Kurz rublu padá, nízké ceny ropy brzdí oživení v Rusku

09:41 | V Z | Diskuze

Kurz ruského rublu spadl na historické minimum. Pokles cen ropy snížil příjmy Ruska jakožto největšího exportéra energií na světě a podkopal schopnost země vymanit se z ekonomické recese, píše agentura Bloomberg.

Foto: Public Domain

 

Ruská měna vůči americkému dolaru opět těžce ztrácí a aktuálně je na 84,153. Kurz tak poklesl ještě hlouběji než při krizi na ruském finančním trhu v prosinci 2014. Na rozdíl od tehdejších událostí, kdy ruská centrální banka podpořila kurz rublu v okamžiku, kdy bylo Rusko zasaženo krizí důvěry způsobenou sankcemi kvůli jeho angažmá na Ukrajině, nyní guvernérka Centrální banky Ruské federace Elvira Nabiullinová tvrdí, že rubl je obchodován za férovou hodnotu a nepotřebuje podporu.

Zatímco rubl ztratil v roce 2016 více než jakákoli jiná měna na rozvíjejících se trzích – více než 10 %, ropa Brent se propadla ještě mnohem razantněji – o 26 %. Ruské výnosy z prodaného barelu ropy tak klesly na nejnižší úroveň od roku 2010. Ruská vláda je nucena uvažovat o zavedení úsporných opatření, aby zcela nevyčerpala rezervní fondy pro krytí propadu rozpočtových příjmů.

„Cena ropy pořád padá,“ uvedl Piotr Matys, stratég londýnské Rabobank pro měny rozvíjejících se trhů. Cílový kurz pro rubl v nadcházejícím období stanovil na 82,57. „Strmá devalvace ruského rublu bude mít pravděpodobně negativní vliv na inflační výhled, což znemožní centrální bance pokračovat v politice uvolňování.“

Centrální banka Ruské federace nehodlá intervenovat na devizovém kurzu, dokud výkyvy kurzu ropy nezačnou ohrožovat stability bankovního sektoru, uvedla Nabiullinová ve středu v rozhovoru. Když kurz dolaru 16. prosince 2014 krátce překročil 80 rublů, rubl rychle vyrovnal většinu utrpěných ztrát především díky neočekávanému rozhodnutí centrální banky zvýšit úrokové sazby o šest procentních bodů.

‘Fundamentální úroveň’

„Měna se pohybuje blízko ´fundamentální úrovně´“, prohlásila Nabiullinová. „Zasáhneme pouze, pokud bude ohrožena finanční stabilita. V současnosti takové riziko nevnímáme.“

Odprodej byl součástí širšího propadu na trzích měn rozvíjejících se zemí. Celkem 20 směnných kurzu dosáhlo ve středu historických minim. Na akciových a dluhopisových trzích zavládla panika. Index Micex se propadl o 0,9 % a výnosy z desetiletých ruských vládních dluhopisů vzrostly o 41 bazických bodů na 10,93 %, tj. nejvyšší úroveň od 2. října.

„Pokud se cena ropy propadne na 25 dolarů, může podle nás kurz narůst na 83 rublů za dolar," uvedl Vadim Bit-Avragim, finanční manažer moskevské společnosti Kapital Asset Management. „Rubl zůstává vůči ropě poměrně silný. Nejde o nejhorší možný scénář.“

Další propad

Ruská ekonomika loni v prvním čtvrtletí vykázala propad způsobený poklesem ceny ropy a americkými a evropskými sankcemi, které snížily poptávku. Podle předpovědí sestavených agenturou Bloomberg letos hrubý domácí produkt poklesne o dalšího půl procenta, zatímco schodek státního rozpočtu zůstane ve výši 3 % HDP.

Ztrácející měna komplikuje centrálním bankéřům kroky vedoucí ke zvýšení úrokové míry, protože devalvace měny může přispět k inflaci, která v prosinci spadla na roční minimum ve výši 12,9 %. Forward-rate agreement (FRA) dohody signalizují, že úroková míra v následujících třech měsících naroste o 10 bazických bodů, zatímco před týdnem trh předpovídal snížení o 20 bazických bodů. Vyplývá to z údajů agentury Bloomberg.

‘Správná cena’

Luis Saenz, vedoucí kapitálových prodejů a obchodování v londýnské BCS Financial Group, tvrdí že 80 rublu za dolar je „správnou cenou“, obchodníci s deriváty předpokládají další pokles, uvádí tříměsíční studie rizik agentury Bloomberg.

„Protože to nevypadá, že by měl skončit propad cen ropy, je těžké si představit, že by měl kurz rublu začít růst," prohlásil hlavní ekonom Citigroup pro Rusko, Ivan Čakarov, v Moskvě. Čakarov odhaduje, že kurzu rublu v následujících 6-12 měsících vzroste na 70,4 s tím, že průměrná cena ropy dosáhne 40 dolarů za barel. Intervence ze strany centrální banky je podle něj nepravděpodobná, protože „na devizovém trhu nejsou zjevné žádné známky paniky“.

 

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.