Kurz dolaru po Vánocích oslaboval. Forex výhled na poslední týden roku 2015

15:54 | wa pe | Diskuze

Americký dolar zaznamenal v krátkém vánočním týdnu velké objemy obchodování, kdy oslabil oproti všem hlavním měnám. Zlepšení podmínek na komoditních trzích, odhodlanost čínské vlády k dalším stimulačním krokům a vysoké výnosy pomohly měnám dolarového bloku na úkor amerického dolaru.  Mimo měn navázaných na kurs dolaru si velmi dobře vedla i švédská koruna (SEK) a mírné zisky zaznamenaly i britská libra (GBP) a japonský jen (JPY).    

Foto: Gerd Altmannn

Index amerického dolaru (USD)

Index amerického dolaru začal rok 2015 na hodnotě 90,00 a minulý týden skončil na blízko hranice 98,00, aktuálně je 97,88. V takřka uplynulém roce prodělal dolar tři hlavní fáze. Nejdříve pokračoval v rally z poloviny předcházejícího roku, která trvala až do poloviny března. I přesto že se poté dolarový index ustálil níže, nepřekonal Fibonacciho retracement na úrovni 38,2 %. V polovině října se do kurzu dolaru začaly promítat očekávané změny v monetární politice Fedu, dolarový index tedy začal posilovat až na maximum 100,50 ze začátku prosince. 

S koncem roku to však vypadá, že následná korekce ještě není u konce. Prolomení hranice 97,70 pravděpodobně povede k dalšímu poklesu na dřívější minimum 97,20. Podporu by dolaru mělo poskytnout pásmo v rozmezí 96,80–97,00.  

 

Euro (EUR)  

Korekce poklesu eura z poloviny října se, jak se zdá, také ještě nechýlí k závěru.  Pozornost by tradeři měli věnovat oblasti v rozmezí 1,1040–60 USD. Pokud by ji euro překonalo, bude pravděpodobně dále růst směrem k hranici 1,1125 USD. Nejdříve by se růstu eura měla postavit hranice odporu na maximu ze srpna 1,1715 USD, následovaná maximem z poloviny října 1,1500 USD a konečně maximem z konce roku na úrovni 1,1200 USD.    

Hodnota podpory v oblasti 1,08 USD vydržela v horkém létu a měla by být značnou překážkou i teď a to přesto, že se euro obchodovalo po většinu listopadu pod touto úrovní. Rozhodující průlom pod tuto oblast by znamenal konec současné konsolidační fáze.  

 

Japonský jen (JPY) 

Posílení jenu o 0,7 %  oproti svému americkému protějšku v posledním týdnu patrně objektivně neodráží aktuální vývoj na americkém a japonském akciovém trhu. Japonský jen se tak zdá nadhodnocený. Měnový pár opustil obchodní pásmo, které se nacházelo mezi maximem z konce srpna na úrovni 116,20 JPY a minimem z poloviny října na úrovni 118,20 JPY. Na konci minulého týdne se tak nacházel na hranici 120,50 JPY a směřuje dále k úrovni 120,70. Oblast kolem 120,25 JPY odpovídá Fibonacciho retracementu 61,8 % dolarových zisků z poloviny října. V současném vývoji je obtížné identifikovat možnou linii podpory. 

I přes celou řadu pro jen (JPY) nepříznivých faktorů jsme byli svědky jeho mírného posilování. Cizí investoři ve třech z posledních čtyřech týdnů prodávali japonské akcie ve prospěch jejich amerických protějšků. Přehnané zisky jenu na konci roku se dají vysvětlit uzavíráním krátkých zajišťovacích pozic manažery investičních fondů. Obchodníci by se měli poohlížet po nákupu amerického dolaru během během posilování jenu směrem k úrovni 120.  

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.