroky. Prezident Nicolas Maduro vyhlásil „ekonomický stav nouze,“ v jehož rámci by mělo dojít ke zvýšení nízkých cen pohonných hmot a snad i opuštění fixního kurzu venezuelského bolívaru (VEF). Venezuela se sice může pochlubit nejnižší cenou pohonných na světě, ale zároveň drží prvenství v meziročním růstu cen, které loni v průměru dosáhlo 98,3 % a předpovědi agentury Bloomberg pro rok 2016 dokonce udávají 152 %.
Poněkud vyhýbavě se k zoufalým statistikám staví nový viceprezident pro ekonomiku Luis Salas, který zpochybňuje existenci inflace v reálném životě obyvatel a ze špatného stavu venezuelských financí viní spekulace a chamtivost nejbohatších vrstev společnosti. Podle údajů Světové banky se HDP Venezuely v roce 2015 smrsklo o 8,2 % a recese by měla pokračovat i v letošním roce poklesem 4,8 %.
V Argentině, která se na žebříčku umístila druhá sice existenci inflace nepopírají, rovnou však raději přestali zveřejňovat některé ekonomické statistiky a přistoupili k reorganizaci tamního statistického úřadu.
Pětici nejhorších ekonomik pro rok 2016 uzavírají Jižní Afrika, Řecko a Ukrajina, které spíše než inflace trápí rostoucí nezaměstnanost.
Poměrně dobře si minulý rok vedli naši sousedé v Polsku, kterým analytici věstili umístění v TOP 20, nakonec však Polsko obsadilo až 42 příčku, a skončilo tak dokonce lépe než Česká republika na 37. pozici. Chmurnější vyhlídky však pro Polsko odhadují analytici v letošním roce. Vítězství strany Právo a spravedlnost v loňských parlamentních volbách lze možná přičíst na vrub i velkorysým slibům v sociální oblasti, které zatíží už tak napjatý polský rozpočet. Nedávno byl snížen úvěrový rating Rzeczypospolitej agenturou Standard & Poor's.
Na druhé straně žebříčku najdeme ekonomiky Thajska, Singapuru a Švýcarska, které mohou počítat s dobrým výhledem i do budoucna.
Menší obavy vzbuzuje z elitní trojice „nejméně mizerných ekonomik“ snad jen Švýcarsko, jehož švýcarský frank stále hledá po zrušení dlouhodobého kurzovního limitu vůči euru svou stabilitu. Jeho relativní síla vůči euru i nadále poškozuje švýcarský export, jsou přesvědčeni bankéři švýcarské centrální banky.
Podstatné zlepšení letos očekávají ekonomové v Rumunsku, Irsku a především v Rusku, které těžce zápasí s aktuálně nízkými cenami ropy. Ruská federace by se podle odhadů měla v roce 2017 navrátit k mírnému tempu růstu 1,3 %.
zdroj: agentura Bloomberg