KZPS navrhuje, aby stát doplácel mzdy u firem tratící na krizi s koronavirem

13:13 | E V | Diskuze

Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR svolala po dohodě s MPSV na 10. března jednání na Ministerstvu práce a sociálních věcí.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Nový legislativní návrh má zamezit propouštění zaměstnanců zasažených koronavirem – o jejich mzdy by se měl s firmami podělit stát. Iniciativa by mohla být začleněna do novely Zákoníku práce, která je momentálně ve druhém čtení v PS v návaznosti na stávající § 209 Zákoníku práce o částečné nezaměstnanosti.

Zaměstnanci v karanténě, bez možnosti nahrazení práce z domova či jinak omezení ve výkonu práce kvůli nákaze covid-19 by měli podle KZPS získat pomoc od státu. Jednání se účastní mimo MPSV zástupci Ministerstev průmyslu a obchodu, financí i zdravotnictví, dopravy. „Díváme se na problém z dlouhodobého hlediska. Naší prioritou je zamezit zbytečnému propouštění zaměstnanců, kteří dočasně nejsou schopni pracovat a ani jim nemůže zaměstnavatel poskytnout práci z domova,“ vysvětluje Jan Wiesner, prezident KZPS.

Podobná iniciativa Národní rozvojové banky již funguje pro zaměstnavatele formou bezúročných půjček na pokrytí nákladů spojených s následky nákazy, ty jsou však jen dočasným řešením. „Státní půjčky jako nápad vítáme – firmám sice na čas zlepší cashflow, náklady ale budou muset přesto splatit. Jedná se tedy v mnoha případech pouze o odložení problému,“ dodává za KZPS Jan Wiesner. Mezi nejvíce poškozené patří turistický a hotelový průmysl, hrozí však rozšíření škod dominovým efektem i do dalších odvětví, zejména průmyslu a služeb včetně dopraní obslužnosti.

Zdroj:Ondřej Hubatka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Cílená pomoc ČSOB lidem i firmám v tíživé situaci způsobené epidemií covid-19

Ilustrativní obrázek

Komerční reality v době koronaviru - až 30% úspory nájemců

Ilustrativní obrázek

Předložený kurzarbeit je příliš komplikovaný a pro podnikatele zcela nedostačující

Ilustrativní obrázek

Call centra mají v době karantény nepostradatelnou úlohu.Čti více
Ilustrativní obrázek

Německé akcie ztrácí přes 3 %

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy s výjimkou Austrálie v záporu

Ilustrativní obrázek

Wall Street udělal tečku za nejhorším čtvrtletím od r. 1987, Dow Jones -23%!

Ilustrativní obrázek

Německá burza roste

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, Čína překvapila silnějším PMI

Ilustrativní obrázek

Index Index S&P 500 končí + 3,35%, poblíž denních maxim

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.