Kurz dolaru by mohl v nadcházejícím týdnu oslabit ze svého tříměsíčního maxima

08:22 | fa ra | Diskuze

Minulý týden se dolar proti euru dostal na nejsilnější úroveň za poslední tři měsíce. Hlavních zisků dosáhla americká měna především v pátek, kdy se kurz dostal do blízkosti hranice 1,11 USD/EUR. Důvodem byla dobrá ekonomická data ze Spojených států (objednávky zboží dlouhodobé spotřeby či údaje z trhu nemovitostí) a v závěru obchodního týdne především projev prezidentky Fedu Janet Yellen.

Foto: Web4Trader

Podle ní je zvýšení amerických měnověpolitických sazeb pravděpodobné v „následujících měsících,“ což mělo za následek růst tržních očekávání pro budoucí trajektorii sazeb Fedu. Trh nyní předpokládá vice než 50% šanci vyšších sazeb k zasedání na konci července.

Hlavní událostí tohoto týdne v eurozóně bude čtvrteční zasedání ECB. Rada guvernérů by podle očekávání SG i trhu neměla změnit nastavení měnových podmínek, zajímavá však bude tisková konference prezidenta ECB Maria Draghiho. Příznivá ekonomická data v uplynulých týdnech a rostoucí cena ropy znamenají, že tlak na další uvolnění měnové politiky ustoupil. Spíše naopak: dražší ropa by se měla promítnout do rychlejšího růstu inflace, která by podle výhledu SG měla dosáhnout 1,4 % v letošním prosinci a v Q2 17 dokonce 2 %. Proto bude trhy zajímat, jaký Mario Draghi naznačí postoj ECB k této pravděpodobné normalizaci inflace.

Nabitý kalendář dat bude i ve Spojených státech. Trhy se zaměří především na páteční statistiky z trhu práce. Americká ekonomika podle SG vytvořila v květnu jen 140 tis. nových pracovních míst. Důvodem by měla být korekce předchozích růstů v několika rozličných sektorech, ale i stávka ve společnosti Verizon s dopadem -35 tis. pracovních míst. Horší údaje z trhu práce i relativně silný dolar v minulých týdnech by měly podle SG snížit pravděpodobnost utahování měnové politiky Fedu na zasedání v polovině června i v červenci (SG předpokládá zvýšení sazeb až v prosinci). Na základě toho by mohl v následujících týdnech oslabovat i dolar proti euru.

Ve Velké Británii a ve Spojených státech budou dnes trhy zavřené. Můžeme proto očekávat nižší likviditu i v kontinentální Evropě.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.