Lék proti Alzheimerově chorobě stále v nedohlednu. Pomohou investice do alternativních směrů výzkumu?

14:49 | wa pe | Diskuze

Podle statistik trpí na celém světě asi 44 milionů lidí Alzheimerovou chorobou nebo s ní spjatou demencí. Ani celá desetiletí výzkumu a miliardové investice zcela neobjasnily příčinu rozvoje choroby, natožpak aby vedly k vyvinutí úspěšné léčby. Splní konečně nový lék společnosti Eli Lilly naděje pacientů a jejich rodin?

Foto: devanath

Ani desetiletí výzkumů a testování léků proti Alzheimerově chorobě nepřinesly žádoucí výsledky a to jediné s čím moderní medicína dnes disponuje, jsou přípravky na pouhé omezení projevů nemoci. Mezi společnosti, které se dlouhodobě věnují vývoji léku proti Alzheimerově chorobě, patří i farmaceutická Eli Lilly z USA, která nedávno ohlásila změnu přístupu v boji proti zákeřné nemoci.

Pozornost výzkumníků byla doposud směřována k bílkovinnému agregátu amyloid beta, který představuje hlavní složku neurofibrilárních klubek nalezených v mozcích pacientů s Alzheimerovou chorobou. Tato klubka jsou toxická pro mozkové buňky a vlákna a vedou k jejich rozpadu, což má za následek postupný úpadek duševních schopností pacienta a v poslední fázi i smrt. Léky založené na amyloidu beta měly v klinických testech prozatím pouze neuspokojivé výsledky a některé testy byly dokonce zastaveny poté, co se ukázalo, že u léčené skupiny dochází k rychlejšímu postupu nemoci než v případě skupiny bez medikace. Své léky založené na beta amyloidu v minulosti neúspěšně testovali také farmaceutičtí giganti Johnson & Johnson, Pfizer, Merck a mnohé další. 

Celkově dnes registrujeme asi 190 léků proti Alzheimerově nemoci, které neprošly fází klinických testů na lidských pacientech. Jejich vývoj doposud spolykal obrovské množství finančních prostředků, případný společenský i finanční zisk by však v případě úspěchu byl enormní. Odhaduje se, že jen v Evropě trpí Alzheimerovou nemocí či spjatou formou demence asi 5 milionů lidí a celosvětové výdaje na léčbu dosahují těžko představitelných 605 miliard USD ročně. Dnes dostupné léky, které jsou přinejlepším schopny pouze zmírnit příznaky nemoci, dnes tvoří trh ve výši asi 3 miliard USD a tato částka bude podle všeho v budoucnu dále růst.

Výzkumníci farmaceutické společnosti Eli Lilly se domnívají, že hlavní příčinu rozvoje Alzheimerovy choroby hledali celou dobu na špatné adrese. Koncentrace beta amyloidu je sice v průběhu nemoci důležitým prvkem, klíčovou roli však při jejím rozvoji mohou hrát takzvané tau bílkoviny, která po spárování tvoří neurofibrilární klubka uvnitř mozkových vláken, což vede k jejich rozpadu a následnému zániku mozkových buněk. Stejný názor zastává i profesorka Man-Yee Lee z University of Pennsylvania, která tvrdí, že zaměřit se v boji proti Alzeimerově chorobě pouze na beta amyloid byla chyba a bude potřeba ještě dalšího výzkumu předtím, než bude způsob vzniku choroby dostatečně objasněn. Volání po alternativách už vyslyšel rizikový kapitál a řada specializovaných investorů, kteří od roku 2014 podpořili startupy zkoumající Alzheimerovu chorobu investicemi ve výši minimálně 350 milionů USD. 

Zatímco léky založené na redukci beta amyloidu již mají za sebou desítky neúspěšných klinických testů na lidech, ty založené na tau bílkovině jsou ještě teprve v začátcích. Konečné fázi vývoje před klinickými testy na lidech se blíží například dva léky společnosti Biogen. Také v AbbVie jsou přesvědčeni, že cílit léčbu spíše na tau bílkoviny má své nesporné výhody, jelikož se mohou podle zjištění z let 2012 a 2013 šířit mezi jednotlivými mozkovými buňkami, což by mělo usnadnit vývoj efektivní léčby.

Svou novou léčbu založenou na tau bílkovině a její výsledky se chystá představit na mezinárodní konferenci Alzheimerovské společnosti v Torontu koncem července také TauRx Pharmaceuticals. Její úspěch by měl rozhodující vliv na budoucí směr výzkumu a vývoje v oblasti.

 Navzdory minulým neúspěchům dále pokračují také klinické testy léků založených na beta amyloidu ze strany společností Merck, Roche Holding i Eli Lilly. Odborníci se obávají, že jejich další neúspěch by mohl definitivně zlomit vůli a ochotu farmaceutických společností investovat miliony USD do výzkumu Alzheimerovy choroby i možností její alternativní léčby.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.