Kupujete akcie? Pozor! ETF a ETN navázané na index strachu jsou na rekordních úrovních

13:00 | wa pe | Diskuze

Cenné papíry navázané na takzvaný index strachu (VIX) posilují na absolutní maxima. Analytici z Goldman Sachs se obávají, že akcie čeká mohutný výprodej, informuje agentura Bloomberg. 

Foto: Kullez

 

Takzvaný index strachu VIX sleduje volatilitu pro put a call opce na indexu S&P 500. Na něj navázané ETF a ETN (veřejně obchodovatelné nezajištěné strukturované dluhové 
cenné papíry) jakožto forma zajištění proti poklesu trhů vyjadřují zvyšující se obavy investorů. Ti se zoufale snaží najít zajištění před nízkými výnosy státních dluhopisů, které sráží k zemi negativní úrokové sazby centrálních bank i nízkými výnosy na americkém akciovém trhu,  a proto se podle stratéga Michaela Purvese z Weeden & Co investoři uchylují do spíše exotických koutů trhu. „Existuje mnoho dobrých důvodů, proč nyní otevřít dlouhou pozici na VIX,“ dodává Purves.

Jeho slova potvrzuje potvrzuje především zvýšený zájem investorů o produkty navázané na index strachu VIX v posledních třech měsících, například VelocityShares Daily 2x VIX Short Term ETN. Počet krátkých pozic na těchto cenných papírech poklesl od března o celých 60 %.

K opatrnosti nabádá i investiční manažer Francois Savary z Prime Partners v Ženevě, který zároveň varuje před aktuálně vysokou korelací různých aktiv, například v případě akcií rozvojových trhů či dluhopisů, což může investorům ztížit jejich snahy o efektivní zajištění své investice.

 

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.