Kvantové počítače jsou za rohem. Kde všude se uplatní?

09:02 | wa pe | Diskuze

Patrně málokterá z nastupujících technologií má takový potenciál změnit svět, ve kterém žijeme, jako právě ta kvantová. Ve kterých oblastech se s ní setkáme možná již za pět let?

Foto: IBM Research

Zatímco tradiční výpočetní technika pracuje s informacemi ve formě bitů nabývajících hodnot 1, či 0, u kvantových počítačů mohou takzvané qubity být vyjádřeny 0 a 1 současně či hodnotami mezi nimi. To že kvantový objekt není přesně měřitelný, ale je definován lineární kombinací jiných stavů (kvantová superpozice), umožňuje takzvanou paralelizaci výpočtů. V praxi to znamená, že kvantové počítače jsou v některých ohledech schopny vysoce předčit klasické počítače, jelikož některé operace mohou vykonávat pro všechny vstupy z dané množiny najednou. Mohou například odstraňovat chyby v milionech řádcích kódu během několika sekund či stejně rychle prohledávat obrovské seznamy a prolamovat šifry.

Vědci očekávají, že kvantové počítače najdou uplatnění v oblasti zdravotní péče například při studiu mikrobů a následném vývoji vakcín. Výrazně urychlí proces sekvenování genů, studium složených formací proteinů či hledání nových léků prostřednictvím dokovacích algoritmů molekul. Schopnost kvantových počítačů operovat s výrazně větším množstvím proměnných než je běžné u standardních počítačů hodlají ve Volkswagen využít pro vytvoření platformy schopné předpovídat vytvoření dopravní zácpy 45 minut před jejím zformováním. Podobné predikční modely by mohly pomoci s plánováním nových komunikací a úpravou těch stávajících. Výsledkem by byla nejen úspora peněz daňových poplatníků, ale také jejich času a zdraví. 

zdroj: Kurzgesagt - In a Nutshell

Velký potenciál skrývá také kombinace kvantových počítačů s dalšími rodícími se technologiemi jako například Internetem věcí (IoT). To by mělo vést k vytvoření takzvaných chytrých měst budoucnosti. Pokud by byla prostřednictvím Internetu věcí propojena všechna auta v určité metropoli a tyto údaje by poté zpracovával kvantový počítač, úřady by získaly neocenitelný zdroj informací o dopravním toku včetně jeho budoucího vývoje. Poté zde máme rozvoj elektromobility, který je spojen s nutnou výstavbou potřebné infrastruktury. Takzvané chytré město by s pomocí kvantových výpočtů a dat získaných ze senzorů elektromobilů propojených IoT bylo schopno určit, kam umístit nabíjecí stanice pro dosažení co možná nejvyšší efektivity. Kvantové predikční modely jsou schopny lépe odhadovat budoucí poptávku, mohly by tak zabránit rozsáhlým výpadkům elektřiny nebo předpovídat, ve kterých oblastech se nejdříve rozšíří elektromobily.   

Kvantové technologie jsou již nějakou dobu předmětem zapáleného zájmu jak odborníků tak, laiků, nicméně teprve poslední roky přinesly na tomto poli několik důležitých průlomů. Podle analytiků McKinsey pracovalo již před dvěma lety v oblasti kvantových technologií celosvětové 7000 vědců s celkovým rozpočtem 1,5 miliardy USD. Zatímco čínští odborníci odhadují, že například od vytvoření kvantového internetu nás dělí asi 13 let, v McKinsey očekávají první praktické uplatnění kvantových počítačů maximálně do 5 let. 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Volkswagen bude v USA investovat 800 mil. USD do továrny na elektromobily

Ilustrativní obrázek

Tržby VW v roce 2018 dosáhly rekordní úrovně

Ilustrativní obrázek

Investice VW ve výši 30bn EUR není dostatečná pro splnění emisních cílů EU

Ilustrativní obrázek

Německá burza po úterním openu v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Volkswagen chce v roce 2026 přestat vyrábět vozy se spalovacími motory

Ilustrativní obrázek

Index DAX středeční seanci otevírá ztrátouČti více
Ilustrativní obrázek

V roce 2019 posílí česká koruna, zdraží komodity a uspějí nové startupy

Ilustrativní obrázek

USA: Změna zásob surové ropy podle EIA je k 11. lednu pod očekáváním trhu

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (-1,36 %), Zemní plyn (+7,23 %), Zlato (+0,33 %), Měď (-1,65 %)

Ilustrativní obrázek

Vývoj měnových párů: Eurodolar více méně stabilní, oslabuje o 0,03 % na 1,1464 EUR/USD 1,1464

Ilustrativní obrázek

Prudké snižování cen benzínu a nafty pokračuje. Cena ropy však začala růst

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (-1,39 %), zemní plyn (+0,97 %), pšenice (-0,58 %)

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.